Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Uhřínov

Turistické zajímavosti

Uhřínovské kameny
Na území katastru obce se nachází dva registrované křížové kameny. První je velký křížový kámen s reliefem kříže a dýky za zahradou č. p. 7 a druhý je k nalezení na okraji lesa mezi Uhřínovem a Horními Radslavicemi s místním názvem Knížky. Oba kameny patří mezi pamětihodnosti obce.

Historie
První zmínka o Uhřínovu je z roku 1348, kdy jej měl v částečném držení Ondřej z Uhřínova a částečně patřil k meziříčskému panství. Podle pověsti stával blízko Uhřínova hrad Ungeltberg, kde měla sídlo lupičská banda. Král Jan Lucemburský se roku 1312 hradu zmocnil, lupiče pověsil a hrad dal zbořit. Název Uhřínov vznikl po zbořeném hradu.

Uhřínov postupně měnil majitele a dědice a asi roku 1645 patřil vrchnosti Meziřičské, té patřilo z Uhřínova osm domů, a vrchnosti Budišovské, která vlastnila pět domů. Doba rodu slovanského do konce 12. století znala kromě panovnické rodiny, kněží a šlechticů, pouze svobodníky a nevolníky.

Počátkem 14. století bylo těchto svobodníků na Moravě asi šedesát čtyři. Ti vlastnili tzv. svobodné dvory. Šest těchto svobodníků, z toho čtyři v Čechách a dva na Moravě, bylo dokonce ze starých rodů Vladických a měli velké výsady díky tomu, že podléhali přímo králi. Jeden z nich byl i Jakub Čermák, který koupil vyhořelý svobodný dvůr v Uhřínově roku 1622 od měšťana Václava Buchty. Jedna z výsad těchto rodů byla i ta, že jakmile stíhaný člověk vstoupil na jejich pozemky, byl nedotknutelný a stíhat ho mohla pouze královská komora. Od té doby se traduje pověst, že kdo se dotkne uhřínovského plotu, je zachráněn.

K Uhřínovu patřily též osady, například Šeborov, Frankův Zhořec, Hrbov apod. Doba připojení těchto osad k Uhřínovu není přesně známa. Roku 1848 byla zrušena robota a v roce 1918 byl dvůr v Pohořílkách, patřící hraběti Františku Harachovi, vyvlastněn a rozprodán drobným zemědělcům v okolních obcích. Podobný osud potkal i panství Budišovské se dvorem v Oslavičce. Tolik velice stručně k historii a vzniku obce Uhřínova.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.uhrinov.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA