Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Věcov

Současnost
Vesnice Věcov leží v kraji Vysočina mezi Novým Městem na Moravě a Jimramovem. Pod obec Věcov spadá několik menších obcí: Jimramovské Pavlovice, Odranec, Koníkov, Roženecké Paseky a Míchov. Jelikož se nadmořská výška pohybuje okolo 650 metrů nad mořem, jsou zde v zimě ideální podmínky pro lyžování (jsou zde upravené běžecké trasy a vleky pro sjezdové lyžování). V letním období můžete využít nespočet tras pro pěší turistiku nebo cyklistické stezky.

Historie 
První zmínka je z roku 1392, kdy Vilém z Pernštejna zajišťoval své sestře Markétě, která se provdala za Ješka Doubravku z Jakubova, věno u obce Wyeczow. Své jméno dostal Věcov pravděpodobně od tehdy užívaného osobního jména Viec . Osadu tvořilo 11 selských usedlostí elipsovitě uspořádaných s potůčkem uprostřed. Pod nynější restaurací bývala rychta. Rychta byla vystavěna roku 1564. Z ní měla údajně vést podzemní chodba až na hrad Skály (Štarkov).

Pamětní kámen ve zdivu připomíná rok 1621, kdy byl zavražděn Václav Rychnovský na věcovské rychtě:
"Letha 1621 w pátek před bozym narozením Wáclaw Rychnovský z Launiowicz někdy aurzedník pána Gimramovského. Na tomto místie od Polákůw ukrutnie zamordowán gest. Pán Bůh račl goho dussi k swé swaté slawie przigat. Amen".

Do konce 18. století využívaly věcovské děti jimramovské školy jen ojediněle. V obci se vyučovalo na dolní (evangelické) a horní (katolické) škole. Roku 1922 došlo ke spojení obou škol.

Turistické zajímavosti

Hrad Skály (lidově zvaný Štarkov)
Zřícenina hradu skály je patrně nejvýznamější památkou v našem okolí. Jeho hradby jsou vytesány v hrubozrnných rulových skalách v nadmořské výšce 665 m. Zachovaly se zde zbytky okrouhlé věže, hradní zdi, nádvoří a hradní branky. Z hradu vedlo několik tajných chodeb. Jedna končila v Javorku na rychtě, druhá v Jimramovské rychtě a třetí na rychtě ve Věcově. Měla však pokračovat až do Spáleného dvora. Ve zříceninách má být ukryt poklad. Skal využívají horolezci jako zajímavého a náročného cvičného terénu.

Poslední zastřelený vlk
- nedaleko obce Koníkov můžeme najít pomník, kde byl zastřelen poslední vlk v našem oklolí (1830).

Orchestrion
- v obci Věcov můžete zhlédnout dosud funkční orchestrion který nese staročeské jméno Dalibor. I dnes si můžeme vybírat z písniček a zaposlouchat se do líbivých melodii ze začátku století.

Metodka
- na vrcholu zvaném Metodky stojí od roku 1975 pomník padlých partyzánů. Je odtud neobyčejně krásný pohled na krajinu. Za příznivého počasí můžeme dohlédnout až do Orlických hor a Jeseníků.

Tři srny jednou ranou
- v blízkosti Koníkova můžeme také najít pomník, kde se podařilo střelit tři srny jednou ranou.

Pamětní kameny na staré rychtě
- na staré rychtě ve Věcově můžeme najít dva zajímavé kameny. Na prvním z nich jsou vytesány vidle (prý zde děvečka propíchla švédského vojáka, který ji obtěžoval). Na druhém je velký kříž a pod jeho levým ramenem valaška.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://vecov.wz.cz/index1.htm, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA