Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Obyčtov

Současnost
Obec Obyčtov leží 9 km jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou v geomorfologickém celku Bítešská vrchovina, v malebném údolí řeky Oslavy a v nadmořské výšce 540 m n. m.

Obec má katastrální rozlohu 776 ha a žije zde 393 obyvatel, z toho 205 žen a 188 mužů. Průměrný věk v obci je 38,7 let. Nejčastěji používané křestní jméno v obci je Marie (33x) a nejčastěji používané příjmení je Juda/Judová a Trčka/Trčková (25x). Obec má 140 čísel popisných.

V současné době je v obci obchod, jedno pohostinství, funguje zde mateřská škola, knihovna, kadeřnictví a holičství, jedenkrát týdně sem dojíždí praktický lékař. Velkou tradici mají obyčtovští hasiči, činní jsou zde i sportovci, myslivecký svaz a křesťanská mládež. Obec má vlastní vodovod a je zcela zplynofikována. Dne 18. 6. 1998 byl obci Obyčtov udělen znak a prapor.

Historie
Název obce zřejmě povstal od osobního jména Ubyčest, neboť k roku 1341 se váže písemná zpráva o sporu o desátky fary v Ubči, což je pozdější Ubyčtov. Ves patrně založil žďárský klášter, který zde měl dvůr. Na obecní pečeti měl Obyčtov od roku 1667 rybu na vodě. V roce 1888 vznikl hasičský sbor, v roce 1911 byl v Obyčtově v provozu mlýn s pilou a škrobárna, v roce 1912 vznikl družstevní lihovar a v roce 1931 byla obec elektrifikována.

Turistické zajímavosti
Nejvýznamnější památkou a dominantou obce je kostel zasvěcený památce Navštívení Panny Marie. O kostele Panny Marie je nejstarší zmínka v roce 1672. Opat Vejmluva nechal starý kostel zbořit a v roce 1730 dal stavět nový. V roce 1735 tak byla dokončena nová stavba podle projektu Jana Blažeje Santiniho Aichla. Další památkou je rychta, patrová budova z poloviny 18. století. V Obyčtově je zbudována celá řada křížů.

Kostel má půdorys ve tvaru želvy, značící stálost ve víře, věrnost a trpělivost, a byl zasvěcen Navštívení Panny Marie. Po požáru kostela na Zelené Hoře sem byla v roce 1784 přenesena barokní kazatelna s reliéfem umučení sv. Jana Nepomuckého, postranní oltář a kamenné dlaždice.

Současně vznikla v Obyčtově samostatná farnost. Do obyčtovské farnosti spadají i okolní obce Sazomín, Vatín, Hodíškov, Suky. Slavné poutě se v Obyčtově konají dodnes. První pouť se koná první červnovou neděli (svátek Navštívení Panny Marie), druhá v neděli následující po 8. září (svátek Narození Panny Marie).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obyctov.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA