Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Matějov

Obec leží na mírné stráni v těsné blízkosti zemské hranice mezi Čechami a Moravou v nadmořské výšce 591 m. Obec má rozlohu 986 ha a od okresního města Žďár nad Sázavou vzdálena asi 10 km.

Turistické zajímavosti

Boží muka
Kulturní památka z roku 1759. Stojí na jihovýchodním okraji Matějova, při silnici na Nové Veselí. Jedná se o kamenný objekt, vytesaný ze žuly - z hranolového sokolíku vyrůstá štíhlý dřík ukončený lucernou se čtyřmi zasazenými výklenky. Ve výklencích na přední a boční straně malby s podobiznami světců, v současné době již dvě chybí. Lucerna je na vrcholu ukončena čučkem se zasazeným zdobeným kovaným křížkem.

Tento křížek se nachází v polích na Blažkově, kde dříve vedla cesta spojující obce Matějov a Újezd. Křížek zde postavili rodiče Jarošovi z č. p. 15 na památku svého syna Ladislava, umučeného gestapem v roce 1943 v Olomouci. Chtěli takto zachovat vzpomínku i pro další pokolení.

Flesarů kříž
Kulturní památka z roku 1820, nachází se vedle silnice mezi Matějovem a Novým Veselím.

Kříž Chlubnů z roku 1819
Kámen na památku úmrtí hospodáře z roku 1874.

Pavlíčků kříž
z pískovce z roku 1895 věnovali manželé Pasorovi.

Kříž Blažíčků
Z roku 1828, je na zahradě manželů Stehnových.

Řezníků kříž z roku 1887

Historie
I když ve 12. stol. už vnitřní kolonizace státu vrcholí, nadále můžeme nalézt oblasti, které jsou osídleny jen velmi zřídka. A právě mezi taková místa můžeme zařadit i území dnešního okresu Žďár nad Sázavou. Haberská cesta se mu vyhýbala, procházela tudy sice cesta libická, nejdůležitější cesta spojující Čechy a Moravu, ale ani ta nezměnila nic na faktu, že oblast zůstávala jen velmi řídce osídlena.

Roku 1126 daroval kníže Soběslav kraj olomouckému biskupství, poté přechází do světského držení Jana z Polné. Ten se zde pokouší založit klášter, ale jeho pokus díky neutěšeným poměrům prostředí ztroskotal. O založení kláštera a podporu kolonizace se pokusil také Přibyslav z Křižanova.

Sepsal s Janem z Polné smlouvu o přenechání celého lesa včetně zrušeného kláštera a slíbil, že zde postaví klášter zasvěcený Panně Marii a svatému Mikuláši. Ani jeden z nich se však nového kláštera nedočkal. Přibyslav na smrtelné posteli vložil tento úkol na bedra svého zetě Bočka z Obřan, který o rok později slib splnil. Jeho vnučka Ofka se později přivdala do rodu Lomnických, neboli z Meziříčí. Ti prováděli rozsáhlou kolonizaci kraje a založili i obec Matějov.

V nejstarších dokumentech nalezneme pro obec pojmenování Tassendorf. Název osady byl odvozen od jejího majitele Tasa z Lomnice, který je znám z 13. století. A právě on sem pravděpodobně přivedl kolonisty z některé své starší osady německé.

Druhou nejstarší zmínku nalezneme z roku 1366, kdy vdova po Adamovi z Konice postupuje tuto osadu, kterou dostala od svého bratra Jana z Tasova, Janovi z Meziříčí. Po jeho smrti bratr Jana podepsal dědickou smlouvu s Lackem z Kravař.

Lacek z Kravař potvrdil svým listem z roku 1411 práva rychtáře Augustina na rychtu v Matějově. V roce 1416 zemřel bez dědiců, a tak jeho majetek připadl Jindřichovi z Kravař a Plumova. Ten si majetku mnoho neužil, neboť už v roce 1420 padl v bitvě u Vyšehradu. A ani on po sobě nezanechal žádné potomky.

Meziříčské statky zdědil Václav ze Strážnice, který je později držel se svým bratrem Jiřím. První známé označení osady - Mathyegow už je spojeno s Jiřím ze Strážnice. Tento název pochází pravděpodobně z hebrejského jména Mathias, což znamená "dar Jehovův". Tento název nacházíme ve smlouvě, kterou roku 1447 Jiří z Kravař a ze Strážnice prodává statek meziříčský zemskému hejtmanovi Janovi z Lomnice.

Nové Veselí a okolní obce byly součástí meziříčského panství, jehož držitelé pocházeli z mocného rodu pánů z Lomnice. Hlavním sídlem tohoto rodu byl hrad Lomnice na Brněnsku, dalším sídlem bylo Velké Meziříčí a Tasov. Páni z Lomnice společně se Žďárským klášterem tuto oblast kolonizovali a vytvořili souvislý pás rodového majetku od Velkého Meziříčí až k českým hranicím.

Po různých neshodách se roku 1494 dostaly obce Sazomín, Kotlasy a Pokojov do majetku Žďárského kláštera. Veselsko je tak zcela odtrženo od panství Meziříčského a je vytvořen další krok ke vzniku Veselského statku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.matejov.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA