Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černá

Současnost
Obec se nachází na Českomoravské vrchovině, v jihozápadní části okresu Žďár nad Sázavou. Katastrálně hraničí Černá na severu s obcemi Chroustov a Kyjov, na východě s obcemi Dědkov a Blízkov, na jihu s Měřínem a na západě s Arnolcem, Jersínem a Meziříčkem (tyto tři obce už jsou v okrese Jihlava).

Asi 4 km na jih od Černé se nachází spádová obec Měřín. Zde je pro občany obce zajišťována lékařská péče ve zdravotním středisku, dále se zde nachází pošta, matrika, kancelář stavebního úřadu. V Měříně je i katolický farní kostel, fara a hřbitov. Mezi Měřínem a Černou je situována dálnice D1. Dálniční přivaděč ústí na okresní silnici, jež spojuje Měřín a Černou. Na dálničním přivaděči je umístěna benzínová pumpa.

Poněkud větší město s výraznou historickou tradicí, Velké Meziříčí, je od obce Černá vzdáleno 14 km zhruba východním směrem. Velké Meziříčí poskytuje občanům Černé vyšší občanskou vybavenost. Je centrem autobusového a vlakového spojení i centrem nákupním. Jsou zde i důležité úřady - katastrální, finanční a pracovní. Občané okolních obcí mají ve Velkém Meziříčí také přístup ke službám notáře a právního poradce. Do Velkého Meziříčí se dojíždí rovněž za středoškolským vzděláním, za prací a za zdravotními službami místní polikliniky.

Okresní město Žďár nad Sázavou je situováno asi 20 km na sever od Černé. Je sídlem okresního úřadu, ale i okresního soudu a příslušných detašovaných pracovišť jednotlivých ministerstev. Je zde mnoho pracovních příležitostí, ale i nákupních možností. Žďár nad Sázavou leží na důležité železniční trati Havlíčkův Brod - Brno a může tak sloužit jako východisko pro cestování všemi směry.

Historie a turistické zajímavosti
Obec byla založena asi v 15. stol. na pozemcích třebíčského kláštera a nazvána podle blízkého lesa "Černá", jenž se připomíná v roce 1464. Osudy obce byly spojeny s blízkým Měřínem. Jako ves se zákupní rychtou a manem je připomenuta v roce 1556, kdy ji získal Vratislav z Pernštejna. Jan Stránecký ze Stránec prodal roku 1557 statek Chroustenským z Malovar.

Jan Rafael Chroustenský vystavěl v Černé koncem 16. stol. zámek v renesančním slohu. Roku 1624 je zámek nazýván tvrzí. Po Bílé hoře byl zámek společně s panstvím rodu Chroustenských konfiskován, protože se účastnili stavovského povstání. Černá připadla spolu s celým panstvím italskému rodu Collaltů a její vývoj byl spojen až do roku 1918 s vývojem brtnického panství stejných majitelů.

Za Collaltů byla zámecká kaple zasvěcena sv. Antonínovi, jehož kult přinesli Collaltové z Itálie. Collaltové rovněž změnili název panství rudoleckého na panství Černá, neboť správa panství byla vykonávána z černického zámku. K panství patřilo sedm obcí Velkomeziříčska (městečko Měřín, Blízkov, Černá, Dědkov, Chlumek, Jersín, Milíkov), čtyři ze Žďárska (městečko Bohdalov, Chroustov, Kyjov, Rudolec) a čtyři z Jihlavska (Arnolec, Nadějov, Staj, Zhoř).

Zámek byl v 18. stol. zbarokizován především v interiéru (jednoduché fresky a štuky). Jde o jednopatrovou budovu s mansardovou střechou, dominantou je třípatrová hranolová věž. V jejím prvním patře, kde byla původně kaple, se dochovaly fragmenty fresek.

Mezi zámkem a panským rybníkem stávaly vrchnostenské reality: bednárna, kovárna a mlýn. V roce 1585 zde býval též pivovar, sladovna, výpalna a druhý mlýn. Později se připomíná i myslivna, panská cihelna a pazderna.

Po roce 1918 bylo panství včetně zámku rodu Collaltů konfiskováno a zámek se stal součástí zbytkového statku. V té době došlo ke značné devastaci interiéru zámku a ke zničení fresek. Poslednímu majiteli byl statek po 2. světové válce konfiskován.

Hospodářské budovy užívalo JZD, objekt zámku využívala obec ke kulturním a společenským účelům (taneční a divadelní sál, kino, kancelář MNV, klubovny společenských organizací). Během těchto let prošel areál několika opravami.

Po roce 1989 byl zámek restituován a vzápětí prodán novému majiteli. Uskutečnila se poslední velmi rozsáhlá rekonstrukce, při níž byla zrušena kaple sv. Antonína. Nyní je zámek pro veřejnost uzavřen a slouží jako soukromé rekreační zařízení.

Kromě zámeckého komplexu se v obci jiné historické budovy nenacházejí. Mnohé zemědělské usedlosti zřejmě sice mají staré jádro, byly však v poslední době přestavovány. Pokud jde o historické artefakty, nejstarší je socha svatého Jana Nepomuckého před bývalou fořtovnou (č.p. 8). Bývá datována do 18. stol., stojí však na podstavci s letopočtem 1622. V roce 1994 byla renovována. Vedle budovy OÚ a hasičské zbrojnice stojí pomník padlým obou světových válek a opodál kamenný kříž (1907). Těch je v okolí celá řada, např. za obcí k Milíkovu pískovcový (1920) a při silničce do Blízkova železný.

Mimo zámek byla nejdůležitější institucí v obci škola. Ta byla založena v roce 1787, ve 20. letech 20. stol. byla postavena nová budova. V současnosti v obci škola není. Bohužel, ani budova školy nyní není v majetku obce, ačkoliv by se mohla stát náhradou za prostory, jež obec ztratila v zámku.

V roce 1902 byl v obci založen dobrovolný hasičský sbor. Zbrojnice, kterou hasiči postavili, se stala v roce 1990, po vysídlení ze zámku, i kanceláří obecního úřadu. Kritická situace z hlediska prostor pro úřední, kulturní, společenskou i náboženskou činnost byla v roce 1998 částečně vyřešena zakoupením a generální rekonstrukcí domu č. p. 65. V blízkosti této budovy ("Obecníku") byl vybudován i sportovní areál.

Z hlediska správního byla Černá vždy samostatnou obcí, s výjimkou let 1980-1990, kdy byla správně součástí spádové obce Měřín a v Černé byl pouze občanský výbor.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obeccerna.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA