Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velká Bíteš

Současnost
Velká Bíteš se nachází v České republice, ve východní části Českomoravské vrchoviny, přibližně 30 km od metropole jižní Moravy, Brna. Město je součástí kraje Vysočina a je jedním z mikroregionálních center.

Původní osada byla založena kolem 12. století a první věrohodný písemný údaj svědčící o její existenci je dán letopočtem 1240. Charakter města získala již v průběhu 14. století a toto postavení bylo roku 1408 potvrzeno panem Lackem z Kravař za pomoc Bítešanů markraběti Joštovi při dobývání hradu Náměšti. Z té doby pochází také erb města, na němž je zobrazena polovina českého lva a moravské orlice na zlatomodrém poli. Středověk Bíteš obdařil výsadami, stala se hospodářským a správním střediskem rozsáhlého panství náměšťského. Na mapách byla uváděna jako opevněné město s kostelní tvrzí. Dobové prameny ji řadily do první desítky měst jihozápadní Moravy.

Turistické zajímavosti
Centrem města je historické jádro, jež bylo prohlášeno městskou památkovou zónou s vzácně neporušenou urbanistickou koncepcí. Tvoří je podélné prostorné náměstí vroubené měšťanskými domy, z něhož vybíhají dvě ulice ke kostelu, který dominuje tomuto uskupení. Celý prostor byl postupně obehnán hradbami se samostatným opevněním kostela jako tvrze.

Celkem zde bylo 178 domů včetně předměstí Lánic, Růžové ulice a Malé strany. Náměstí je situováno ve směru východo-západním při staré komunikaci Brno - Jihlava. Sloužilo jako tržiště, tradice velkých jarmarků se udržela až do roku 1938. Původní vzhled domů se nedochoval kvůli častým požárům a také v důsledku válečných událostí. Na středověkých patrových sklepeních zničených právovárečných domů byly postaveny budovy nové.

Městské opevnění vznikalo zřejmě v průběhu 15. století. Skládalo se z obvodových hradeb a tří bran s ochrannými příkopy a padacími mosty. Dvě brány byly situovány na protilehlých stranách náměstí a jedna u kostela. Z hradeb se do současné doby dochovaly jen nepatrné zbytky, avšak názvy ulic Pod Hradbami a Na Valech připomínají jejich dřívější existenci.

Dominantou města je kostel sv. Jana Křtitele situovaný v severní vyvýšené části Velké Bíteše. Původní pozdně románská podoba stavby se nedochovala, jen část obvodových zdí byla pojata do gotické přestavby ze sklonku 15. století, kdy vzniklo síňové dvoulodí se třemi sloupy, stropním žebrovím zakončeným kůrem a věží z lomového kamene. Z oné doby je i mohutné opevnění kolem kostela zesílené dvoupatrovou vstupní věží a pěti baštami se střílnami. Celý komplex kostelní tvrze je vskutku ojedinělou stavební památkou. Unikátním inventářem jsou čtyři původní zvony, z nichž „velký“ je opředen pověstmi. Ke kostelu přiléhá starý hřbitov z roku 1771.

Radnice je doložena od 15. století. Její sklepy sloužily hrdelnímu právu. Několikrát byla přestavována, naposledy v roce 1886. Proti radnici je situován dům č. 5, v němž sídlí městské muzeum. Zachoval si dílem historický vzhled ze sklonku 16. století, kdy byl žerotínskou vrchností vystavěn jako modlitebna českých bratří. Na  náměstí se nacházejí dvě kamenné kašny z roku 1849, socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1714 a znovu obnovený pomník T. G. Masaryka z roku 1991. Po prvním prezidentovi bylo náměstí ve Velké Bíteši také pojmenováno.

Muzeum
Zřizovatelem muzea je město Velká Bíteš - rozhodnutí o jeho převodu z vlastnictví České republiky do obecního majetku bylo vydáno ministerstvem kultury na začátku roku 1992. Muzeum nemá samostatnou subjektivitu, z hlediska právní formy je to organizační složka města. Jeho obvod působnosti vymezují hranice přirozeného regionu Velkobítešska se zvláštním zřetelem na vazby k historickému územnímu uspořádání. Sídlem muzea je zadní část památkově chráněného domu č. p. 5 na Masarykově náměstí.

Historie
Původní osada byla založena kolem 12. století a první věrohodný písemný údaj svědčící o její existenci je dán letopočtem 1240. Charakter města získala již v průběhu 14. století a toto postavení bylo roku 1408 potvrzeno panem Lackem z Kravař za pomoc Bítešanů markraběti Joštovi při dobývání hradu Náměšti.

Z té doby pochází také erb města, na němž je zobrazena polovina českého lva a moravské orlice na zlatomodrém poli. Středověk Bíteš obdařil výsadami, stala se hospodářským a správním střediskem rozsáhlého panství náměšťského. Na mapách byla uváděna jako opevněné město s kostelní tvrzí. Dobové prameny ji řadily do první desítky měst jihozápadní Moravy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vbites.cz/www.vbites.cz/html-cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA