Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záblatí

Historie
Je nemožné určit přesné datum, kdy přišli na místo dnešní obce první osadníci. V době, kdy člověk žil ještě kočovným způsobem, nezakládal žádná města, žádné osady, byla oblast pozdější Českomoravské vrchoviny nehostinným krajem, kde všude převládaly bažiny, zalesněné kopce a všude pobíhala divoká zvěř. Dnešní pohled na zdejší krajinu ani v nejmenším nepřipomíná těžké časy, kterými museli projít první osadníci. Trpělivost a průbojnost tehdejších obyvatel z různých koutů světa v boji s přírodou dala vzniknout prvním chatrčím, ke kterým přibývaly další, až v širokém okolí vzniklo mnoho osad, měst a také obec Záblatí.

Ve 14. století patřilo Záblatí pánům z Meziříčí, počátkem následujícího století se dostalo k náměšťskému panství a zůstalo tam až do roku 1850. Po dalších sedmnácti letech přičlenění k Osové Bítýšce obec Záblatí novodobě vznikla a uchovala si staré pečetidlo, na němž je rýč a radlice s nápisem "Dědina Zablaty". Po správních reformách v polovině minulého století bylo začleněno do soudního okresu Velké Meziříčí a patřilo tam až do roku 1892. Od tohoto roku až do doby poválečné (do roku 1949) mělo Záblatí soudní okres ve Velké Bíteši. Od roku 1960 se na automobilových značkách a ve všech úředních listinách uvádí okres Žďár nad Sázavou.

Počátky obce jsou patrně starší než první písemné zmínky a jsou zřejmě těsně spjaty se vznikem Osové Bítýšky. Podle písemných dokladů je první zmínka o Záblatí až z konce 14. století (přitom Záblatí mohlo vzniknout minimálně o půlstoletí dříve), kdy se v roce 1356 v listině Jana z Meziříčí (tedy Velkého) uvádí, že Jan z Meziříčí zajistil své manželce Anně ze Šternberka věno na Záblatí a jiných vsích. V dalším písemném dokladu z roku 1365 věno ještě zvýšil. Od založení ale bylo zcela jistě Záblatí vzhledem ke své blízkosti spojeno s Osovou Bítýškou, s níž sdílelo mnoho společných osudů.

V roce 1867 došlo, zřejmě na přání záblatských, k odloučení od Osové Bítýšky a vytvoření samostatného správního celku, tedy samostatné obce. Politickým okresem pro Záblatí bylo v té době Velké Meziříčí, soudním okresem od roku 1892 Velká Bíteš. Tento stav trval až do značně převratných správních reforem zavedených od roku 1949, kdy v letech 1949 až 1960 Záblatí patřilo okresu Velká Bíteš, po roku 1956 až doposud k okresu Žďár nad Sázavou.

Tak jako v dřívějších dobách se i v druhé polovině 19. století vedlo v Záblatí řemeslníkům. Je až s podivem, že tak malá obec měla tolik řemeslníků a že tu nepůsobila jako konkurence velmi blízká Osová Bítýška. Měli-li bychom to shrnout, pak Záblatí byla obec úspěšných větších sedláků a řemeslníků. Z řemesel byl např. zastoupen švec, kovář, tkadlec, zedník, krejčí, kolář atd.

Záblaťské děti chodily od počátku do školy v Osové Bítýšce. Ve školním roce 1885 až 1886 jich bylo 47, ve školním roce 1892 jen 42. Na stavbu nové školy v Osové Bítýšce přispělo Záblatí v roce 1893 částkou 1428 zlatých.

Současnost
Obec Záblatí se nachází asi 7 km severozápadně od Velké Bíteše, v těsné blízkosti obce Osové Bítýšky. Hranici mezi katastry dotýkajícími se zastavěnými územími obou obcí tvoří říčka Bítýška, tekoucí směrem od severozápadu k jihovýchodu. Obec Záblatí leží na jihozápadní straně říčky, Osová Bítýška na břehu severovýchodním. Obec leží v nadmořské výšce 527 m nad mořem. Současná katastrální rozloha obce je 413 ha, 330 ha z toho je zemědělská půda, tzn. asi 80 % z celkové rozlohy.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA