Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Rožínka

Obec se rozkládá 11 km jihozápadně od Bystřice nad Pernštejnem v nadmořské výšce 502 m.

Nejstarší písemná zmínka o ní pochází z roku 1349. V letech 1503 - 1589 byla majetkem pánů z Pernštejna a v roce 1731 připadla rodu Mitrovských. Koncem 16. století byl na místě místní tvrze vybudován renesanční zámek ,jenž byl v letech 1781 - 1799 klasicistně přestavěn.

Koncem 18. století založil majitel panství, hrabě Jan Nepomuk Mitrovský, vedle zámku klasicistní anglický park. Dále nachal vybudovat několik staveb, ke kterým se od parku hvězdicovitě rozbíhaly cesty se stromořadím. Některé památky byly v poslední době restaurovány a jsou zpřístupněny veřejnosti.

Roku 1808 vyhořel, ale byl znovu vystavěn do dnešní podoby. Stavbě dominuje barokní vížka s cibulí a rodové heslo Mitrovských v průčelí parku. Na návsi je rybník s ostrůvkem a na něm čerstvě restaurovaná socha sv. Jana Nepomuckého.

Před koupalištěm, zvaném "V lomu" stojí pěkný železný kříž z roku 1857. V roce 1954 se začalo v okolí Rožínky s geologickým průzkumem a za dva roky zde bylo nalezeno jedno z největších uranových ložisek, ze kterého se celkem vytěžilo 14 milionů tun uranové rudy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=278, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA