Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Rožínka

Obec se rozkládá 11 km jihozápadně od Bystřice nad Pernštejnem v nadmořské výšce 502 m.

Nejstarší písemná zmínka o ní pochází z roku 1349. V letech 1503 - 1589 byla majetkem pánů z Pernštejna a v roce 1731 připadla rodu Mitrovských. Koncem 16. století byl na místě místní tvrze vybudován renesanční zámek ,jenž byl v letech 1781 - 1799 klasicistně přestavěn.

Koncem 18. století založil majitel panství, hrabě Jan Nepomuk Mitrovský, vedle zámku klasicistní anglický park. Dále nachal vybudovat několik staveb, ke kterým se od parku hvězdicovitě rozbíhaly cesty se stromořadím. Některé památky byly v poslední době restaurovány a jsou zpřístupněny veřejnosti.

Roku 1808 vyhořel, ale byl znovu vystavěn do dnešní podoby. Stavbě dominuje barokní vížka s cibulí a rodové heslo Mitrovských v průčelí parku. Na návsi je rybník s ostrůvkem a na něm čerstvě restaurovaná socha sv. Jana Nepomuckého.

Před koupalištěm, zvaném "V lomu" stojí pěkný železný kříž z roku 1857. V roce 1954 se začalo v okolí Rožínky s geologickým průzkumem a za dva roky zde bylo nalezeno jedno z největších uranových ložisek, ze kterého se celkem vytěžilo 14 milionů tun uranové rudy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=278, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA