Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nové Dvory

Historie
Podle záznamu ve školských kronikách existoval kdysi dávno na řece Sázavě panský dvůr. Při velké povodni strhla dvůr voda, a na nynějším místě bylo vystavěno několik nových domů. Odtud název Nové Dvory. První písemná zmínka o osadě Nové Dvory je z roku 1444, kdy v Janovicích a ve Skrýšově u Polné vystupuje jako svědek při úlevách poddaných Petr Thalafusk z Nových Dvorů. Osada patřila až do roku 1850 k Polenskému panství. Při sčítání obyvatel v roce 1819 měla obec 36 čísel popisných a 221 obyvatel.

V té době měla i vlastní školu, která byla též od roboty osvobozena. První zmínka o místní škole pochází z r. 1783, ale řádná jednotřídka byla zřízena teprve v roce 1837. Byla však umístěna v nevyhovujících prostorách. A tak r. 1838, za rychtáře Bartoloměje Grodla z č. p. 4 a konšela Jakuba Rosického z č. p. 13 (též dohlížitel školní), obec rozhodla postavit školu novou. Dokladem o činnosti školy i obce je Pamětní kniha založená roku 1877. V roce 1930 měla obec 41 domů s 290 obyvateli. Nyní má 84 popisných čísel a 243 obyvatel.

Po správních reformách v polovině minulého století byla obec začleněna do soudního okresu přibyslavského a patřila tam až do roku 1945. Politický okres měla v letech 1850 - 1855 v Německém, dnešním Havlíčkově Brodě, od roku 1855 do 1868 v Přibyslavi, 1868 - 1884 v Polné a od roku 1884 v Chotěboři s výjimkou let 1940 - 1945, kdy patřila do Nového Města na Moravě. Od roku 1949 je součástí okresu Žďár nad Sázavou. V roce 1960 byly Nové Dvory přičleněny jako osada k Velké Losenici. V roce 1992 obec získala zpět statut obce a od této doby funguje znovu jako samostatná obec Nové Dvory.

Dříve byla obec převážně zemědělská. Později začal pan Marek, tehdy jako jediný v republice vyrábět koňské vyorávače brambor a pan Doležal mlátičky, senomety, strouháky na řepu a další potřebné stroje pro zemědělce.

Současnost
Obec má svůj vlastní vodovod, starší kanalizaci, je plně plynofikována, je vybudována celoplošná komunikační síť a veřejné osvětlení. Má dobrou polohu, co se týče spojů, jak po železnici (zastávka Nížkov, asi 20 minut pěší chůze), tak po silnici (autobusovými spoji Žďár nad Sázavou – Přibyslav).

V obci se nachází kaple, školní budova s knihovnou, Kulturní dům s obecním úřadem, Hasičská zbrojnice, požární nádrž, prodejna potravin, pohostinství, prodejna vojenského zboží, truhlářství, Zemědělské družstvo a opravna strojů, autobusová zastávka, telefonní budka, jeden soukromý zemědělec. Žijí zde fotografka, pedikérka, drobní truhláři, stavební projektant, holička, opraváři aut, zámečníci, elektrikáři a mnoho dalších.

Při cestě k vlakové zastávce se nachází bývalý mlýn zvaný „Červený mlýn“v údolí řeky Sázavy. Dále se zde nachází pěkné koupaliště s altánem a další rybníky, zděná Boží muka na kopci Merk (567 m n. m.), překrásný výhled na cyklotrase z kopce za obcí odkud je krásný výhled na několik vrchů v okolí a především na hrad Lipnice nad Sázavou, a dále zajímavá stará tvrz a mlýn na říčce Loseničce, která teče ze severní strany obce.

Na západní straně od obce při toku řeky Loseničky se nachází zřícenina hradu Ronov, na jižní straně katastru obce poměrně vysoká skála, z níž je krásný rozhled na údolí řeky Sázavy a několik rekreačních chat. Přes katastr vede stará železniční trať, jejíž část ze Sázavy do Přibyslavi je ještě v provozu.

V letních měsících jsou na této trati pořádány vyhlídkové jízdy údolím řeky Sázavy spojené s prohlídkou celostátního hasičského muzea v Přibyslavi a staré železniční techniky v Sázavě. Přes obec vede státní cyklostezka č. 19 o celkové délce 240 km.

Obec má vyznačenou svou kratší cyklostezku, která vede kolem staré tvrze a někdejšího mlýna v malebném údolí říčky Loseničky. Má i malý vycházkový okruh z horní části obce kolem starých lip s křížem, nově zbudovaného Horního rybníka, koupaliště s altánem, a zpět do obce. Jako další vycházkový okruh lze použít i výše zmíněnou cyklostezku. V katastru obce jsou i rozsáhlé lesy, kde si přijdou na své i houbaři. V malebném údolí řeky Sázavy jsou v letních měsících na různých místech dětské tábory.

Turistické zajímavosti

Kaplička
Naše kaple, podle starších záznamů ve školních kronikách, byla postavena v roce 1901 panem stavitelem Pecháčkem z Přibyslavi. Krov ze dřeva podle zdejších možností (vše poměrně slabé a mnohde i s kůrou) je značně provrtán červotočem. Krytina zřejmě již na tehdejší dobu moderní je z pozinkovaného plechu, dnes už na několika místech opravována. Zastupitelstvo obce na návrh starosty p. Josefa Sobotky č. p. 71 a po dohodě s dalšími občany rozhodlo celý vrch i s krytinou vyměnit.

Ronov – Hrad August Sedláček
Nad Přibyslaví blíže řeky Sázavy spatřují se zříceniny hradu Ronova, jehož držitelé v okolí daleko široko poroučeli, ale rod jich vyhasl před kolikerým stoletím a sídlo jejich nikdo již nemiloval, tak že odedávna spoustě zůstaveno byvši po nějakém čase s povrchu zemského zmizí jako všecko, co se rodí a robí. Od Přibyslavi nahoru proti Sázavě jdouce přijdeme k vesničce Ronovu, kdež se spojuje se Sázavou potok Losenický nebo Pořežínský, nízkým údolím protékající. Jakož všichni zakladatelé osad proti řekám pokračovali, tak to činili i zakladatelé Ronova.

Rozhledna „Rosnička“
Dne 12. srpna 2001 - Slavnostního otevření se po kolaudaci dočkala nová vyhlídková věž na vrchu Rosička u obce Sázava na Žďársku. Dvaačtyřicet metrů vysokou věž s vyhlídkovým ochozem ve výšce 24 metrů zde nechal postavit jeden z mobilních operátorů. Sázavská radnice se s jejím provozovatelem dohodla na zpřístupnění.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://novedvory-zr.unas.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA