Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rozsochy

Současnost
Naše obec Rozsochy s přilehlými osadami Blažejovice, Vojetín, a po slučování obci v roce 1960 i Albrechtice a Kundratice, leží ve východní části Českomoravské vrchoviny. Nadmořská výška je nejvyšší 620 m u křižovatky silnic Rozsochy - Lísek a Bystřice nad Pernštejnem - Rovné, nejnižší u mostu k Vojetínu 510 m.

V obci Rozsochy nachází domov 703 obyvatel, převážná část bytů je v rodinných domech, v obci je celkem 243 čísel popisných, z toho pouze dvě nájemní bytovky. Za prací místní občané převážně dojíždí do sousedního města Bystřice nad Pernštejnem nebo Nového Města na Moravě.

V obci je největším podnikem poskytujícím pracovní příležitost společnost zabývající se zemědělstvím, Agro Rozsochy, a. s. Od roku 1999 je obec zplynofikovaná, samozřejmostí je vodovod, kanalizace a také čistička odpadních vod. Obec Rozsochy je rovněž zřizovatelem základní školy s 1. až 5. postupným ročníkem a také mateřské školy.

Turistické zajímavosti
Dominantou obce je kostel zasvěcený sv. Bartoloměji, který byl přestavěn do současné podoby v r. 1763 až 1765 z původního kostela. Nachází se v blízkosti školy, která byla postavena začátkem 19. století jako jednopodlažní, později přestavěna na dvoupodlažní budovu. Kromě těchto pamětihodností se nachází na návsích v části Albrechtice a v části Kundratice kapličky zapsané do seznamu kulturních památek. Občerstvit se v obci můžete na návsi v místním pohostinství, kromě toho si lze zakoupit potraviny v prodejně Jednoty, která se nachází rovněž na návsi. Nejhezčí pohled na celé teritorium obce je ze silnice na Dolní Ro-žínku pod vodojemem a na opačné straně z kopce zvaného Štěpánka. Každá osada má svůj jedinečný pohled.

Historie
O Rozsochách je málo zpráv. Fara stála již roku 1285. Roku 1436 poháněla abatyše z Doubravníka Eliška, Zikmunda, jež se tak po Klečanech psal, že drží v pravém ladfrýdě ves klášterní Rozsochy se všemi požitky, malými i velkými, nemaje k tomu žádných práv. Skutečně měl podle nálezu panského Zikmund panně abatyši a konventu z Doubravníka zase zboží jejich Rozsochy odstoupiti.

Když pak klášter Doubravnický brzy zanikl, ujali se zboží jeho zakladatelé kláštera páni z Pernštejna a tedy také Rozsoch. Náleželi ke zboží bystřickému, u něhož stále byli. Roku 1500 osvobodil Vilém z Pernštejna Rozsochy od povinnosti čepování panského vína a roku 1515 od bezplatného vožení panských ryb. V obci byla rovněž stará rychta.

Roku 1643 bylo v Rozsochách obydlených 17 domů, ale v roce 1663 bylo osedlých jen 8 a pustých 20. První písemné doklady o jmenném osídle¬ní máme až z roku 1674.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://rozsochy.wz.cz/hlavni.php, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA