Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oslavička

Současnost
Obec Oslavička leží v kraji Vysočina, okres Žďár nad Sázavou (13 km SSV od Třebíče). Nejbližší větší město je Velké Meziříčí, které leží asi 6 km severovýchodně od obce. Obec je zařazena do mikroregionu Horácko a zároveň i do mikroregionu Velkomeziříčsko – Velkobítešsko. Většina katastru obce se nachází v přírodním parku Třebíčsko.

V obci se nachází kanalizace, ale bez napojení na čističku odpadních vod, a veřejný vodovod. Obec s rozšířenou působností pro Oslavičku je Velké Meziříčí. O zdraví pečují ve větších obcích soukromí lékaři. Pro naši obec je středisko zdravotní péče v Budišově. Ale vážné případy je nutné odvážet do nemocnic v Třebíči, případně v Mostištích. Poštou patří Oslavička pod obec Rudíkov, kam také dojíždějí děti z obce do základní školy, a kde je vedena matrika.

Historie
První zmínky o obci pocházejí z roku 1360, kdy Vít z Oslavičky poručil manželce Markétě ½ lán s lesy, pastvinami a vším příslušenstvím. Následujícího roku prodali titíž manželé v Oslavičce dvůr a 4 lány Bláhovi z Oslavičky a dědicům. Jeho syn Petr poté celý majetek scelil a k opětovnému dělení došlo až r. 1406, kdy část panství prodal Zdeňce z Oslavice a alodní dvůr, tvrz se všemi poli, která k ní náležela, lesy, louky, rybníky a mlýn prodal Svachovi (řečenému Teleč z Oslavičky), sám si ponechal pouze ves.

Roku 1412 prodal Petr Svachovi i ves. Po Svachovi koupil statek Jan Langast z Věstoňovic, ale hned ho zase roku 1447 obratem prodal Mikuláši z Manova, který obýval tvrz až do roku 1466. Po něm získali tvrz, dvůr a ves Oslavičku s rybníky a pastvinami Zich a Mikuláš z Jemničky. Mikuláš z Jemničky si roku 1482 přikoupil statek benedínský a připojil ho k Oslavičce.

Benedín (dnes se tomuto místu říká Ovčírna podle stájí pro ovce, které zde bývaly, a nachází se blízko rybníka Benetín) bývala ves s tvrzí a dvorem, podle které se nazývala i zdejší vladycká rodina „z Benedína“. První zmínky o této vsi pocházejí z roku 1376, kdy byl majitelem vsi Matějek z Benedína.).

Poté zdědil i díl od bratra Zicha. V té době si nechává říkat Mikuláš Oslavický z Jemničky.

V této chvíli se kroniky odmlčují a další stopa je až z roku 1560, kdy bylo panství připojeno k panství ve Velkém Meziříčí. A další dějiny jsou pak úzce spojeny s dějinami tohoto panství.

„Dle vrchnostenského přiznání měl panský dvůr, zřízený z poddanských pozemků po 30leté válce, 636 ½ m. polí, 12 ½ m. pastvin, 7 m. zahrad, 111 vozů sena, a poddaní dávali 2 zl. 42 kr. pozemkové 30 kr. robotní činže, 1 zl. 9 kr. místo vajec a slepic; robotu jejich viz Vel. Meziříčí. R. 1775 robotovali rolníci 1 ½ dne, domkaři půl dne v témdni. Nejstarším rodem jest Střechův na č. 5 (skoro 150 let).“

Také název obce prošel mnoha proměnami. Roku 1361 se jmenovala Oslauiczka, pak roku 1386 Oslawiczky. Až od roku 1447 se název mění na Oslawiczka (v Oslawiczcze). Roku 1591 je obec přejmenována na Woslawiczka Mala, v letech 1678 – 1718 Klein Woslawitz – s přestávkami vydržel tento název až do roku 1885, kdy se začal střídat s názvy Malá Voslavice, Oslavičky. Až v roce 1924 dostává obce dnešní podobu názvu Oslavička.

Turistické zajímavosti
Přímo na území katastru obce patří mezi chráněné přírodní výtvory stromořadí podél cesty vedoucí k Majerově hájence. Je to lipová alej po obou stranách cesty, kterou tvoří 27 vzrostlých lip.

Za pamětihodnosti Oslavičky (v místním významu) lze považovat starý dub U Dvora (bývalého panského dvora), k němuž se také váže jediná pověst z našeho katastru. Ta říká, že pod tímto dubem spal sám Jan Žižka z Trocnova, když s vojky husitů táhl Moravou. Bohužel je to opravdu jenom pověst, protože stáří tohoto dubu, který má obvod kmene 7 m a je vysoký 12 m, je odhadováno „pouze“ na 450 let.

Dalším příkladem je pozůstatek panské tvrze, z níž se zachovala část zdi se dvěma střílnami, která je dnes součástí zdi stodoly dříve zemědělského dvora (bývalé JZD). Dnes je již JZD zrušené a dvůr je majetkem soukromého vlastníka a je nepřístupný.

Dalšími pamětihodnostmi obce, které musí mít zvláštní režim péče, jsou vlaková zastávka (dnes již značně poničená vandaly) a bývalý ledový sklep.

Za zmínku stojí i pomníček dvěma partyzánům, který se nachází asi 500 m za obcí při silnici do Velkého Meziříčí. Tito partyzáni zde byli zastřeleni Němci na samém konci války 8. května 1945.

Pomyslný střed obce tvoří zvonička Nanebevzetí Panny Marie, která prošla v nedávné době rekonstrukcí a novým vysvěcením. Také byl před ni umístěn pomník padlým občanům obce ve světových válkách.

Významným znakem této krajiny je klid. Je to krajina, která si člověka získá svou mírumilovností a krásou.

Mikroregionu dominuje pěší turistika a rozvíjí se cykloturistika. V území se vytváří síť cyklostezek. Přes obec Oslavička povede v nejbližší době také cyklostezka z obce Rohy do obce Rudíkov. Většímu rozvoji mototuristiky, zejména zahraniční, zatím brání nedostatek ubytovacích kapacit. Pěší turistika je zastoupena cca 70 km turistických značených cest, které spravuje Klub českých turistů. V okolí rybníků má dlouholetou tradici rekreace prostřednictvím soukromých chat, které jsou místy velmi hojné.

Vzhledem k tomu, že v oblasti není žádná výrazná koncentrace památek nebo jiných zajímavostí, je turistika záležitostí spíše milovníků přírody a sportování (zejména již zmiňované cykloturistiky). A rekreace je zastoupena zejména lidmi, kteří mají v naší vesnici chatu nebo vlastní v obci dům po příbuzných a jezdí sem na víkendy nebo přes léto. Takto je sezónně obydlována čtvrtina z celkového počtu domů v obci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.oslavicka.profitux.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA