Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hodíškov

Historie
Úplný počátek obce se připisuje osadě Kosovo (1393 Cossaw, 1749 Kosovy - asi z osob. Kos. - ov). O této osadě se dovídáme jen r. 1393, kdy obyč. farář Jiří vedl dlouhý spor desátek ze  vsi Kosov, jak je vylíčeno v dějinách fary. Osada stála sv. od Obyčtova asi pod nynějším vrchem Kosovy a mělo pozemky v trati Kosovech nynějšího katastru hodíškovského. Zřejmě z nevyhovujících podmínek se osada přestěhovala na území dnešního Hodíškova.

Název Hodíškov (1417 Hodiskow, 1462 Hodysskow) pochází z osobního jména Hodíšek (zdrobnělé z Hoda).

Nejstarší zprávu o Hodíškově známe z r. 1417, kdy byl urovnán spor o tuto ves 24. dubna smírčími Vilémem z Pernštejna, Smilem z Bítova, Milotou a Zikmundem z Křižanova mezi žďárským opatem Janem a Čeňkem z Lipého, pánem na Novém Městě. Bylo tu rozhodnuto, že Čeněk má ves s přísl. vydati klášteru ihned, robot z ní může však do své smrti užívati. Z rozhodnutí sporu je patrné, že ves byla dříve klášterská, ale že jí páni z Lipého již asi delší dobu užívali, protože v urbáři z r. 1401 se nenachází. Založil ji jistě klášter na území darovaném mu se vsí Jamami Bočkem asi současně s Řečicí, a sotva to bylo dříve, než na poč. 14. stol. Je to asi přemístěná osada Kosov, o níž známe zprávu z r. 1393.

Turistické zajímavosti
Kaple, umělecká památka, místo rozhledu, pomník.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hodiskov.wz.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA