Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rebešovice

Obec Rebešovice se nachází 5km jižně od města Brna, se kterým je spojena městskou hromadnou dopravou. Katastrálním územím obce prochází dálnice D2 Brno-Břeclav-Bratislava.

Členitá krajina v okolí obce se vyznačuje svahovými terasami řeky Svratky, vystupujícími nad říční nivu, slepými rameny řeky, izolovanými pásy zbytků lužních lesů a zajímavou faunou a flórou. Proto je vyhledávaným cílem rybářů, turistů a v neposlední řadě i cyklistů, kteří hojně využívají nově vybudované cyklistické stezky.

Od roku 1340 je obec uváděna jako Rebieschowicz, po roce 1406 jako Rybessovicz. Dnešní název obce je Rebešovice.

Historie obce
Rebešovice leží při levém břehu řeky Svratky a Ivanovického potoka na území tzv. Dyjskosvratecké nivy. Lužní krajina s úrodnou půdou a hojností ryb byla předpokladem k osídlení území již od prehistorických dob. Motiv ryb se rovněž stal základem názvu a později i znaku a praporu obce.

První písemná zmínka o Rebešovicích pochází z roku 1174. Raná historie obce je dávána do souvislosti s vladykou Ondřejem, který ji roku 1175 daroval klášteru benediktýnů v Rajhradě. Na sklonku 17. století byl na místě starého svobodného dvora v roce 1694 proboštem Benno Francouzkým vystavěn zámeček s kaplí svaté Doroty. V 18. a 19. století vzniklo na území obce několik drobných sakrálních staveb. Malebně rozložená vesnička v členité stráni svým seskupením domků připomínala tradiční lidový vánoční betlém, takže se jí říkalo Betlémek.

Památky
Na území obce jsou tři objekty evidované v státním seznamu nemovitých památek. Nejstarší je pozdně barokní stavba kapličky z 18. století se sochou Poklona sv. Jana Nepomuckého u vodního pramene na stráni pod zámečkem. Z roku 1778 pochází rokokový litinový kříž, osazený na nevšední kamenné podnoži z červeného pískovce s dominantním vysokým reliéfem bolestné Panny Marie.

Kolem roku 1830 byla postavena klasicistní rustikální zvonička čtvercového půdorysu na návsi obce.
Místní významnou stavbou je objekt zámečku s kaplí. V budově dnes sídlí obecní úřad a je zde i vyhlášená zámecká restaurace.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=57, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA