Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Borovník

Obec se nachází na úpatí Českomoravské vrchoviny, 12 km severně od Velké Bíteše, 18 km západně od Tišnova a 18 km východně od Velkého Meziříčí.

Obcí protéká potok Halda a nalézá se zde rybník Strženec. Dominantou obce je kaple sv. Jana Nepomuckého a zvonice na návsi. Na návsi se nachází budova SDH, dětské hřiště, u budovy bývalé školy je vybudováno tenisové hřiště a fotbalové hřiště. V budově školy se během roku pořádají různé soukromé i obecní akce.

Přírodní lokalita:
•    zřícenina hradu Víckov
•    potok Halda
•    památka zvonice
•    rybník Strženec
•    oblast bohatého výskytu zvěře
•    oblast houbařství
•    oblast malinová a ostružinová
•    oblast rybaření
•    cyklostezky, vycházkové trasy, lyžařské běžecké výlety (neznačené tratě)

Historie

Stavba silnice
Jednání o ní začalo zároveň se stavbou školy. Vždyť potok v dědině, když se na podzim nebo za jarního tání někdy i za bouřek v létě rozvodnil, zaplavila voda cestu na návsi a rozlila se až do zahrádek před chalupami u Juráčků, Crhů, Brychtů, takže se pěší ani k Rozseči nedostal. Do školy se chodívalo přes most k Zelinkovým č.8, po dvoře u Hálů, po zahradách a někdy až po hrázi u rybníka a po lávce u splavu. Vozem se sice přebrodili, ale na loukách zase zapadli do bahna. V místech kde vede silnice byla k Rozseči jen pěšina. Cesta pro vozy byla kolem školy podle pastvin přes louky proti kříži. Aby se za dešťů dostali vozem z dědiny, jezdily do kopce k Borovičku, přes Nivky na silnici ke Březí. Tam byla sice cesta tvrdá, ale kamenitá a koleje vodou vymleté.

Pro stavbu byli všichni občané nadšeni. Rozepře však zase vznikla při plánování, když se jednalo o to, po které straně potoka ji stavět. Při zaměřování úřední komise doporučovala ji stavět kolem Vlčkových (nyní Hálů), a Madronových (nyní Zelinků) z levé strany. Potom by stačil most u školy a silnice se mohla prodloužit přes celou dědinu až k Borku. Když, ale po delším dohadování dostala vrch strana druhá, kolem Juráčkových, byla ukončena silnice před starým mostem s dřevěným povrchem na návsi. Nový železobetonový most byl postaven v roce 1942 při regulaci potoka. Silniční okresní správa při jednání v roce 1914 odmítla stavět druhý most, na který by měla nová silnice ostrou nepřístupnou zatáčku.

Stavbu už připravenou zdržela první sv. válka. Teprve po jejím skončení , se začalo v roce 1922 se stavbou, kterou prováděl stavitel Babák z Velké Bíteše.

Výpůjčka obce na náklady činila 27 000.- Kč u Spořitelny v O. Bítýšce. Pozemky vykoupené na stavbu silnice byly splaceny až v roce 1929.

Všechny navážky se dělali koňskými potahy. Hlína se kopala hlavně v Borku před a za Knoflíčkovým křížem. Kámen se svážel z místních polí a mezí. Tím vznikla pěkná a pevná silnice, která vydrží dlouhá léta.

Postavení školy
Už v roce 1910 začalo se v samostatných obcích Borovníku a Rozseči uvažovat o postavení společné školy. Jednání toto mělo příznivý ohlas, protože děti, které chodily do dvoutř. školy v Březí byly v zimě vystaveny nepřízni počasí a pro špatné cesty se do školy mnohdy ani nedostaly. Jednání sice začalo, ale celý rok trvalo, než se dohodli na kterém místě a v které dědině školu postavit. Mnoho svárů a hádek mezi obcemi vzniklo při  zadávání stavby školní budovy. Plány dělal stavitel Babák V. Bíteš, stavba mu však zadána nebyla, někteří občané, hlavně z Rozseče byli pro stavitele Hykrdu z Tišnova, kterému teprve v r. 1913 byla škola zadána ke stavbě. Cihly se vozily z Rojetína z cihelny koňmi.

Začátkem roku 1911 se ukázalo, že škola ve Březí nestačí a obec březovská, začala sama jednání o přestavbu školní budovy. Protože by platily naše obce také na tuto přestavbu - utichly sváry a hádky a bylo dohodnuto zažádat rychle už v prázdninách o otevření samostatné jednotřídky v Borovníku v soukromém domě starosty J. Svobody v novostavbě č.22. Po vyřízení úř. formalit začalo se vyučovat od 1. prosince 1911. První učitel zde byl mladý pan Josef Jíša z V. Meziříčí. Byt měl v chaloupce u Pálenských naproti zvoničce. Brzy zjara se začalo se stavbou školy a v říjnu byla škola slavnostně vysvěcena.

Zápisy jednání o nákladech a protokoly obcí už se asi ztratili. Víme jen, že jak zapsal kronikář po první sv. válce v roce 1919 - podle usnesení poplatníků dobrovolně splacena výpujčka na stavbu školy což činilo 24,- Kč na 1,- Kč přímé daně, která činila  : Borovník  1123 - 26 953,- Kč; Rozseč   890 - 21 360,- Kč, celkem tedy náklady na stavbu činily 48 313,- Kč.

Mnoho dětí prošlo dveřmi školy. Všechny se zde učily poctivě a p. učitelé jak dovedli tak je naučili. Všichni se dále odešli učit do školy ve Žďárci. Byla zde jednotřídka do 4. třídy.

V roce 1997 se začal budovat sportovní areál, bylo upravené tenisové hřiště, hloubila se a betonovala plocha na taneční parket, stavěl se přístřešek pro hudební skupiny. Vše v ceně 186 200 Kč.

Roku 1998 byla na budově vyměněná střešní krytina, opravené WC, rozvod vody, bojler, nová venkovní okna. Celkem se zaplatilo 376 tis. Kč, dotace činila 104 tis. Kč.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.borovnik.wbs.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA