Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Holasice

Obec se nachází 12 km jižně od Brna, leží na pravém břehu toku původního ramene řeky Svratky, která ohraničuje území obce k východu. Na západní straně obce probíhá železniční koridor Brno-Břeclav a silnice Brno-Mikulov.

Přirozený terén je značně členitý. Středem původní osady byl vysoký břeh. V současnosti je většina zástavby v prostoru návrší. Žije zde 879 obyvatel na katastrálním území 353,3 ha.

Historie
Nejstarší známá písemná zmínka o Holasicích je z roku 1349. Kronika obce, založená v roce 1772 vypovídá o zajímavé a bohaté historii. Dominantou obce od jejích počátků býval svobodný dvůr, možná ještě s charakterem obranné výspy, čemuž odpovídají tzv. lochy, poměrně rozsáhlé, dnes již zavalené podzemní úkryty lidí, vybudované zřejmě v pol. 13. stol., resp. v době tatarských nájezdů na toto území. Sloužily místním obyvatelům za úkryty i za války Švédů, Napoleona a v dochovaných částech i ve zdejších frontových bojích za II. světové války.

Alej k rajhradskému klášteru
Alej byla nově vysázena v květnu roku 1992 v místě, kudy vedla původní cesta přes lávku k rajhradskému klášteru, která byla kolem roku 1963 bezohledně zlikvidována, cesta rozorána a staré stromořadí vytrháno.

Přírodní tůň Ludmila - (významný krajinný prvek)
Historicky byla tato plocha součástí silně podmáčené až zamokřené rozsáhlé plochy nivy, kde ve 30. letech bývaly drobné rybníčky. Později byl okolní terén (orná půda) zvýšen navážkou a v místě bývalého rybníčku existovala dále velká mělká tůň. V důsledku přirozeného zazemňování a zarůstání spontánním náletem dřevin zbylo pouhé torzo původní tůně.

Byl zpracován projekt na její obnovu a provedena úprava terénu. V současné době lze v této lokalitě předpokládat výskyt těchto druhů obojživelníků: čolka obecného, rosničku zelenou, blatnici skvrnitou (kriticky ohrožená), ropuchu obecnou, ropuchu zelenou, skokana štíhlého, skokana skřehotavého. Uvažuje se o repatriaci silně ohroženého čolka obecného či kriticky ohroženého čolka velkého. Taktéž se očekává zahnízdění některých druhů mokrořadních ptáků - slípka zelenonohá, moudivláček lužní, rákosník obecný nebo strnad rákosní.

Cyklotrasy v okolí
Okolní krajina se svým převážně rovinným průběhem je cyklisty velmi vyhledávaná. V blízkosti obce prochází nově zbudovaná cyklistická "dálnice" Brno - Vídeň. Je možné se na ni napojit v Rajhradicích či jižněji mezi Vojkovicemi a Židlochovicemi (kde se trasa vrací k toku Svratky.)

Další významnou cyklostezkou je spojnice Ivančice - Znojmo, na kterou je možné se napojit v Dolních Kounicích. Obě tyto stezky jsou propojeny s Moravskými vinařskými stezkami (tj. značené cyklotrasy a okruhy).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.holasice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA