Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jinačovice

Obec Jinačovice je rozložena kolem silnice vedoucí z Brna do Kuřimi, severozápadním směrem od Brna, v nadmořské výšce 303,44 m, vzdálena od středu Brna na 15 km a od brněnského předměstí Brno-Kníniček 5 km. Ze dvou stran lemována zalesněným táhlým kopcovitým terénem, kde nejvyšší kopec z levé strany je "Trnůvka", vysoký 441 m a porostlý převážně jehličnatým lesem, a na pravé straně je nejvyšší kopec "Baba", vysoký 446 m s porostem převážně listnatým. Rozloha obce je 6,15 km2.

Polní tratě po levé straně od silnice se nazývaly:
Zadní díly, Nádavky, Jámy, Stráchov, Desáté nad silnicí, Padělky, Spodní díly, Prostřední díly, Vrchní díly, Koryta, Sekerky, Na zahradách, Újezdy, Nivy, Poloděla, U louček, Šaropatky, Hájky, Příčníky, Snářovy. Na katastru obce Moravské Knínice byly Tříčtvrtníky.

Polní tratě po pravé straně silnice (směrem od Brna) byly:
Na příčníkách, Zmoly - (kudy tekl potok zvaný "Hlubuček"), Klínky, Desáté pod silnicí, Záseky, Kejdovky, Pastviska, Za sýčkami, Pod dílem, Pod Babou, Sýčky, Člupky, Obecnice, Zahrádky, Kopaniny, Stráň, Pláňav, Na zápleti, U bahýnka, Louky, Za strání, U pardamatky, Závisti, Skalky, Záhumí. V katastru Moravských Knínic jsou Čtvrtky, Nádavky a Hradiska.

Lesní části po levé straně se nazývají:
Strachov, Padělky, Sychrov, Obceny, Šarapatky a U zeleného stolu (tam při honech obědval a odpočíval se svou družinou v letech 1856 až 1881 hrabě Řehoř Ypsilanti - manžel majitelky hradu Veveří. Toto místo je dodnes pietně uchováváno tím způsobem, že se zachovává symbolický stůl nahrnutím zeminy. V poslední době jsou tam umístěny lavičky z přírodního materiálu a informační tabule. Místo se nachází těsně u cesty do Moravských Knínic a odbočky do naší obce. Roste tam ještě v té době zasazený strom "jírovec maďal", lidově zvaný kaštan.

Lesní části po pravé straně se nazývají:
V komínsku, U pracháren (vojenských), Ve staré seči, Nad borovičkami (tam na temenech tří kopců rostl a brzy z jara modře kvetl koniklec, který ale před lety úplně vymizel), Nad kejdovkou, U školky, V boří (tam v poslední době roste a kvete ještě koncem zimy lýkovec obecný), U jezevčích děr, Nad Petrovou kopajnou, Žlíbek, Ve smrčkách.

Přes kopec Babu vedla hlavní pěší cesta přes Řečkovice do Brna, kam většina našich otců chodila za prací. Tato cesta měla tyto části: Pláňavská cesta "Žlíbkem" se spojila s cestou z "Boří" a pokračovala "Na lužách", kde se téměř po celý rok zdržovala voda v některých kalužích, potom "U boudy", kde byla až do roku 1948 - kdy byla tato cesta opuštěna - letní restaurace pana Václava Plevače, dále potom na krátké náhorní rovině se říkalo "U obrázku" - protože tam na velikém dubovém stromě byl zavěšen zasklený obrázek Panny Marie.

Dále cesta pokračovala "Pod borkami" - tam byl v roce 1903 zastřelen hajný Richard Kučírek (dodnes stojí na onom místě kamenný pomník), a dále k "Eruptivě" což jsou prachárny civilní patřící této firmě. Tam končí les a cesta jde dále mezi poli až do Řečkovic na tramvaj. Dnes už je cesta opuštěna, letní restaurace zrušena.

V lesích města Brna jsou poblíž naší obce místa nazývaná:
V kuřimsku - tam je dodnes zachováno lesní hřiště, dále potom "U Marušky" - tam je studánka, ve které je voda po celý rok, a měla tam být v dávné době zavražděna dívka jménem Maruška z Kuřimi, potom je "U zabitého", "Na rovinách", "Na Chochole" - což je dávno vyhaslá sopka, a na kraji lesa mezi "Kuřimskem" a "Maruškou" je část lesa zvaný "Knězovo boří", které snad patřilo kuřimské faře.

V obci je evidováno 218 čísel popisných a 24 čísel evidenčních. Obec nemá místní části ani ulice. Všechny adresy v obci mají PSČ 664 34. V obci je hlášeno k trvalému pobytu 559 obyvatel, z toho je 282 mužů a 277 žen. Průměrný věk obyvatel je 42,3 let. (Stav k 15. 5. 2007).

Historie obce
Obec Jinačovice je písemně poprvé zmíněna v roce 1358. V té době měla 11 stavení. Dnes je to menší klidná obec s 560 obyvateli. Uprostřed návsi najdete kapličku sv. Maří Magdalény, postavenou v roce 1854, celkově opravenou v roce 1997. Ke svátku Maří Magdalény 22. 7. se konají každým rokem krojované hody.

V těsné blízkosti obce se nachází přírodní park "Baba" s nejvyššími body Velká Baba (446 m) a Sychrov (458 m). Křižovatka značených turistických cest v obci nabízí možnost přechodu do Kuřimi, České a Řečkovic, nebo vycházku do přírodního parku "Podkomorské lesy" směrem k Veverské Bitýšce nebo Rozdrojovicím a Brněnské přehradě.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecjinacovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA