Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skryje

Vítejte v naší malé obci Skryje, která se nachází západně od Tišnova (12 km) v malebném údolí říčky Bobrůvky. Ze všech stran jsou vysoko strmící stráně a kopce, proto zřejmě název obce pochází od slova skrej, dříve Skreje. V roce l925 došlo k úřední změně názvu obce na Skryje. Na obecní pečeti z r. 1785 byl strom a nad ním slovo SKREI.

První písemná zmínka o obci je z roku 1358. Stavení jsou roztroušena podél řeky a tvoří ji nejstarší část obce se dvěma mlýny a přilehlou částí Podskalím, návrším s kapličkou a místní část Boudy. Od roku 1938 je součástí obce též komplex textilní továrny s několika domky, jejichž zakladatelem byla společnost Fuchs a Střelec. V současnosti má název Arka Skryje, a. s., a zabývá se výrobou potahových a textilních látek.

Obec čítá 37 domů, z toho je 20 trvale obydlených a 54 obyvatel. V obci je mateřská škola, budova Obecního úřadu s hasičskou zbrojnicí a nově vybudovaný sportovní areál, využívaný především v letním období k pořádání letních zábav. Významným dnem v obci je 5.červenec, kdy je v obci pouť. Kaplička nad obcí byla vybudovaná v roce 1928 z veřejné sbírky občanů je zasvěcena věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi a k této příležitosti je zde konána každoročně tradiční mše.

Zajímavosti
Obec je vyhledávaným místem. Celoročně láká k výletům údolím směrem od Dolních Louček, ale i přes Jilmoví do Śtěpánovic lze procházet údolím či různě měnit trasu na Tišnovskou Novou Ves, Žďárec či Drahonín.

Nad údolím se vypíná kopec, na jehož vrcholu najdete již jen rozvaliny hradu Rysova, o kterém první zmínka pochází z roku 1398, kdy náležel pánům z Pernštejna, v roce 1382 byl již pustý. Na kopcích nad údolím proti proudu řeky Bobrůvky lze nalézt zbytky základů hradů Košíkova, Víckova a v samé blízkosti kapličky býval i Hrádek.

Do Skryjí zajíždí pravidelná autobusová linka č. 336 z Tišnova v pracovní dny i ve dnech volna a ve svátcích. V rámci IDS Jihomoravského kraje navazují spoje na vlaky od Brna a Źďáru nad Sázavou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.skryje.info/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA