Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hlína

Obec Hlína leží na severovýchodě od města Ivančice, na vrcholové části Hlínské vrchoviny v nadmořské výšce 451 m, má 126 domů ve kterých žije 230 obyvatel.

Historie
Hlína je velmi starou osadou, o čemž svědčí i archeologické vykopávky. Byly zde nalezeny kamenné sekery a dláta svědčící o osídlení již ve starší a mladší době kamenné, železné šípy z doby železné a 1335 českých a moravských mincí z 11. století, které se našly zakopané na poli v roce 1865.

V roce 1208 zde byl postaven kostel, který časem zpustl a v roce 1793 byl zbořen. Na jeho místě byl postaven nový současný filiální kostel, který rosický děkan 24. 9. 1794 zasvětil sv. Kunhutě. Věž kostela je vysoká 23 m a jsou v ní umístěny dva zvony.

Další historicky významné památky jsou kříž z roku 1852, sochy P. Marie a sv. Josefa z roku 1760, umístěné v zahrádce vedle kostela a stará pečeť s nápisem Hlína 1600 a vyobrazeným srpem a hroznem, znakem obce. Na základě těchto historických pramenů udělil předseda PS PČR 19. 6. 2003 obci Hlína právo užívat znak a prapor obce.

Současnost
Obec Hlína je přístupná po silnici č. II/395 vedoucí z Neslovic směrem na Dolní Kounice. Leží na trase pěších turistických stezek v atraktivním prostředí lesního komplexu Bučína, do části uzemí zasahuje Přírodní park Bobrava s hustou sítí pěších stezek. V dubnu 2007 byla na Hlíně slavnostně otevřena rozhledna, vysoká 22 metrů, která nese jméno ivančického rodáka Vladimíra Menšíka.

Společenský život v obci zajišťuje především organizace dobrovolných hasičů a spolek žen Babinec ve spolupráci s Obecním úřadem. Pořádané akce kladou důraz na udržování starých zvyků a tradic. K těm největším patří tradiční rozmarýnové hody pod májí, které se konají předposlední neděli měsíce srpna a pokračují ještě v pondělí a úterý, a také pořádání divadel v přírodě. Místní ochotnický kroužek každý rok připraví na první neděli měsíce července divadelní představení, které sehraje v krásném lesním prostředí. Tato představení jsou v okolí velmi známá a diváky vyhledávaná. Zveme Vás tímto na návštěvu naší malé obce uprostřed krásné přírody.

Rozhledna Vladimíra Menšíka na Hlíně
V roce 2001 se dohodlo město Ivančice, obec Hlína a Klub českých turistů, že společně postaví na Hlíně rozhlednu. Stavba se měla financovat ze sbírek, darů občanů a sponzorů. Rozhledna měla nést jméno ivančického rodáka Vladimíra Menšíka, a proto se dosti spoléhalo na pomoc umělců, mezi něž Menšík patřil.

Pozemek pro rozhlednu koupila obec Hlína, i když by si rozhledna zasloužila lepší místo, ale problémem se stala neústupnost jednoho z vlastníků pozemku. Obec přispěla částkou 80 000,- Kč. Celkový rozpočet na rozhlednu v roce 2001 činil 1 milion korun.

Dne 27. května 2001 se uskutečnil slavnostní akt, představení a symbolický poklep základního kamene budoucí rozhledny, na které se dostavilo více než 200 účastníků a také významné osobnosti. Projekt rozhledny vytvořil architekt Ing. Čuhel V. z Tišnova, základní kámen pak pan Malcher z Ivančic.

Byla připravena vysokozdvižná plošina, která zájemce vyzvedla do výše 20 metrů, aby si udělali představu o výšce rozhledny a hlavně o tom, co z ní bude vidět. Mezi dalšími přítomnými byl předseda brněnské oblasti KČT Ing. Havelka a zástupce KČT Mgr. Josef Flíček a poslankyně Parlamentu ČR paní Stránská. Velké pozornosti se těšilo vyprávění syna Vladimíra Menšíka, Petra Menšíka. Nechyběli ani starostové města Ivančice Ing. Roman Sládek a starosta Hlíny Jozef Sliacký. Již na této akci se předseda KTČ vyjádřil, že stavba rozhledny může trvat roky, než se podaří sehnat potřebný obnos peněz.

Smlouva o vybudování rozhledny ze dne 17. 7. 2001, kterou chtěli společně vybudovat město Ivančice, obec Hlína, jako investoři a KČT jako tichý společník, se však stala minulostí. Zdlouhavá jednání zastupitelů města a obce nepřispívala mnohdy k žádoucímu rychlému jednání. Z těchto důvodů požádala obec Hlína město Ivančice o odstoupení ze smlouvy, s tím, že rozhlednu dobuduje sama obec, neboť rozhledna se staví na pozemku, který obec Hlína vlastní.

Klub českých turistů, spolu s představiteli města Ivančice a obce Hlína, uspořádali v letech 2002, 2003 a 2004, vždy v měsíci září, pochod a setkání u budoucí rozhledny, kdy informovali přítomné o vývoji stavby a hlavně o získaných finančních prostředcích. Prvního setkání se zúčastnilo asi 150 příznivců, kteří si mohli za 50 korun zakoupit pohlednici s leteckým snímkem Hlíny, která je současně vstupenkou na budoucí rozhlednu.

Na setkání v roce 2003 již přišlo mnohem méně návštěvníků, přítomnost místních byla mizivá.

Na další setkání v roce 2004, na kterém bylo asi 50 příznivců, sdělil pan Mgr. Flíček z KČT, že příští setkání již určitě bude na rozhledně. S výstavbou se mělo začít na jaře 2005 a otevřena měla být v září 2005.

Postupně vznikla smlouva mezi obcí Hlína a firmou IVYSO, která se pustila do realizace stavby. Nebývale vstřícného postoje se starosta obce Hlíny Miloš Dostalý dočkal od majitele firmy IVYSO pana Josipa Kulaše. Jeho gesto nepotřebuje komentáře: „Žádný splátkový kalendář, žádné termíny, zaplatíte až budete mít!“

Náklady na stavbu rozhledny od roku 2001 vzrostly až na 2 miliony korun. Dne 16. května 2005 se začalo se stavbou betonového nosného podstavce rozhledny. Samotná rozhledna se zatím tvořila ve výrobní hale.

A nastal den „D“ – pro rozhlednu! Je 24. srpna 2006 a na místo, kde má stát Menšíkova rozhledna se sjíždějí lidé z Hlíny i z okolí a netrpělivě vyčkávají na příjezd jeřábů a nákladních plošin s částmi rozhledny. Jeřáby rozhlednu postupně usazují na betonový podstavec. Stavbě rozhledny přihlížejí i starosta Ivančic MUDr. V. Adam a starosta Hlíny Miloš Dostalý. Nechybí tu ani architekt rozhledny Ing. Čuhel. Nakonec přijíždějí i média, Česká televize a novináři deníku Blesk a Právo.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-hlina.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA