Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bukovice

Obec Bukovice se nachází v oblasti Hornosvratecké vrchoviny v nadmořské výšce 450 – 480 m na severovýchodní straně mírného návrší 9 km od Tišnova. Severní část k. ú. Bukovice je součástí přírodního parku Lysicko. Územím protéká potok Lubě. Na severovýchodě hraničí Bukovice s obcemi Brťov a Jeneč, na východě s obcemi Lubě a Unín, na jihu s obcí Rohozec a na západě s obcemi Rašov a Zhoř. Půdorys Bukovice tvoří jediná ulice spojující Rohozec a Brťov-Jeneč.

Historie
Podle Bukovice se nazývala vladycká rodina Bukovců z Bukovice. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1255, kdy se vladyka Vojtěch z Bukovice uvádí jako svědek na listině pro Žďárský klášter. Dle místní pověsti byli původními obyvateli držitelé čtyř dvorců, jejichž rozdělením údajně vznikla nynější obec. Část Bukovice patřila od roku 1459 klášteru tišnovskému, který ji roku 1749 výměnou pustil panství lomnickému. Druhá část náležela roku 1549 k panství černohorskému.

Dříve náležela Bukovice do politického okresu Tišnov, od 1. července 1960 k okresu Blansko a od roku 2003 po novém správním členění státu spadá obec pod město s rozšířenou působností Tišnov.

Válečné konflikty, které poznamenaly život obce
V červnu roku 1866 v době války s Pruskem se hlavní část rakouské armády za pochodu ku Praze utábořila na několik dní v obci Bukovice a v okolních vesnicích, protože zde byly podmínky pro provádění vojenského cvičení.

V roce 1936 byla v obci zřízena protiletecká obrana (velitelé pan Hynek Horák, po něm od roku 1938 pan František Svoboda).

Dne 7. 8 .1938 byl zakoupen mramorový kříž na místo sešlého kříže u č. 22. Částku na zakoupení kříže věnoval bukovický občan, který chtěl zůstat v anonymitě. Kříž byl postaven k uctění památky padlých občanů v 1. světové válce a opatřen nápisem: „Ve 20. roce obnovení státní samostatnosti k uctění památky svých padlých občanů věnuje obec Bukovice.“ První část nápisu „Ve 20. roce obnovení státní samostatnosti“ byla za okupace z pomníku odstraněna.

Dne 20. 4. 1945 byla obec obsazena oddílem ustupující německé armády. 7. 5. 1945 opustili všichni němečtí vojáci obec. Na jaře 1946 se někteří občané se svými rodinami odstěhovali z Bukovice do pohraničí do Tatenic u Moravské Třebové.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bukovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA