Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tetčice

Stručná historie Tetčic
První historicky ověřená zmínka o obci, ležící jižně od Rosic, pochází z roku 1349.

Barokní kaple sv. Floriána na návsi byla postavena v roce 1764.

Na skále stojící Socha sv. Jana Nepomuckého pochází z přelomu 18. a 19. století, pod ní stojí neobvyklá skupina kříže s dvěma pylony s reliéfy Panny Marie a sv. Jana z roku 1850.

Podle některých pramenů jsou východně od obce na ostrohu nad údolím zříceniny gotického hradu na Bučíně, ovšem není znám nikdo, kdo by je tam skutečně našel. Možná budete mít zrovna Vy to štěstí a najdete je. I kdybyste je tam nenašli, zajisté najdete mnoho dobrých hub a oceníte hluboké smíšené lesy a rokliny, bez jediné chaty či náznaku civilizace. Na úpatí Bučína se až do konce 16. století dle historických záznamů pěstovala vinná réva.

O rozvoj obce se nepřímo postaraly nedaleké černouhelné doly Rosicko-Oslavanského revíru. V letech 1852 - 1855 se totiž do dolů postavila železnice z Brna a přinesla obci nejen několik pracovních příležitostí a pohodlné spojení až do středu Brna, ale i podstatné změny ve vzhledu obce. Trať vedoucí údolím Bobravy od Střelic k Rosicím tvoří v obci předěl a znamená také konec rozsáhlého rybníka, po jehož hrázi dodnes jezdí auta od nádraží ke Křibům.

Postavení nádraží také umožnilo v jeho blízkosti postavit pilu, která je tam dodnes, ačkoli se obec mezitím rozrostla a pila je dnes vlastně centrem obce.

Historických domů již v obci mnoho nenajdeme. Ne že by snad neexistovaly, ale většinou jsou přestavěny do moderní podoby, a tak o jejich stáří svědčí jen nízká popisná čísla. To je i případ č. p.1, stojícího na rohu proti obecnímu úřadu.

Turistika

Okolí Tetčic
Tetčice leží v okrese Brno venkov poblíž města Rosice na zeměpisných souřadnicích 49 stupňů 10 minut 17 vteřin severní šířky a 16 stupňů 24 minut 46 vteřin východní délky v nadmořské výšce 300 až 340 m n. m.

Hlavní dominantou je nejvyšší bod lesnatého hřebenu Bobravská vrchovina, táhnoucího se od Moravského Krumlova až ke Kuřimi, kdysi dávno pojmenovaný Bučín (444 m n. m.). K tomu jménu přišel zřejmě proto, že jeho masív byl odedávna porostlý bukovým lesem a ještě dodnes jeho vrchol zdobí zdaleka viditelná "šošolka" devíti mohutných prastarých buků. Druhou dominantou je říčka Bobrava, která právě v Tetčicích vstupuje do údolí, kterým Bobravskou vrchovinu přetíná na své cestě k ústí do Svratky, jižně od Brna.

Okolí tohoto údolí je chráněno jako Přírodní park Bobrava a přímo vybízí k toulkám rozsáhlými lesy, hlubokými údolími potoků, napájejících říčku Bobravu, sbírání hub či pozorování zvěře a ptactva.

Znavený poutník má možnost nabrat nové síly hned v několika restauracích a na své si přijdou jak milovníci dobrého jídla, tak dobrého moku. Nejznavenější poutníci mohou i komfortně přespat v Hotelu Crlík. Nejlevnější pivo dostanete v hospodě za Sokolovnou, nejlépe se najíte U Crlíků nebo U Ševčíků a nejvíce v přírodě budete Rybářské baště u rybníka. Ve všední den můžete nakoupit také v samoobsluze na návsi. Před obecním úřadem najdete také telefonní budku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://tetcice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA