Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rajhrad

Historie
První zprávy o současném Rajhradu pocházejí ze 13. století. Jde o dvě listiny - tzv. břevnovská falsa. Jedná se o tzv. darovací listinu knížete Břetislava datovanou 18. října 1045. Druhou listinou je tzv. zakládací listina datovaná v Rajhradě 26. listopadu 1048. Ve 13. století byla obec povýšena na městečko s právem pořádat sedmidenní výroční trh. V 18. století se zrodila barokní krása rajhradského benediktinského kláštera. Podle projektu Jana Blažeje Santiniho Aichela byl klášter vybudován v letech 1721 - 1840.

Současný Rajhrad má 2784 obyvatel. 27. října 2000 byl jmenován městem.

Rajhrad velkomoravský
Velkomoravský Rajhrad vznikl pravděpodobně v polovině 9. století. Odkryté hroby pohřebiště v Rebešovicích nás opravňují k domněnce, že rajhradské velkomoravské hradiště zaniklo asi o sto let později. Ve druhé polovině 10. století se s velkomoravským Rajhradem již nesetkáme. Během věků zanikají zbytky jeho valů, jméno Rajhrad však zůstává.

Zrození současného Rajhradu
První písemné zprávy o současném Rajhradu nacházíme ve dvou listinách. Obě tyto listiny patří mezi tzv. břevnovská falsa, pocházející až ze 13. století. Jedná se o tzv. "darovací" listinu knížete Břetislava, datovanou 18. října 1045. V listině se v souvislosti s věnováním "zpustlého hradu s cellou" objevuje jméno vesnice, ve které byl ustanoven trh a zavedeno mostní mýto. Druhou listinou je tzv. zakládací listina datovaná v Rajhradě 26. listopadu 1048. V této listině je uvedeno obdarování rajhradského kláštera výpočtem jednotlivých vesnic a popisem hranic panství. Mezi osadami, které byly klášteru darovány, nacházíme Rajhrad. Všechny až dosud provedené výzkumy potvrzují domněnku, že současný Rajhrad vznikl až po zániku velkomoravského hradiště.

Rajhradské vinařství
O dávném původu rajhradského vinařství svědčí obecní pečeti Rajhradu a okolních obcí. Rajhrad má ve znaku z roku 1554 břevnovskou opatskou ostrev (kus osekaného kmene se třemi suky) zkříženou s klíčem, který je symbolem horenského práva: zavírání a otevírání hory.

Rajhradské vinařství se rozvíjelo velmi slibně. Roku 1554 se v menším městském právu uvádí, že hospoda, koupená obcí od kláštera, byla povýšena na rathaus. V Rathause-radnici byl velký vinný sklep. Kdy tato hospoda vznikla, přesně nevíme, ale určitě to bylo již dříve před rokem 1554. Sklep při ní můžeme považovat za jeden z nejstarších vinných sklepů v Rajhradě. Tento se dochoval dodnes a je jižně od restaurace v č. 48. Nyní je svou částí pod budovou bývalé orlovny, dnes Restaurace Rajhrad.

V letech 1691 - 1692 byl proboštem Placidem Novotným vybudován klášterní vinný sklep v dnešní Štefánikově ulici. Roku 1720 bylo přistavěno podsklepí, které bylo v roce 1774 přestavěno v barokním siohu na "presshaus a lusthaus" (lisovnu) a nad ní vybudována besídka. Barokní stavba, která kopírovala Santiniho pavilony na klášterní prelatuře časem zchátrala. Roku 1934 byla její střední část snesena a v roce 1960 nahrazena nynějším novým areálem.

V prvé polovině 19. století vznikl v Rajhradě další velký sklep. Vystavěl jej v roce 1827 Josef Klein, příslušník rodiny, která se výrazně zapsala do historie stavby železnic, silnic a úprav vodních toků u nás. Kleinové se výrazně podíleli na stavbě železnice Rajhrad-Brno. Josef Klein žil v Rajhradě se svým otcem Friedrichem. Po smrti obou Kleinů koupil jejich sklep ve 30. letech minulého století klášter. Oba sklepy v dnešní Štefanikově ulici byly tak spojeny v jeden celek. Další vinné sklepy se v Rajhradě nacházely u bývalých klášterních domů v městečku, u svobodných dvorů Tešovského a Paleckého. Sklep u dvora Tešovských byl tam, kde je dnes východní část nádvoří sladovny. Sklep u dvora Paleckých byl v dnešní Tovární ulici (dnes je tam dům rodiny Mátlovy). Staré sklepení bylo rovněž pod bývalou klášterní kovárnou (dnes dům č. 49). Na náměstí byl ještě tzv. panský sklep, zbořený roku 1774. Rajhradské viniční hospodářství díky své bohaté tradici se zachovalo až do dnešních dnů.

Značka "Rajhradské klášterní" je dnes symbolem kvality a dlouholeté tradice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.rajhrad.cz/index.php, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA