Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Židlochovice

Židlochovice jsou administrativně správním i vzdělávacím centrem oblasti na jih od moravské metropole Brno, které leží na úpatí nejvyššího kopce Dyjsko-svrateckého úvalu - Výhon (335 m n. m.) na řece Svratce. Město charakterizuje zámek se svým parkem, který je znám především jako moravská rezidence prezidenta T. G. Masaryka a rodiště významných Habsburků.

Historie
Místo a okolí bylo osídleno již v pravěku a vystřídaly se tu nejrůznější kultury, jak ukázaly četné archeologické nálezy v okolí města. Podle posledního výzkumu pochází první písemná zmínka z roku 1237, kdy se v darovací listině připomíná ves Židlochovice s tvrzí.

V průběhu staletí náležely Židlochovice významným šlechtickým rodům (Lucemburkové, Pernštejnové, Žerotínové, Sinzendorfové, Dietrichštejnové, Habsburkové). V roce 1379 vydal moravský markrabě Jošt, z rodu Lucemburků pro městečko Horenské právo a v roce 1873 v době vlády Habsburků byly Židlochovice povýšeny na město.

Kulturní památky
•    Radnice
•    Kostel Povýšení sv. Kříže
•    Starý hřbitov, Zvonice
•    Strejcův sbor

Zámek a park
Stojí na místě původní vodní tvrze, která byla Fridrichem ze Žerotína přestavěna na zámek. Další přestavbu zámku v barokním stylu uskutečnil hrabě Sinzendorf v letech 1722 – 1728.

Kolem zámku vznikl nádherný park, jehož plán byl vypracován francouzským zahradním architektem Charboniérem. V roce 1743 přechází městečko i se zámkem do vlastnictví Dietrichštejnů. Roku 1819 kupují panství Habsburkové. V letech 1844 – 1845 provádějí tito majitelé pozdně empírové úpravy zámku, které se dochovaly do dnešní doby.

V roce 1919 připadl zámek státu a od té doby sloužil státním reprezentačním účelům. Mezi dvěma světovými válkami sloužil jako letní sídlo T. G. Masaryka. Jeho pobyty připomíná pamětní deska při vchodu do zámeckého parku.

Státní zámek Židlochovice patří k nejzachovalejším zámkům Evropy a společně s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území.

Významné stavby současnosti
•    Most
•    Budova Městského úřadu

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zidlochovice.cz/www/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA