Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šerkovice

Obec Šerkovice má 202 obyvatel a leží v Jihomoravském kraji v nejsevernějším výběžku okresu Brno-venkov v podhůří Českomoravské vrchoviny, 5 km severně od města Tišnova. Má malebné kopcovité okolí s množstvím lesů a velmi členitým terénem. Leží v nadmořské výšce 298 m n. m., nejvyšší vrchol v okolí je Velká hora vysoká 558 m.n.m. Obcí protéká severojižním směrem potok Besének. Je turistickou branou do přírodního parku Svratecká hornatina. Od roku 1999 obcí prochází hlavní cyklotrasa spojující Brno a Prahu.

Obec je téměř ze všech stran obklopena lesy jehličnatými i smíšenými a je doslova rájem houbařů. Rostou zde hřiby pravé, křemenáči, kozáci, lišky, syrovinky, bedle a mnoho dalších. Ze zvířat je možno vidět:divoká prasata, srnce, zajíce,bažanty, koroptve, někdy i křepelky, káně, jestřáby, výry, sovy, čolky, užovky a mnoho dalších. Krásná procházka je údolím potoka Besénku směrem k Lomnici, tzv. Oborou. Potok Besének je chovný potok, v kterém se chovají pstruzi a ty se pak vysazují do řeky Svratky. V obci je jeden rybník, v kterém jsou kapři.

Historie
První písemná zmínka o Šerkovicích je uváděna k roku 1293 (Schirkewitz). Tvrz v obci je připomínána k roku 1464 jako majetek místního zemanského rodu. Stávala v místech domů č. 15 a 16. Náležel k ní nepatrný statek z dílu Šerkovic a Tisová. Na konci 15. století byl rozdělen mezi lomnické a tišnovské panství a tvrz zanikla. Na dnešním katastru obce se nacházela zaniklá ves Tisová (jako pustá se uvádí v letech 1464 – 1466).

Gruntovní kniha z roku 1653 obsahuje zápisy o 11 gruntech. V roce 1839 bylo v obci 24 domů a 212 obyvatel, v roce 1869 27 domů a 221 obyvatel, v roce 1900 37 domů a 204 obyvatel, v roce 1930 44 domů a 209 obyvatel, v roce 1961 56 domů a 207 obyvatel a při předposledním sčítání obyvatelstva v roce 1991 65 domů a 182 obyvatel. Z katastrální mapy z roku 1826 je zřejmé, že domy byly situovány pouze podél hlavní komunikace a toku potoka Besénku a teprve později se obec rozšiřovala do dalších směrů.

Šerkovice byly v závěru 2. světové války významným střediskem partyzánského hnutí. V okolních lesích byla základna partyzánů oddílu Jermak. V hájence, postavené klášterem Porta Coeli v roce 1900 asi 1 km od obce na kraji lesa Paní Hora, byl 26. února 1945 přepaden štáb oddílu gestapem.V přestřelce zahynul velitel oddílu a komisař s jedním partyzánem padli do zajetí a byli popraveni v Kounicových kolejích v Brně. Hajný Hejmala s manželkou zahynuli mučednickou smrtí v koncentračním táboře Mauthausen. Na památku této události byl v obci postaven v roce 1965 pomník. Bývalá hájovna byla v letech 1980 až 1990 upravena jako památník partyzánského oddílu Jermak.

Dne 19. června 1986 došlo v obci k velké bouři s průtrží mračen a povodní, při které se rozvodnil nejen potok Besének , ale i všechny potůčky protékající obcí. Část obce byla zatopena, některé domy byly strženy, všechny mosty přes potok Besének zničeny a na polích byly velké nánosy bahna a kamení. Při záchranných pracích v Lomnici zahynul jeden hasič. Tři roky trvalo, než se podařilo odstranit nejtěžší následky. Nově upraveno muselo být zejména koryto potoku Besének uvnitř obce. Bylo rozšířeno a vyzděno vysokými bočními stěnami. Pamětníci tvrdí, že 12. července 1922 byla obec postižena podobnými záplavami. Tehdy byl zničen most přes Besének a v roce 1923 byl nahrazen novým železobetonovým mostem, který, ač byl poškozen povodní v roce 1986, slouží dodnes.

Současnost
V roce 1990 se stalo prvořadým problémem nově vzniklého obecního zastupitelstva zajištění pitné vody pro občany. Bylo rozhodnuto, že obec bude napojena na vodovod v Lomničce. Se stavbou se začalo v roce 1996 a následný rok proběhla kolaudace. Stavba si vyžádala 4 mil. Kč.

Šerkovičtí občané měli problémy s příjmem televizních signálů, protože obec se nachází v údolí. V roce 1999 byl vybudován ve dvoře obecního úřadu nový 12. metrový vysílač, který vysílá program ČT1 na 49. kanálu. Od poloviny roku 2002 v obci funguje kabelová televize. Je přijímáno 11 televizních kanálů, z toho 4 české ( ČT1, ČT2, Nova, Prima ), ostatní jsou slovenské, německé a jeden je anglický.Roční poplatek za příjem je pro každou bytovou jednotku 240,- Kč. V budoucnu chceme zavést místní teletextové vysílání.

Šerkovice jsou známy po celém okrese svým hokejovým oddílem. Ten zde existuje nepřetržitě od roku 1963. Hokejové hřiště bylo nejprve upravováno na místním rybníku, od počátku 70. let se hrávalo na nově vybudovaném stadiónu na břehu potoka Besénku. V roce 1985 se zde hrál poslední mistrovský zápas a od sezóny 1985/86 se hrají zápasy na zimním stadiónu v Nedvědici. Hřiště v Šerkovicích i s přilehlými kabinami bylo totálně zničeno povodní v roce 1986, usilovnou prací se je však v následujících letech podařilo opravit.

Šerkovičtí hokejisté dosáhli největších úspěchů počátkem 90. let, kdy postupně vyhráli okresní soutěž, okresní přebor a v sezóně 1993 - 1994 hráli krajský přebor 2. třídy. Umístění do třetího místa v okresním přeboru dosáhli také v posledních pěti sezónách, z toho v ročnících 1998/99 a 2000/01 obsadili první místo.

V roce 2000 se v Šerkovicích vytvořilo mužstvo v malé kopané, které od roku 2001 hraje čtvrtou ligu okresu Blansko. Vstup do této soutěže se fotbalistům vydařil, protože skončili na 2. místě. Hřiště bylo vybudováno v místě dřívějšího hokejového stadiónu.

Do roku 1986 se taneční zábavy konaly v zahradním areálu s parketem naproti místnímu pohostinství, kde se každým rokem konalo několik tanečních zábav. Tento parket stával na soukromém pozemku a navíc byl zničen povodní v roce 1986. S jeho rekonstrukcí se již nezačalo v těchto místech, ale byl vybrán prostor vedle hokejového hřiště. Byl vybudován nový betonový parket čtvercového tvaru, před ním zastřešené pódium pro muzikanty. Stávající šatny hokejového oddílu byly odkoupeny obcí a přebudovány na místnosti pro prodej občerstvení a sociální zařízení. Každým rokem se zde koná kolem 5. tanečních zábav, jedna je vždy s dechovou hudbou. K dokončení areálu došlo až v roce 2001, kdy byla budova nahozena a stavebně upraveny místnosti pro prodej občerstvení.

Pamětihodnosti
- Bývalá sušárna ovoce (č. 47) z 19. století. Státem chráněná památka, v současné době je využívána jako soukromý rekreační objekt.
- Statek u Kašpárků s bývalým mlýnem a pilou je stavbou lidové architektury se zachovalým exteriérem a s hodnotnými prvky v interiéru.
- Kaple na návsi, zasvěcená sv. Anně, byla postavena v roce 1851
- Kaplička sv. Cyrila a Metoděje stojí od roku 1895 v rohu bývalé školní budovy, dnes sídlo obecního úřadu.
- Mramorový kříž na návsi je z roku 1883 a byl postaven nákladem obce. Je dílem kameníka A. Loose z Nedvědice.
- Kamenný kříž z roku 1948 stojí na konci obce v soukromé zahradě při cestě do Lomnice
- Bývalá hájovna u lesa Paní Hora byla postavena v roce 1900 klášterem Porta Coeli, v letech 1980 – 1990 byla zařízena jako památník partyzánského oddílu Jermak.
- Pomník partyzánského oddílu Jermak a českých vlastenců z obce z roku 1965 stojí v parku naproti budově obecního úřadu. Má podobu zalomeného vojenského bodla, na přední straně s reliéfem partyzána se zdviženou pravicí třímající samopal. Jeho autorem je akademický sochař Karel Kryl.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.serkovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA