Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bílovice nad Svitavou

Obec Bílovice nad Svitavou leží v krásném a půvabném údolí řeky Svitavy, asi 3 km severně od brněnské čtvrti Obřany. Pro svoji mimořádně pěknou polohu a přírodní scenérie byl kraj okolo Bílovic nazýván Moravským Švýcarskem. Řeka Svitava dělí vesnici na dva díly. Od řeky se zdvíhají lesnaté stráně ze tří stran, které tvoří bezpočet romantických údolí s bohatými smíšenými lesy a studánkami se zdravou, průzračnou vodou.

Do Svitavy se uprostřed vesnice vlévají dva potoky - od východu Časnýř a od západu potok Melatín.

Podél řeky Svitavy vede železnice z Brna do České Třebové a dále do Prahy, postavená v letech 1843 - 1848. Autem se z Brna - Obřan dostaneme přes Bílovice po okresní silnici do Řícmanic, Kanic a Babic nad Svitavou, dále do Adamova a Moravského krasu - odbočka z okresní silnice před mlýnem Koudelka. Přes Bílovice vede i autobusová doprava ČSAD z Brna do Babic.

Obec bývala oblíbeným výletním místem obyvatelů Brna, kteří chodili pěšky od tramvaje z Obřan podél řeky Svitavy. I nyní do Bílovic směřují turisté a cykloturisté cíleně nebo jen při projíždění auty je upoutá malebně položená vesnice.

Každoročně na podzim je tradičně pořádán pro děti Pohádkový les, jehož trasa vede z Bílovic krásnými pěšinami lesem až do Řícmanic. Je to akce velice oblíbená jak místními dětmi i rodiči, tak přespolními ze širokého okolí. Vítání jara se rovněž přiřadilo k mnohaletým tradicím. Mateřská škola a základní škola zajišťují dětem z Bílovic a Řícmanic předškolní a školní vzdělání, umělecká škola se stará o kulturní a hudební rozvoj dětí.

O zdraví občanů se starají 2 praktičtí lékaři, 2 zubní lékaři, 1 dětská lékařka a 1 ženský lékař. Dvakrát v týdnu ordinuje internista.

Z výrobních závodů zůstal v obci po roce 1990 do letošního roku jen mlýn a TUSCULUM.

Památky

Pomník obětem 1. světové války
Přípravné práce na postavení pomníku byly zahájeny dne 2. 9. 1915. Návrh na pomník vypracoval Bohuš Tepera, zednické práce provedl stavitel Staněk a kamenické sochař Černohlávek. Slavnostní předání mohyly se konalo 10. října 1915.

Dne 14. dubna 1916 byla na mohylu vsazena deska "na paměť padlých bratří a spoluobčanů".

Dne 28. října 1928 byla na pomník přibita travertinová deska se jmény 49 padlých bílovických občanů a v r. 1981 byl pomník opraven.  Bílovický pomník obětem I. Světové války podle poslání je nejstarší v Evropě.

Řecká vila
Budova byla postavena roku 1909 podle návrhu ing. arch. Jana Flory pro JUDr. Josefa Poláčka, ředitele Zemské živnostenské rady. Do vily k Poláčkům jezdívali na letní pobyty spisovatel a literární kritik JUDr. Miloš Marten (1883 - 1917), jeho žena PhDr. Anna Martenová - Klecandová a akademická malířka Zdenka Braunerová (1858 - 1934). V r. 1987 koupil vilu tehdejší Místní národní výbor s tím, že po opravách zde zřídí muzeum, věnovaným literátům, kteří v Bílovicích žili a Bílovice navštěvovali. Tento záměr se však nepodařilo realizovat pro nedostatek finančních prostředků. Proto v r. 1992 Obecní úřad prodává vilu soukromému vlastníkovi.

Stručná historie

V pravěku
Navštěvovali údolí Svitavy lovci ze svých nedalekých sídlišť: Lovci sobů a koní z jeskyně Pekárna v údolí Říčky (80 000 - 25 000 let př. n. l.), z jeskyně Výpustek v údolí Křtinského potoka (7 000 - 5 000 let př. n. l). V mladší a pozdní době kamenné bylo osídleno návrší na levém břehu Svitavy přímo v obci nejstaršími zemědělci - nese název Hradisko, které je v blízkosti katastru obce Bílovice nad Svitavou. Na hranicích katastru obce v rozsáhlém, v terénu dobře patrném a mnoha nálezy doloženém, Obřanském hradisku, se vystřídala řada kultur. Vzhled Obřanského hradiska je zachycen na obrazové rekonstrukci Zdeňka Buriana v době největšího rozkvětu v 7. stol. př. n. l. Na hradišti byla i rozsáhlá řemeslná výroba včetně železářské. V prostoru železničního seřazovacího nádraží, které je v blízkosti katastru obce Bílovice nad Svitavou, bylo objeveno rozsáhlé keltské pohřebiště - další doklad dávného osídlení kraje.

Slované
Dobu starých Slovanú připomíná nedaleké hradisko Staré Zámky u Líšně. Vkatastru Bílovic na místě družstevních domů na ulici Obřanské bylo prozkoumáno 14 kostrových hrobů z 11. stol. Mezi nálezy byly typické záušnice a mince z doby vlády moravských knížat Konrdáda a Oty.

Středověk
Ve 13. století stál jižně od Bílovic na levém břehu Svitavy na ostrožně Obřanský hrad s podhradím v ústí dnešního Těsnohlídkova údolí. (Snad se podle majitele hradu nazývalo Gerhardky). Nedaleko odkratých základů hradu (asi 300 m) byla odhalena i středověká vápenka. V r. 1316 byl hrad rozbořen, protože jeho posádka loupila a přepadala brněnské měšťany. V katastru obce v serpentýně lesní silnice z Útěchova do Adamova jsou zbytky hradu Ronova, které dosud nebyly podrobně prozkoumány. Jeho majitelem byl Čeněk Krušina z Lichtenburka a z hradu bylo spravováno panství, složené z okolních vesnic. Jeho podhradím byla snad zaniklá osada Brodek v blízkosti dnešní železniční zastávky Babice nad Svitavou. Hrad zanikl pravděpodobně na začátku 15. stol., osada na konci téhož století.

Název obce
Název obce se zřejmě skládá z osobního jména Bíel (= Bílý) a přípony -ovice, jak bylo běžné u kolonizačních osad ze 13.stol., kdy bylo kolonizováno povodí Svitavy. V listinném materiálu se objevuje název ve tvarech Belawiz, Pelwicz, Bylowicz, Bielowicz.

První listina
První listina (kterou prodávají Matyáš a Snihuš z Bílovic dvůr ve Slatině) je datovaná 22. 2. 1343. Také v dalších soudních záznamech se název obce vyskytuje jen jako přídomek svědků: Kašpar z Bílovic (1419) a Jan Lipec z Bílovic (1447).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bilovice-nad-svitavou.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA