Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Modřice

Historie města
První písemná zmínka o Modřicích získaná z vatikánského archivu, udává jako datum vzniku rok 1131. Původně zde stával hrad, který byl "zbožím" olomouckých biskupů. To dokládají i názvy některých ulic v nestarší části města (dříve obce), jako Pavlovského, Prusinovského atd. U hradu byl panský dvůr. Jiné usedlosti, nebo dokonce i části obce biskupové přenechávali jako léna, nebo prodávali. Tak od 13. století nastává smíšení původních slovanských obyvatel s germánskými, kteří nakonec byli ve XX. století v převaze.

To po roce 1945 znamenalo změnu struktury obyvatelstva o zhruba 80 % novousedlíků. Kdysi byly Modřice zemědělskou lokalitou a ve světě je proslavovalo známé zelí a cibule. Dnes jsou moderním průmyslově obchodním městem v okrese Brno-venkov. K povýšení na město došlo z rozhodnutí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 1. 7. 1994. Město nemá nadbytek kulturních památek, ale historický kostel sv. Gottharda, jehož štíhlá věž je dominantou širokého okolí, stojí rozhodně za shlédnutí. Na náměstí Svobody stojí pěkná kaplička sv. Václava a před ní drží svůj prapor i vědro sv. Florián, jehož socha je nejstarší kulturní památkou v Modřicích.

Současnost
Mnoho se zde též vybudovala v posledním desetiletí druhého tisíciletí. Dostavba školy na Benešové ulici je kromě účelnosti zajímavá i architektonicky. Nová lokalita rodinných domů U Hřiště každého zaujme rozmanitostí stavebních nápadů, tvořících však systémový celek. Nový bytový dům Za Humny s okolní zástavbou tvoří rovněž zajímavý urbanistický celek, stojící za shlédnutí. A konečně dominantou je i nová radnice na náměstí Svobody. Je zde též dostatek obchodů k uspokojení různých potřeb kupujících.

Pro ty, kteří by se chtěli zdržet, je k dispozici slušná nabídka ubytovacích kapacit od hotelu, přes penziony až po motel Bobrava. Z poklidného prostředí Modřic se dají totiž podnikat výlety do všech světových stran, na jih do rajhradského kláštera, na východ po slavkovském bojišti, na západ do historických Ivančic či do Moravského Krumlova. Modřice jsou velmi dobře dostupné hromadnými dopravními prostředky. Je zde zastávka železniční dráhy na trati Brno-Břeclav. S moravskou metropolí jsou Modřice spojeny tramvají a dvěma linkami autobusů městské hromadné dopravy. Zastavuje zde i mnoho autobusů meziměstských.

Kromě řady důležitých mezinárodních komunikací, po kterých mohou přijet motoristé, protíná dnes katastr Modřic i nová cyklistická stezka Brno-Vídeň. Město srdečně vítá všechny cyklisty, ať už svěží na počátku túry, nebo unavenější téměř na konci svého putování. Co může mimo uvedené pamětihodnosti a služby nabídnout specielně cyklistům? Především si mohou oddychnout nebo naplánovat další průběh cesty na odpočívadle přímo u cyklostezky. Velkou možnost občerstvení ať už rychlého nebo s posezením skýtá blízký areál Olympia s potravinářskou Hypernovou. Je zde možno zakoupit i náhradní díly na kolo či sportovní ošacení. Na druhé straně cyklostezky, t. j. v centru města je v provozu i opravna kol pro případ poruchy, kterou samozřejmě cyklistům nepřejeme. Zato jim přejeme mnoho šťastných kilometrů a hezké vzpomínky na Modřice.

Modřické aktivity v novém tisíciletí
Přelom tisíciletí rozpůlil třetí volební období v komunální sféře po „sametové“ revoluci. Proto realizace hlavního bodu volebního programu všech stran a hnutí, t. j. výstavba nové radnice, byla ukončena v roce 2002. Stará radnice se nacházela ve zchátralé budově, která byla prakticky neopravitelná. Proto bylo rozhodnuto tuto budovu zbourat a na jejím místě postavit zbrusu novou radnici. Demoliční práce začaly na jaře roku 2001 a v srpnu roku 2002 byla nová stavba zkolaudována. Z ohlasů občanů vyplývá, že se stavba podařila a pracovníkům Městského úřadu slouží velmi dobře. Je v ní dostatek místa pro případ, že by Modřice získaly např. v rámci detašovaných pracovišť nějaká další pověření k výkonu státní správy. Radní usilují zejména o to, aby se do Modřic vrátil např. stavební úřad, neboť sem bezesporu patří.

Radnice byla slavnostně otevřena 12. září 2002 za účasti mnoha významných hostů. Také největší společenská událost, t. j. Svatováclavské hody už se konaly na souvisejícím upraveném náměstí Svobody. Modřice jsou okrajovým místem konání slováckých hodů. To však není jejich jedinou zvláštností. Město například nemá vlastní kroj. Občané německé národnosti, kteří byli v roce 1945 odsunuti do německého Erbachu, mají svůj tradiční kroj, jehož výrazným znakem je černý široký klobouk jako ozdoba mužských hlav. Menšina českého, respektive moravského, obyvatelstva svůj tradiční kroj nemá, proto jsou využívány kroje moravsko-slovácké zejména kyjovský. Důležitější než kroje je ovšem atmosféra modřických hodů, kdy prostě lidé mají najednou k sobě blíž. Dovedou se tři dny bavit a zavzpomínat si na časy, kdy oni za svého mládí byli stárky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mesto-modrice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA