Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lesní Hluboké

Původní název obce Hluboké pocházel pravděpodobně z polohy obce „hluboko v lesích“. První písemná zmínka se údajně datuje k r. 1395, když král Václav IV. potvrdil veškerá privilegia klášterní Rajhradskému klášteru – mezi zbožím se uvádí i obec Hluboké. Dle jiných znalců se datuje vznik obce k r. 1095. V 50. létech byla obec Hluboké přejmenována na Lesní Hluboké.

V katastru obce stojí známých „Devět křížů“, ke kterým se váže pověst  „O devíti křížích“  z r. 1540 o vyvraždění svatby, jež zosnoval s pomocníkem nešťastný milenec dívky z obce Hluboké, která se z popudu svých rodičů v onen den provdávala za jiného muže.

Obec Lesní Hluboké s katastr. výměrou 497 ha leží 25 km severozápadně od Brna u dálniční křižovatky „Devět křížů“ ve směru dálnice Brno-Praha. Obec leží obklopena lesy v nadmořské výšce okolo 503 m. Katastrální hranice splývají s potoky obtékajícími obec, z nichž nejznámější jsou Stříbrnický potok na jihovýchodní straně a Bílý potok na severní a východní straně. Oba potoky jsou také součástí chráněného přírodního parku „Bílý potok“, jehož  hranice zasahují na severní a východní straně až k rodinným domkům obce.

Historie
Historie obce je spjata především s působením  Rajhradského kláštera. V roce 1770 byl v obci zbudován barokní zámek s parkem jako lovecký zámek, sídlo opatů rajhradských, v r. 1776 vyrostla naproti zámku kaple sv. Anny s nástěnnými obrazy, na oltáři se soškou sv. Anny, pravděpodobně ze 14. století. Dle historických pramenů se  údajně v r. 1621 uchýlil nakrátko do obce i J. A. Komenský.

Lidé se tehdy živili především zemědělstvím, dále jako zedníci, tesaři, kovodělníci, živnostníci a lesní dělníci. V okolí obce se těžil kdysi kámen, železo a stříbro, které se zde ještě objevuje v nepatrném množství v leštěnci olověném – odtud i název této oblasti „Stříbrnice“ a „Stříbrnický potok“. Zůstaly zde pak štoly - chodby ve skalním masivu, které sloužily za druhé světové války k úkrytu partyzánské skupiny působící v této oblasti.

Současnost
Obec se začátkem 90. let osamostatnila, za dobu tohoto samostatného působení byla mj. v obci vybudována základní technická infrastruktura – rozvod zemního plynu a vodovod, z dřívější doby zůstala dešťová kanalizace.

V obci je obchod se smíšeným zbožím, pohostinství a kulturní sál, cca 500m od obce  stojí nově vybudovaný hotel Annahof Devět křížů, původně známý jako motel Devět křížů. K základní vybavenosti obce patří i budova obecního úřadu s hasičskou zbrojnicí a obecní knihovna.

Obec má dobré spojení jak do Brna, tak i do Velké Bíteše, kam v současné době dojíždí většina lidí za prací. V obou městech  také děti navštěvují školy,  občanům je zde k dispozici lékařské a nemocniční ošetření. Někteří z občanů pracují v nedalekém zemědělském družstvu, které obhospodařuje většinu polních ploch v obci. V samotné obci je i několik drobných podnikatelů.

Pro děti i dospělé je zde k dispozici fotbalové hřiště, dětské hřiště, tenisový kurt, koupaliště s čističkou vody, pro všechny návštěvníky obce a okolí i řada atraktivních turistických tras a výletních míst, z nichž nejznámější je osada Šmelcovna.

Vzhledem k atraktivitě prostředí, technické vybavenosti a poloze obce zde probíhá výstavba řady nových rodinných domků a jsou hledány nové možnosti pro rozšíření a rozvoj obce tak, aby i zde občané pocítili komfort města při zachování kvalitního životního prostředí a krás krajiny.

Památky obce Lesní Hluboké
Dle vyjádření památkového ústavu v Brně jsou v obci Lesní Hluboké památkově chráněny dále uvedené objekty:
- zámek z roku 1770
- kaple sv. Anny z roku 1776
- 9 křížů u státní silnice
- kříž z roku 1887

Významný krajinný prvek:
Stará lípa u zámečku (stáří asi 400 let)

Blízké okolí:
- Motel 9 křížů
- Šmelcovna
- Přírodní park Údolí Bílého potoka

Historické jádro obce je klasifikováno jako území archeologického zájmu II. kategorie, hlubocký katastr patří do území archeologického zájmu IV. kategorie.

Sportovní vyžití v obci
Pro děti i dospělé je zde k dispozici fotbalové hřiště, dětské hřiště, tenisový kurt, vodní nádrž (nově opravená s čističkou), pro všechny návštěvníky obce a okolí i řada atraktivních turistických tras a výletních míst, z nichž nejznámější je osada Šmelcovna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/scripts/vismo/_obce/index.asp?u=8019, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA