Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ořechov

Obec Ořechov leží v okrese Brno-venkov a její katastrální území je asi 15 km jihozápadně od Brna. Katastr obce má 1969 hektarů půdy zemědělské a lesní. Je to druhá největší rozloha z obcí v okrese Brno-venkov. Podle posledního sčítání lidu z roku 2001 má obec 2363 obyvatel. Ze 137 vesnic a měst okresu Brno-venkov je na 15. místě.

Dnešní Ořechov vznikl sloučením tří dříve samostatných obcí Ořechova, Ořechoviček a Tikovic. Před druhou světovou válkou měly tyto tři vesnice asi 3 000 obyvatel. Domů před válkou bylo 641, nyní 670. Ořechov má 30 ulic. Nadmořská výška obce je 312 m n. m.

Ořechov je bývalá středisková obec pro sousední obce - Prštice, Silůvky, Radostice, Nebovidy, Moravany a Hajany. Naše obec dále sousedí s obcemi Syrovice, Mělčany a Střelice. Na západ leží městečka Ivančice a Dolní Kounice, na jihovýchod Rajhrad a Židlochovice a na východ Modřice.

Ze severovýchodní, severní a severozápadní strany obec lemují smíšené lesy, kterými protéká říčka Bobrava. Celá tato oblast je vyhlášená Okresním úřadem Brno-venkov referátem Životního prostředí jako chráněné území. Podél říčky Bobravy vede turistická stezka. Tato část ořechovského katastru je součástí Bobravské vrchoviny, která je předhůřím Českomoravské vysočiny.

V obci je několik památkově chráněných a celostátně významných objektů. Do seznamu ořechovských památek patří kostel Svatého Jiří přestavěný v barokním stylu v r. 1725, kostel Všech Svatých , Boží muka a pohřebiště RA.

V katastru obce je bývalý vojenský areál. V současnosti se připravuje jeho privatizace.

Dominanty obce tvoří dva římskokatolické kostely. V části Ořechov je to kostel Všech svatých, v části Tikovice kostel Svatého Jiří. Zde jsou vykonávány pravidelné římsko-katolické pobožnosti a obřady. V Ořechovičkách je kaple sv. Cyrila a Metoděje kde bývá pobožnost při pořádání Cyrilo-Metodějských hodů. V obci působí také Církev československá-husitská.

Obec Ořechov leží v okrese Brno-Venkov a její katastrální území je asi 15 km jihozápadně od Brna. Dnešní Ořechov vznikl sloučením tří dříve samostatných obcí - Ořechova, Ořechoviček a Tikovic. Územně byly tři naše obce sloučeny v polovině minulého století. Teprve po II. světové válce došlo i ke sloučení politickému. K právoplatnému sloučení došlo 12. září 1946.

Ze severovýchodní, severní a severozápadní strany obec lemují smíšené lesy kterými protéká řeka Bobrava. Tato část ořechovského katastru je součástí Bobravské vrchoviny, která je předhůřím Českomoravské vysočiny. Na řece Bobravě dodnes stojí 4 mlýny, které až do roku 1948 byly v provozu. O Spáleném mlýně je písemná zmínka už z roku 1378.

Mezi nepřehlédnutelné dominanty obce patří ořechovské kostely. V části Ořechov je to kostel Všech svatých, postavený v únoru až listopadu 1899, obnovený v lednu 1946, v části Ořechovičky stojí kaple Svatého Cyrila a Metoděje a v části Tikovice kostel Svatého Jiří, přestavěn roku 1725. Tikovický kostel patří mezi státem chráněné památky. Ořechov má dva hřbitovy, na kterých se pohřbívá od r. 1856.

Na ulici Kerendov je významnou památkou pomník T. G. Masaryka z roku 1929. Tento pomník nebyl odstraněn ani v době totality. Z památek chráněných státem je v obci ještě Boží muka a vojenské pohřebiště z II. světové války.

Výběr z historie
Na místě Ořechova, Ořechoviček a Tikovic stávaly osady už v pravěku. Byly zde nalezeny z této doby četné památky, které jsou uloženy v brněnském muzeu a v naší škole. Pod obcí vedou podzemní chodby a skrýše, které se táhnou až pod kostel Všech svatých. Nejstarší písemná zpráva o obci je z roku 1234, v níž je uveden jako svědek Nahrad z Ořechového na královských listech v Brně a Znojmě psaných klášteru rajhradskému. V té době panoval v českém státě král Václav I.

Ořechov byl od roku 1378 rozdělen na 2 díly: prvý díl příslušel klášteru sv. Anny v Brně, druhý díl kapitule sv. Petra a Pavla. Ořechovičky příslušely od r. 1317 klášteru sv. Anny. Tikovice v I. polovině XIV. století tehdy Štikovice byly rozděleny na několik dílů. Nacházely se zde rozsáhlé rybníky, ve kterých bylo mnoho štik. Také ryby jako poddanské dávky se odváděly do Brna. Největší díly patřily kapitule sv. Petra v Brně, dále do Kounic a Prštic. Poddaní měli vůči těmto vrchnostem své povinnosti jako robota a odvádění dávek zpravidla v den sv. Jiří a sv. Václava. Nejstarší obecní pečeť je z roku 1740 a na ní je nápis "Peczet obeczni Welkeho Worzechoviho" a znakem je strom ořech. Toto rozdělení trvalo až do roku 1850, kdy bylo v našich obcích zrušeno poddanství vůči vrchnostem.

Nejtěžší období zažily obce v období válek. Za třicetileté války byly naše obce z velké části vypálené. Bylo to v letech 1643-1645 při obléhání Brna švédskými vojsky. Hodně škod bylo napácháno též r. 1805 za bitvy u Slavkova a r. 1866 za války prusko-rakouské. V období I. světové války v letech 1914-1918 bojovalo z našich obcí 657 mužů. Ve válce padlo z Ořechova 27, Ořechoviček 19 a Tikovic 23 mužů.

Nejhorší období v historii obce prožily ve II. světové válce. Ve dnech 18. - 24. dubna 1945 se staly obce doslova pevností německých vojsk maršála Schörnera. Vojáci Rudé armády II. ukrajinského frontu maršála Malinovského bojovali o naše obce celý týden. Vesnice byly doslova v troskách a byly jedněmi z nejvíce postižených na Moravě. Při osvobozovacích  bojích zahynulo 23 našich občanů. Úplně zničených domů bylo 189.

Mezi nejvíce zničené objekty v Ořechově patřil kostel "Všech svatých". Kostel byl obnoven v lednu 1946. Na místech nejtěžších bojů bylo zřízeno vojenské pohřebiště, na kterém je pohřbeno 1452 vojáků a důstojníků Rudé armády. V koncentračních táborech a na frontách II. světové války položilo své životy 14 našich občanů. Po válce se vystěhovalo 223 rodin převážně do Želešic, Modřic a Moravan, odkud byli odsunuti občané německé národnosti. Řada domů byla opravena nebo znovu vybudována.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://orechovubrna.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA