Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sokolnice

Historie
Obec Sokolnice se poprvé připomínají v roce 1350. V průběhu času prošly rukama mnoha vlastníků a posledními majiteli byl hraběcí rod Mitrovských. Ke zdejšímu panství patřily v r. 1750 vesnice Horákov, Kobylnice, Ponětovice, Sokolnice, Telnice a část Jiříkovic.

Památky

Zámek
K významným památkám patří zejména zámek, původně renesanční tvrz, s posledními úpravami v polovině 19. století ve stylu anglické gotiky. Za zámkem se rozkládá park s palouky a okružní cestou. Dnes slouží budova zámku jako domov důchodců.

K dalším památkám patří kaplička sv. Václava z roku 1908, socha sv. Václava z 18. století a smírčí kříž Na Stráži z roku 1796. Za obcí, směrem na Kobylnice, se rozkládá Sokolnická bažantnice, ojedinělý komplex lužních a nížinných lesů, polokulturních luk a parkově upravených ploch.

Ves patřila nejprve klášteru Třebíčskému, od něhož ponechány jsou rozličným pánům buď z části nebo celé. R. 1408 měli zde statky Erhart Puška z Kunštátu a Jan řečený Sokol z Lamberka; r. 1459 Jan z Bítova a z Sokolník, r. 1464 Jan z Bechova a z Sokolník; okolo r. 1466 zastaveno na Sokolnicích Syrovátkovi 10 dukátů ročního úroku z dlužných 100 dukátů. Jeden manský dvůr v Sokolnicích prodán byl před rokem 1481 od Jilvína z Hartvíkovic panně Anně, sestře Hynka z Valdštejna a Židlochovic za 720 hřiven a připojen k panství Židlochovickému.

Zámecká kaple
Sokolnice (Sokolníky) se již připomínají v roce 1408. Od roku 1474 náležely klášteru třebíčskému. Za vlády krále Jiřího z Poděbrad (od roku 1496) se staly majetkem bratří Dobeše a Beneše z Boskovic, potom prošly rukama mnoha vlastníků. Od roku 1705 se na 150 let staly vlastnictvím rodu Dietrichteinů a posledním pánem na sokolnickém zámku byl hraběcí rod Mitrovských.

Zámecká kaple byla zřízena už před rokem 1685, ale zřítila se poté co byly podmáčeny zdi. V roce 1690 byla obnovena a rozšířena, ale mohly se v ní sloužit jen sváteční mše pro vrchnost. měla tehdy jen jeden neposvěcený oltář a není dochováno, komu byla zasvěcena.

V roce 1750 založil hrabě Leopold Dietrichstein rentu s ročním příjmem 182 zlatých a volným bydlením na zámku pro zámeckého kaplana, který pro personál zámku kázal, vyučoval děti a sloužil mše svaté. V témž roce byla kaple ještě jednou rozšířena a opatřena třemi oltáři - Povýšení sv. Kříže, matky Boží, Františka Xaverského a celá vyzdobena v barokním slohu. Třináctého září 1750 byly tyto oltáře posvěceny olomouckým biskupem.

Nad vchodem bylo zřízeno oratorium pro vrchnost, nad sakristií chór s malými varhanami. Zvenku má kaple známky gotického slohu, uvnitř je však zařízena barokně. Za povšimnutí stojí nástropní freskové malby od vynikajícího rakouského malíře Franze Antona Maulpertschta. Od roku 1750 je kaple přístupna veřejnosti. V roce 1853 byla provedena výměna oken, 1903 byla kaple opravena nákladem hraběte Vladimíra Mitrovského. Dnešní vzhled získala po roce 1969, kdy se zavedla nová elektroinstalace, byla položena nová dlažba a zrestaurovány malby. V roce 1983 byly pořízeny nové lavice. V letech 1995 až 1997 byla provedena generální oprava oltářů a nástěnných maleb.

Za povšimnutí stojí latinský nápis nad hlavním vchodem do kaple. Jeho text zní:
"Kostel Povýšení svatého kříže Pána našeho Ježíše Krista, za vlády nejvyššího velekněze Benedikta XIV. a za panování nejvznešenějšího císaře Františka I. a nejvznesenější císařovny královny uherské i české Marie Terezie, vysvěcený 13. září od olomouckého světícího biskupa Jana Karla Leopolda hraběte ze Schenfenbergu za účasti 2.000 biřmovanců, 4.000 zpovídajících se a přitom svěcených tří kněží a jednoho podjáhna, byl postaven a vybaven Leopoldem, hrabětem svaté Římské Říše z Dietrichsteina". 1750.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sokolnice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA