Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přísnotice

Historie obce
Přísnotice jsou katastrální a politická obec (763 ha) ležící na rovině jižně od Židlochovic na okr. silnici (z r. 1859) do Vranovic (181 m nad mořem).

Přesná doba vzniku Přísnotic není známa, pravděpodobně vznikly mezi rokem 1200 - 1300. První zpráva o Přísnoticích je z roku 1341, kdy byla v Unkovicích založena fara a Přísnotice k ní byly přifařeny.

Kdo byl prvním majitelem Přísnotic, není známo, teprve později je prokázáno, že patřily klášteru kounickému. Kounický klášter zastavil v roce 1535 své panství Ferdinandu I. Ten v roce 1538 prodal tuto zástavu Jiřímu Žabkovi z Limburka. K zástavě náležela i obec Přísnotice s obilním desátkem, luhem i lesem a Želízkem i s jezerem. Roku 1566 Burian Žabka z Limburka prodává Albrechtu Černohorskému, pánu z Boskovic, Přísnotice s pustou vsí Želivsko. Albrecht odkázal ve své poslední vůli r. 1573 celý statek Janu Šemberovi, pánu v Boskovicích a Bučovicích. V roce 1574 získal vesnici hrabě František z Thurnu a roku 1590 koupil Přísnotice Smolín Fridrich z Žerotína za 4500 zlatých. Od té doby náleží Přísnotice panství židlochovskému. Dědicové panství roku 1616 prodali Adamovi z Vladštejna.

Na počátku stol. 16. měly Přísnotice 43 domy. Za války 30tileté zpustlo 29 domů. Ještě roku 1673 bylo 16 usedlostí pustých. R. 1790 měly 52 domů s 322 obyvateli, r. 1890 měly 130 domů s 767 obyvateli, r. 1900 158 domů s 773 obyvateli.

V 16. stol. bývaly přifařeny do Hunkovic a po zrušení tamního kostela, t. j. duch. správy r. 1633 do Židlochovic. Od r. 1884 mají vlastní duchovní správu. Prvním farářem byl p. F. Doupovec. Kostel zasvěcený sv. Václavu stojí na místě staré kaple z r. 1861. Dříve bývala jen zvonice, která r. 1845 vyhořela. R. 1905 byl kostel rozšířen o 2 postranní lodě, presbytář, vymalován, na věž dány hodiny, kolem kostela železné zábradlí, vše nákladem 34 500 Kč.

Do r. 1806 byly Přísnotice přiškoleny do Hunkovic. Od tohoto roku učilo se na domě č. 58 (stará škola). R. 1887 postavena nová škola na místě obecní sýpky a domu č. 2 nákladem 28.000,-- K. Prvním nadučitelem byl p. Ant. Hybler (1868-1890), p. Pavel Sedlák (1890-1893), odtud p. Jos. Gerlich (1893 - 1914).

Značný význam pro Přísnotice mělo vybudování silnice ze Žabčic do Přísnotic a Vranovic v roce 1859, do té doby zde byly pouze polní cesty.

Hřbitov byl založen v roce 1864, dříve se pochovávalo v Unkovicích. V roce 1892 se postavil pro občany evangelického vyznání zvláštní hřbitov.

Původní budova obecního úřadu byla postavena v roce 1899.

Ves trpěla válkami. Roku 1645 byl zničen a vypálen Švédy termanský mlýn, do něhož se jezdilo až ze Sokolnic, Hostěrádek Brumovic a Krumvíře. Třicetiletá válka těžce dolehla na celý národ. Lid trpěl podvýživou a dostavil se i mor, který vyhubil mnoho obyvatel. R. 1663 drancovali zde Turci a Tataři. 12. března 1742 byla u Přísnotic svedena bitva s Prusy za přítomnosti krále Bedřicha II. K významným událostem oživujícím v 19. století dění v obci patřily tzv. průtahy cizích vojsk. V r. 1809 pobývala u vesnice napoleonská armáda, které museli občané přispívat k obživě obilím, vínem a senem. V r. 1866 zde pobývala pruská vojska. Válečné akce přinesly občanům značné komplikace a strádání, snižovaly životní úroveň občanů.

Nakažlivými nemocemi zemřelo r. 1645 z 57 obyvatel 38, r. 1831 ze 433 obyvatel 16, r. 1836 13 obyvatel, r. 1866 4 obyvatelé.

Větší požáry: r. 1818 shořelo 40 domů, požáru v roce 1845 padlo za oběť 36 domů, dřevěná zvonice, 13 stodol, 40 úlů a také 2 děti, v roce 1846 shořelo opět 11 domů, v r. 1856 9 domů.

Jihovýchodně od Přísnotic stávala ves „Želice“, jež zanikla v letech 1485-1486. Pole tamní dosud se zvou „Želízka“.

Pohledem do nejstarší historicky průkazné doby zjišťujeme, že se našim předkům nijak zvlášť dobře nevedlo. Lid trpěl dosti robotou a nevolnictvím a války a nájezdy cizích panovníků tyto útrapy ještě zvyšovaly. Teprve v pozdějších dobách se životní podmínky stále zlepšovaly a vesnice se pomalu rozrůstala.

Příroda a okolí

Cyklostezka
Mezi Brnem a rakouskými hranicemi na přechodu Hevlín - Laa an der Thaya byla vybudována trasa pro cyklisty vedoucí silnicemi III. třídy a rekonstruovanými účelovými cestami v délce téměř 10 km nově vybudovanými komunikacemi s asfaltovým nebo dlážděným povrchem. Stavba cesty z Brna do Rakouska začala v roce 1998 a skončila v září roku 2000 s nákladem 20,2 milionu Kč. Je to jen jedna etapa velkého projektu Euro Velo, evropské sítě cyklistických stezek.

Na jihu Moravy tak vznikl jeden z úseků Jantarové stezky z Polska přes Českou republiku a Rakousko na pobřeží Jadranu. Investorem části Brno - Hevlín je sdružení Cyklistická stezka Brno - Vídeň, působící od roku 1996, jehož členy je 15 obcí, včetně Přísnotic. Projekt financuje Evropská unie s Programem Phare. Nově vybudované části cyklostezky mezi Blučinou, Židlochovicemi a Žabčicemi jsou hojně využívány nejen turisty, ale i místními občany k dopravě do zaměstnání, za nákupy, nebo dětmi při cestách do školy. Hlavním cílem turistů bývá oblast Novomlýnských nádrží, zvláště Mušovské.

Zde v prostorách kempu Merkur pořádá sdružení Cyklistická stezka každým rokem slavnostní otevření cyklistické stezky. V příjemném prostředí při občerstvení i kulturním programu se zde setkávají přátelé bicyklů a toulek přírodou. Zúčastňuje se ho i několik milovníků pobytu z Přísnotic a touto cestou zveme i další naše občany, aby posílili naše řady. Určitě nebudou litovat námahy, odměnou bude příjemně strávený den v krásné přírodě Jižní Moravy ve společnosti přátel.

Krajinný plán
Firmou Ageris byl zpracován projekt krajinného plánu regionu Židlochovicko o přírodních podmínkách okolí naší obce a dalších obcí regionu. Projekt se zabývá klimatickými, půdními a hydrologickými poměry, stavem vodních toků, biogeografickými poměry, ochranou přírody, turistickou atraktivitou území, revitalizačními opatřeními, navrženými úpravami v území atd.

V projektu je zahrnuta i obec Přísnotice s přilehlými lesy a půdou. V rozsáhlém materiálu lze nalézt plno zajímavostí o krajině kolem nás.

Historická část obce Přísnotice je založena (první písemná zmínka r. 1065) na okraji Svratecké nivy na říční terase. Pozdější rozvoj je směřován od řeky.

Turistická atraktivita území
Územím neprochází žádná značená pěší turistická trasa. Vedou zde však cyklotrasy, z nichž nejznámější a nejdůležitější je Cyklistická stezka č. 4 Brno-Vídeň (Jantarová stezka). Je velmi dobře značená, zakreslená v turistických mapách a propagovaná na webových stránkách. Prochází také obcí Přísnotice.

Zajímavosti v obci
• kostel sv. Václava uprostřed vesnice
• kamenný smírčí kříž v poli z doby okolo roku 1663
• pomník obětem obou válek v parku na návsi
• zeměpisně obec leží na 49. rovnoběžce

V Přísnoticích je vybudováno atletické sportoviště a travnaté fotbalové hřiště. Sportovní areál je na okraji obce a je snadno propojitelný s rozsáhlým lesním komplexem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.prisnotice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA