Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Blažovice

Blažovice leží ve velmi úrodné mírně zvlněné krajině s bohatou zemědělskou produkcí, kde nejvyšším bodem je kóta 297 - Staré Vinohrady.

Dnes jsou Blažovice obcí s pěkně upravenými domy s předzahrádkami a udržovanými trávníky s výsadbou stromů a keřů. Vesnice má 340 domů a 1095 obyvatel. Obec má svůj znak a prapor.

Historie obce
Toto území lákalo k osídlení již ve starší době kamenné i v dobách pozdějších. Svědčí o tom nejen nálezy drobných pazourkových nástrojů, ale i velký nález 28 kosterních hrobů lidu kultury zvoncovitých pohárů, objevených ve staré Valtrově cihelně panem Tomášem Ondráčkem. Jejich stáří se datuje od 3 000 let př. Kr.

První písemná zpráva o Blažovicích je z r. 1131, kdy byly jmenovány při soupisu majetku olomouckého biskupství. Další zpráva je z r. 1317, kdy Kateřina z Lomnice roz. z Deblína darovala mimo jiné ves Blažovice Velké a Blažovice Malé klášteru Dominikánek na Starém Brně. Vesnice patřila ke klášteru až do jeho zrušení r. 1782. Jako pamětihodnost zůstaly zachovány na zdech bývalého statku dvě pamětní desky. Na jedné z nich je německý nápis na paměť znovu vybudování "blažovického zděného dvora" v roce 1725 představenou kláštera sv. Anny v Brně Beatrix Luxenthal.

Dne 2. prosince 1805 se na katastru Blažovic a v jejich okolí odehrála Bitva tří císařů. Krvavé střety probíhaly na celém katastru i v samotné obci. Bitva přinesla obyvatelstvu nezměrné utrpení.

Památky

Kostel
Blažovický kostel pochází z r. 1934 a je zasvěcen Nejsvětějšímu Srdci Páně. Autorem projektu byl ing. Metoděj Zoubek a výstavbu provedl zednický mistr Jan Lábr z Křenovic. Zajímavé je, že na místě stavby byl nalezen kvalitní kámen, který stačil na základy stavby a sokl. Na výbavě kostela se podíleli místní řemeslníci - stolař Alois Leschinger, zámečník Antonín Slouka a kovář Jan Kašpařík. Zajímavá je i křížová cesta od místního malíře Rudolfa Paulíka. Jeho dílem je i obraz laického apoštola, rodáka Šebestiána Kubínka.

V r. 1986 došlo k modernizaci interiéru a v r. 2002 k celkové generální opravě. V roce 2000 byla ustanovena blažovická farnost a kostel se stává farním kostelem.

Zvonice
Zvonice byla postavena v létech 1831 - 1832 za 63 zlatých. Báň s novým křížem byla usazena až v r. 1955 při první etapě oprav. Zhotovil ji kovářský mistr Jan Kašpařík se svými syny. Dnes jsou ve zvonici umístěny dvě nové pamětní desky na paměť padlých francouzských vojáků a jejich velitele Pierra Castexe a plukovníka Jeana Pierra Morlanda.

Pamětní deska Šebestiána Kubínka
Blažovice jsou rodištěm Šebestiána Kubínka, který žil v létech 1799 až 1882. Jmenovaný je nazýván laickým apoštolem a šiřitelem dobré knihy, protože prodal zděděný majetek, podporoval vznik knihoven v okolí a získával i sám podporoval předplatitele knih Dědictví Svatojánského a Cyrilometodějského, které pěšky roznášel v „almárce” po českých zemích. Také sám psal a vlastním nákladem vydával spisy náboženského, mravoučného i politického obsahu. Přispíval tak ke vzdělanosti a národnímu uvědomění vesnických lidí.

Žil životem asketickým a zbožným, vlastním příkladem a neúnavným vystupováním proti „světským neřestem” dokázal například vymýtit ve svém okolí zhoubný alkoholizmus. Na jeho rodném domě č. p. 30 je umístěna pamětní deska s jeho fotografií. Byla zhotovena na podnět tvaroženského faráře a známého spisovatele a „kukátkáře” Václava Kosmáka.

Boží muka
Stojí na křižovatce silnic Blažovice-Zbýšov, Prace-Křenovice, na Starých Vinohradech. Je to místo, kde probíhaly rozhodující a mimořádně krvavé boje 2. prosince 1805. V roce 1992 byla po čtyřiceti letech obnovena úsilím obecních úřadů v Jiříkovicích a Blažovicích. Dne 29. listopadu téhož roku byla vysvěcena za účasti věřících tří farností - Šlapanické, Tvaroženské a Šaratické. Každoročně ve výroční dny Bitvy tří císařů se zde koná pobožnost za padlé v nesmyslné bitvě.

Kříž v Úlehlích
Nedaleko od kříže vedla tak zvaná Velehradská cesta, hojně využívaná formany i poutníky. V blízkosti kříže je jeden z řady neoznačených hromadných hrobů z Bitvy tří císařů. Ke kříži původně dřevěnému chodívala od dob Šebestiána Kubínka procesí na svátek sv. Petra a Pavla. Dnes chodí prosebné procesí k novějšímu kříži u nedaleké „Skalky”.

Kovárna
Při vjezdu do vesnice od Tvarožné Vás upoutá budova staré kovárny, kterou postavila na přelomu století 19 / 20 rodina Kašpaříků místo nedaleké malé obecní kovárny. O kovárnu, která nepřetržitě slouží svému účelu částečně i s původním vybavením, projevuje zájem nejen Moravské muzeum, ale opakovaně i televize a filmařské štáby - v kovárně a ve všech přilehlých prostorách byla též natáčena jedna z epizod populárních Četnických humoresek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.blazovice.eu/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA