Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Loděnice

Od historie po současnost
Nejstarší zmínka o obci pochází z roku 1185, kdy zde proběhla bratrovražedná bitva mezi českým králem Přemyslem Otakarem I. a markrabím moravským Konrádem Otou, kde byl Konrád poražen a Loděnice srovnány se zemí.

Další zmínka o nové obci je z roku 1220 pod jménem Lodennizh, roku 1248 pod jménem Lodnicz,roku 1494 pod jménem Lodenice. Dominantou obce je Basilika sv. Markéty vystavěná v létech 1210-1220 ve slohu rané gotiky. Dalšími památkově chráněnými objekty je kamenný sloup se sochou Krista z roku 1494, fara z roku 1673, socha sv. Jana Nepomuckého a smírčí kámen na památnou bitvu u Loděnic.

Nejstarším majitelem Loděnic byl Lucký klášter, který obec vlastnil kromě šesti let po roce 1544 (kdy byl zastaven Jiřímu Žabkovi z Limberka na Kounicích) až do roku 1784. Potom obec připadla správě komorních statků. Roku 1824 byla prodána Josefu Hopfenovi. Od Hopfenů koupila Loděnice vídeňská firma Karel Stummer, od níž přešlo právo vlastnické kupem (18. 11. 1911) na Amálii Crescencii Hardtovou-Stummrovou z Tavornoku.

V roce 1919 byla zřízena česká jednotřídka. Až do roku 1938 byly v obci jak česká tak i německá škola. V současné době se v budově školy, která byly dostavěna v roce 1938, učí žáci z pěti okolních obcí.

Loděnice jsou nevelkou obcí s 470 obyvateli, ležící na cestě mezi Pohořelicemi a Moravským Krumlovem. Perspektiva ekonomického rozvoje je vzhledem k charakteru území zejména v zemědělské výrobě. Ačkoliv území samotného charakteru není turisticky příliš zajímavé, nachází se na okraji  atraktivního údolí řek Rokytné a Jihlavky. Po domluvě je v obci možnost ubytování a stravování turistů, případně i dalších navazujících služeb. Mimo budovy OÚ, kde je i pošta a zdravotní středisko, má obec novou požární zbrojnici, nově zrekonstruovanou MŠ a velké kabiny pro zázemí sportovců. Obec má vlastní vodovod. Pro zlepšení životního prostředí byla provedena plynofikace obce, plánuje se výstavba čistírny odpadních vod a kanalizace.

Popis znaku:
Stříbrno-červeně dělený štít, nahoře vyrůstá černá orlice se zlatou zbrojí, dole dva zkřížené zlaté meče provázené čtyřmi stříbrnými růžemi se zlatými semeníky a zelenými kališními listy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/web/index.asp?u=8634, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA