Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kovalovice

Poloha obce
Obec se nachází asi 18 km východně od Brna. Leží na rozhraní Drahanské vrchoviny a Dyjskosvrateckého úvalu. Část katastrálního území tvoří hranici s okresem Vyškov. Součástí obce je lokalita Stará Pošta s šesti popisnými čísly, která leží 2 km jižně od hlavní části obce.

V centru obce na návsi se nachází budova obecního úřadu, a kulturním zařízením se sálem, a knihovnou. Součástí objektu je restaurace “Na Tvrzi“. Budova je větší části zrekonstruována z objektu původní tvrzi. K budově přiléhá hasičská zbrojnice a prostranství, které je využíváno pro společenské akce s dětským hřištěm. Je zde mateřská škola.

Kaple zasvěcená Petru a Pavlu byla v roce 2001 přestavěna na místě, kde byla v roce 1826 postavena dřevěná kaple a tato později přestavěna na zděnou.

Restaurace s ubytování hotelového typu - „Postillion“ se nachází v části obce Stará Pošta. Budova je rekonstruovaná z objektu, který byl v minulosti využíván jako poštovní úřad pro kurýrní poštu. V ní je muzeum vztahující se k poštovnictví a bitvě u Slavkova. Napoleonská kaple je postavená na památku padlého ruského důstojníka a ruských vojínů. Dále je tu historická budova, kde bývalo mýto a hostinec.

Vodní nádrž „Potočiny“ , se nachází nad obcí směrem k lesu „Rékoví“. V údolí je hříště T.J Sokol se šatnami a hernou.

Historie
První zpráva o obci je v památné nadační listině biskupa olomouckého - Jindřicha Zdíka z roku 1131. Uvádí se zde mezi jinými i 13 popluží (dvory s poli) z Kovalovic. Okolní rybníky patřily hraběti Lvu z Klobouk. V listině z r. 1210, jíž král Přemysl Otakar I potvdil založení kláštera zábrdovského a statky mu věnované se uvádějí též Kovalovice.

V dalším období několikrát změnily majitele. Patřily k hradu Videmberku, který se naházel v lese za údolím „Rékoví“, poté markraběti Janovi. Syn Jošt je věnoval dědičně r. 1406 Petrovi z Kravař. Po něm jeho synové Václav a Jiřík. Dále je postupně vlastnili Zich z Lipiny, Jakub z Maršova a Markéta z Kovalovic.

Roku 1480 Machna z Janova a z Kovalovic, prodala Kovalovice s dvorem, mlýnem rybníkem a vším příslušenstvím Václavu a Jiříkovi Syrovátkům ze Lhoty. Synové Václava, Jan Kuník a Jindřich je vložili v desky zemské Václavu Pavlovskému z Vidbachu. Syn Hynek vystavěl v polovině 16 století tvrz a v roce 1563 je prodal Albrechtu Černohorskému z Boskovic, který je připojil k panství pozořickému.

Kovalovice ležely na formanské „slezské cestě“, významné přepravou soli, vedoucí z Brna na Podolí, přes Kovalovice, Rousínov k Věličce do Polska. V obci byly tři kovárny pro kování formanských koní. Odtud je údajně název obce (koval - více).

Nad obcí k hradu Vildemberk bylo několik rybníků a rovněž za obcí k mlýnu Bahňák. U těchto hnízdilo množství vodního ptactva zejména kachny a racci. Tento motiv byl v pečeti a poté převzat do znaku obce.

Před třicetiletou válkou bylo v obci 45 domů, po válce 23 domů. Roku 1754 zde bylo 59domů a 11 domků bez polí, obecní jatka, kovárna a pastouška. Velkostatek zde měl dvůr,krčmu a mlýn. Do roku 1891 se zde pěstoval anýz.

Novodobější historie
R. 1873 zřízena v obci jednotřídní škola pro Kovalovice a Šumice, v r. 1876 rozšířena na dvoutřídní. V r. 1885 se odškolilyŠumice, v r.1910 rozšířena na trojtřídní.

V dvacátých letech 18. století byla postavena nová „císařská silnice“ Olomouc - Brno, která vede částí obce - Stará Pošta. Po této jezdila kurýrní pošta a právě zde byla dědičně zřízena zprostředkující pošta a též mýto a hostinec. Zprostředkovávala též větev na Slavkov a Bučovice. V tomto objektu měl Napoleon před bitvou u Slavkova poradu se svými maršálky a podle některých pramenů zde po bitvě nocoval.

Spolky:
- hasičský sbor založen 1885
- spořitelní a záloženský spolek 1897
- hospodářská besídka s knihovnou 1905
- odbor Národní jednoty s knihovnou 1906
- Orel 1910, Sokol.

Přírodní koupací biotop
Přírodní koupací biotop se nachází pod nádrží na rybolov mezi obcí Kovalovice a Viničné Šumice. Držte se při průjezdu obcí Kovalovice směrových šipek s označením Sportovní areál! Směrem od Pozořic je odbočka vlevo pod kopcem "Brnčín" (hned při sjezdu z prudkého kopce odbočit doleva). Směrem od státní silnice Brno-Vyškov, projet obcí kolem restaurace Na Tvrzi, obchod potravin, za prudkou levotočivou zatáčkou odbočit vpravo.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://kovalovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA