Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Česká

Historie
První lidské osídlení v blízkosti obce pochází z doby pravěku. Nalezlo se zde sídliště zemědělského lidu tzv. "moravské malované kultury" z doby 3500 - 1800 př. Kr.

V místech dnešní dálnice vedla od pradávna obchodní cesta z Brna do Slezska, na které stávala hospoda a stáje pro koně.

Obec Česká (dříve Cinzendorf nebo Zinsendorf) patří mezi nejmladší osady v Jihomoravském kraji. Byla založena podél tzv. císařské silnice z Brna směrem na Lipůvku po rozparcelování lelekovického poplužního dvora, který byl v roce 1784 kuřimskou vrchností zrušen a rozdělen v rámci raabizace (pronajímání méně výnosných statků poddaným) mezi 24 osadníků. Ti postavili podle smlouvy sepsané mezi nimi a vrchností ze dne 17. ledna 1785 10 domů po levé a 10 po pravé straně silnice na jih od stávající hospody.

Protože na Moravě nebyla velká důvěra k těmto novotám, přišli noví osadníci z Čech, z okolí Litomyšle, kteří si po dlouhou dobu dochovali místní dialekt. Osadníci museli odvádět tzv. plat neboli činži vrchnosti.

Činže se německy řekne Zins, proto dostala obec jméno Zinsdorf a později Zinsendorf (činžovní obec).

Koncem 18. století byla ve vsi vystavěna kamenná zvonička, k níž byla v roce 1902 přistavěna i kaple. Původně byla pokryta černou břidlicí a je na ní umístěn zvonek ulitý v roce 1813 a přinesený z Brna. Roku 1884 se vybudovala železniční trať z Brna do Tišnova, která umožnila rozšíření obce.

Po osamostatnění Československa po 1. světové válce usilovala obec o změnu jména na Čechov, aby se poukázalo na původ prvních osadníků. Názvoslovná komise však schválila název Česká, který roku 1921 nahradil původní Zinzendorf.

Zajímavosti

Kamenný křížek postavený obcí Cinsendorf v roce 1883 při křižovatce silnic do Lelekovic.

Pomník obětem 1. a 2. světové války byl umístěn původně před lípou a byl postaven v roce 1921. Po úpravě areálu přemístěn na současné místo.

Obecní sokolovna – nynější budova byla postavena v roce 1922 TJ Sokol. Prošla různými rekonstrukcemi a přístavbami. Poslední rekonstrukce byla provedena v roce 1996.

Továrna Kovolit v centru obce pochází z roku 1939. Vyrábí se zde různé odlitky a armatury z hliníku.

Baumannova restaurace – původně formanský zájezdní hostinec při staré cestě z Brna, který zde stál již v 17. století. Patřil kouřimské vrchnosti, která jej pronajímala hostinským. Do Baumannova rodu přešla prodejem v roce 1781. Postupně byla přestavována do dnešní podoby.

Významné stromy v naší obci
- „Lípa svobody“ zasazená v roce 1919 po vzniku ČSR
- Lípa před obchodem pochází z roku 1883 kdy zde byl původně umístěn křížek
- Lípa před nádražní budovou pochází z období po zahájení provozu železniční trati v roce 1884.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ceska.cz/, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA