Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Troubsko

Troubsko leží v těsné blízkosti dálnice D1, 10 km jihozápadním směrem od Brna.

Obec se rozprostírá uprostřed tzv. Troubsko-střelické kotliny v nadmořské výšce 300 m, v těsné blízkosti přírodního parku Bobrava.

Obcí prochází cykloturistická stezka.

Poznámky k historii obce
První písemná zmínka pochází ze 14. srpna 1237, kdy král Václav I. směnil s plebánem kostela sv. Petra, Zdislavem, svoji ves Bosonohy za statky v Medlánkách a dalších vsích. Mezi svědky této trasankce je uveden také Robertus de Trubzco.

Samo místní jméno Troubsko patří nesporně k méně obvyklým a v českých zemích není jiné osady toho jména. Jeho etymologii nelze zcela definitivně objasnit. V každém případě je však název utvořen od staročeského apelativa trúba = trouba, které souviselo s úzkým vodním tokem, rourami vedoucími vodu či rourovitým tvarem vodních rostlin - rákosu, příponou -sko.

Troubské panství, kde odedávna sídlila vrchnost, vlastnila řada významných osobností (Karel st. ze Žerotína, Albrecht z Valdštejna aj.). Majetek také vlastnila církev a malá část patřila k řečkovickému panství. Na hospodářský a kulturní rozvoj měl největší vliv rod Matyáše Munky z Ivančic, který Troubsko koupil v r. 1542, panství zceluje a rozšiřuje o sousední vsi. Jeho syn Jan pokračuje v úsilí svého otce a začíná stavět zámek na místě bývalé tvrze. Po jeho smrti dědí majetky syn Vilém, který statky prodává v r. 1609. Před prodejem se vąak k Troubsku zachoval velmi velkoryse, když jí udělil čestné výsady.

Druhé významné období prožívá obec v letech 1735 až 1806, kdy troubské panství vlastní Tomáš Jan Sekora ze Sekenberka. Na působení Sekenberků v Troubsku se zachovala řada památek.

Nové archeologické objevy
(zpracováno podle TROUBSKÉHO HLASATELE 6/43)
Část sídliště z doby laténské a slovanské odkryli brněnští archeologové na staveništi průmyslové dílny v Troubsku, v prostoru na levé straně ulice Polní, za dálnicí blíže k Veselce.

Na ploše zhruba 600 metrů čtverečních našli pracovníci Ústavu archeologické péče Brno početné úlomky kostí a zlomky keramiky z obou období. K nejzajímavějším patří střepy kdysi elegantně tvarovaného poháru z doby laténské, které dokládají zručnost jeho tvůrců. Většinu předmětů odborníci převezli do Brna a nyní je ošetřují.

"Mezi atraktivní nálezy patří zlomek skleněného náramku z doby laténské, který jsme ovšem našli v objektu z jiného časového období. Není v tom žádná záhada, zřejmě zapůsobily vnější vlivy, možná náramek splavila voda," míní Andrea Matějíčková z ústavu archeologické péče.

Dodává, že z doby laténské, tedy z třetího století před naším letopočtem, pochází sídliště se dvěma hloubenými chatami. Mezi objekty z doby slovanské, tedy z osmého až devátého století našeho letopočtu, byla například zásobnice obilí se zbytky kamene na mletí obilí. Ke slovanskému osídlení náleží pravděpodobně i dům kůlové konstrukce.

Odborníci předpokládají, že odkryli jen část osady. Vzhledem k tomu, že sousední parcela je určena také k zastavění, mohli by historici na výzkum navázat.

Pamětihodnosti Troubska

Zámek
se zahradou a dvěma pavilony. Se stavbou raně barokního zámku Jan Munka z Ivančic, zřejmě během druhé poloviny 17. století. Projekt údajně vypracoval brněnský architekt Antonio Gabri. Předchůdcem zámku byla Starší tvrz či opevněný dvůr, připomínaný roku 1481. Koncem 18. století byl kolem zámku založen park s dvěma barokními pavilony.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Pozdně barokní kostel byl postaven v letech 1746 - 1758, věž byla dobudována v roce 1796.

Kaple Všech svatých
Barokní kaple z roku 1795, slohově směřující ke klasicismu stojí ve středu obce.

Sochy sv. Floriana a sv. Jana z Nepomuku
Stojí u kostela, obě z první třetiny 19. století.

Sloup Nejsvětější Trojice
Barokní sloup Nejsvětější Trojice před školou. Pochází z roku 1787.

Kaplička na Veselce
(místní část obce Veselka) vystavěná r. 1909 na místě původní zvoničky.

Kříže se sochami sv. Cyrila a Metoděje

Lípa vlasti, svobody, porozumění
Vysazená v roce 1990.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://akr.cz/troubsko/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA