Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hajany

Hajany je ves a sídlo panství jihozáp. u Brna 9 km, v dolíku podél silnice z Ořechového do Žilošic a Brna, osada čistá a spořádaná, domky většinou doškové, měla 4 lány nebo 400 měr II. a III. tř. polí a 1256/8 měr vinic.

Utrpěla v 30leté válce tak velice, že celá spustla a ještě ani po 75 letech nebylo zde člověka osedlého. Z okolí dědin vzdělávali tu r. 1656 jenom 633/8 měr polí a 72 čtvrtin (=32¾ měr) vinic, t. j. 1 lán 1¾ osminy; ostatních více než 5/6 polí leželo pusto a zarůstalo, totiž 2 lány 72/4  osmin. Teprve asi r. 1723-24 vystaveno bylo 12 chalup se zahradami podél cesty, 11 ujali noví osadníci, sami Češi, a 1 zůstala prázdna ještě r. 1749.

Nově založená osada měla svého „purkmistra“ a radní i pečeť obecní od r. 1733 s nápisem: „Obec Hagani 1733“ a znakem strom. Roku 1790 bylo tam již 19 domů, 110obyvatelů, r. 1834: 36 domů, 239 obyv., r. 1869: 36 domů, 307 obyv., r. 1890: 43 domů, 288 obyv. katolických, z nichž 24 německé řeči obcovací.

Patřily nejprve panenskému klášteru praemonstratek v Dolních Kounicích; r. 1323 královna Eliška a její manžel Jan, chtějíce nadání učiniti klášteru na Starém Brně, vyměnili patronátní právo u kostela Matky Boží v Brně a ves Hajany za městečko Pravlov a dali je tomuto klášteru. Hlubčický farář Vitoslav měl v Hajanech podíl a daroval jej r. 1339 témuž klášteru, chtěje býti v jeho kostele v Brně pochován.

Hajany držel klášter 390 let. R. 1714 prodal je s dílem Syrovic Janu Kašnicovi z Weiberka, c. k. správci vojenské pokladny, od něho již po 3 letech koupil je rytíř Eustach Josef Gerstmann z Gerstfeldu za 4100 zl. ren., r. 1746 Jindřich Hájek z Waldstätten, r. 1790 Mat. ze Smetanů, po něm syn Leopold, vnuk Jindřich rytíř Smetana, pak hrabě Mitrovský z Mitrovic a Nemyšle, r. 1877 jeho dcera Josefa, provdaná hraběnka Harnoncour-Unverzagt a po její smrti r. 1885 nezletilá dcera Marie (opatrovník otcovský Hubert de Lafontaigne hrabě z Harnoncour-Unverzagt).

Panský dvůr v Hajanech měl r. 1673 jen ¼ měr polí vrchnostenských, ostatní bývalé poddanské, totiž: 975/8 měr svých a 2761/8 měr poddanských, 50 měr pastvina 4 míry zahrady. Vrchnosti patřila také hospoda, z níž dostávala platu ročního 6 zl., r. 1795 vystavěna octárna. U dvora vystaven jest malý zámek od rytíře Smetany. Nyní má zdejší velkostatek 520 ha výměry: 188 ha polí, lihovar, octárnu a ovocnou kolu. Naproti zámku v lese vystavěna jest hraběcí hrobka.

Poddaní byli povinni v polovici XVIII. století:
VHajanech dávali úroku o sv. Jiří 1 zl. 22½ kr., o sv. Václavě tolikéž a 11 slepic; v Syrovicích úroku půlletně po 3 zl. 12 kr., za přístku úroku o sv. Václavě 4 zl., pak 9 slepic a 240 vajec; --- robotovali u panského dvora: v Hajanech 2 osedlí po 2 dnech týdně s 2 koni a 1 den pěšky po ¾ roku, od sv. Jana do sv. Václava tolikéž dní s potahem, ale 4 dni pěšky, tedy 6 dní; chalupníci ¾ roku po 2 dnech s koněm týdně a 1 den pěšky, od sv. J. do sv. Václ. Tolikéž dní s potahem a 3 dni pěšky; zahradníci ¾ roku pěší robotu 2dni týdně, od sv. J. do sv. Václ. 3 dni týdně; --- ze Syrovic láníci po 2 dnech se 4 koni týdně, ½láníci se 2 konitaké 2 dni, od sv. J. do sv. Václ. obojí po 3 dnech.

V církevních záležitostech příslušejí Hajany k Ořechovému (2 km), a také děti chodí tam do školy. Domy, kroj a nábytek jest jako v Ořechovm. Některé usedlosti byly v tomto století zmenšeny, když hrabě Mitrovský skoupil od nich pozemky a ke dvoru je připojil.

U Hajan jest pravěké pohřebiště. Některé hroby prozkoumal Dr. Jindřich Wankel. Nalezeny jsou v nich „kostry skrčené, na pravém boku v pouhé zemi ležící, nohy skrčené a ruce k hlavě zahnuté; při nich netuhované nádobky, jedna tečkami a čarami okrášlena, nástroje kamenné, jehlice kostěná, spirálový kruh bronzový s průměrem asi 45 cm. Při jedné lebce shledán okolo uší zamodralý prášek ze ztrávených naušnic a na jiné nalezeny kousky plátna, jehož každá niť malými krystaly vápennými poseta jest“.

Kulturní památky

Kaple
Stavba zvonicového typu z r. 1818, s přežívajícími barokními formami. Kaple čtvercového půdorysu členěná nárožními lesénami, prolomena pravoúhlým vchodem. V patře prolomena jednou okenní osou segmentově zaklenutou. Jednoduchá podstřešní římsa nese mansardovou střechu, ve vrcholu s křížem.)

Pamětní kříž

Hrobka hrabat Deymů
Jedná se o nenáročnou pseudoklasicistní architekturu na obdélném půdorysu se stopami reminiscence dalších stavebních slohů.

Sokl budovy je členěn na nízkou patu a poměrně vysokou stěnu soklu, která je pokryta též průběžnou rustikou. V hlavním průčelí je prolomen obdélný vchod (zazděn), zdobený šambránou s ušima. Nad ním je obdélné okénko se středovým zděným pilířkem opět v šambráně s ušima. Vchod rámuje dvojice pilastrů nesoucích prázdné kladí budovy, průčelí vrcholí trojúhelným štítem bez výzdoby. Boky jsou opět zdobeny dvojicí pilastrů a prolomeny okénky, která tvarově odpovídají oknu z čelní strany. Pilastry stojí na soklu. Celá stavba zdobena průběžnou rustikou, jen zadní fasáda budovy je hladká a omítka zde značně poškozená. Stavba má plochou sedlovou střechu.

Interiér hrobky poškozen. V roce 1984 bylo zjištěno, že z oltářní menzy je otlučeno mramorové obložení, obraz na oltářem odcizen – poškozený rám zůstal na místě, krací deska hrobky rozlomena, lavice rozbity. V kryptě byly zjištěny části devíti rakví. Šest rakví pro dospělé a tři rakvičky dětské.

Objekt byl postaven hrabětem Hubertem Karlem Sigmundem Františkem Josefem Harnoncourtem – Unverzagt (nar. 1. 5. 1850 v Praze) a jeho manželkou Josefinou Julií, rozenou Mitrovskou z Nemyšle (nar. 29. 11. 1852) jako rodinná hrobka pro jednu z větví Harnoncourt. Poslední pohřeb do hrobky se konal patrně roku 1935.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hajany.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA