Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kobylnice

Obec Kobylnice je poprvé zmiňována v roce 1306. Dříve bývalá osada nazývaná také Kobelnice či Kobylníky. V okolí obce byly při archeologických průzkumech odhaleny nálezy od doby paleolitu až po dobu římskou. Další zprávy uvádějí, že v 15. až 16. století zde bývala tvrz. Bohužel místo bylo později zatopeno rybníkem, který byl v 19. století vysušen.

Uprostřed návsi stojí zvonice z roku 1824, zasvěcená Panně Marii Sněžné. Každý rok se u této zvonice pořádá slavnostní mše svatá při příležitosti tradičních Kobylnických hodů. Na křižovatce silnic vedoucích do Prace, Sokolnic a Šlapanic stojí tzv. POKLONA, která byla v roce 2002 prohlášena za kulturní památku. Dne 13. 1. 2003 byl obci udělen předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky znak a prapor obce.

Škola – v letech 1854–1855 byla postavena první budova kobylnické školy s nákladem 4000 zlatých. Tvořila ji jedna učebna a byt pro učitele s hospodářským zázemím. Budova z nepálených cihel byla nevyhovující a roku 1891 byla postavená nová s nákladem asi 13 000 zlatých. Roku 1913 byly vytvořeny již tři třídy. V současnosti navštěvuje ZŠ asi 60 dětí z Kobylnic a Prace. Od 1. 1. 2003 byla spojena ZŠ a MŠ do právního subjektu. Zahájení provozu mateřské školy se datuje k 1. 9. 1946. První zápis o dění v MŠ je až z roku 1948. V tomto roce navštěvovalo školku 35 dětí (16 chlapců a 19 dívek). Přistavovalo se, renovovalo a zlepšovalo se prostředí MŠ. Původně dvoutřídní MŠ se pro nedostatek dětí v roce 1997 změnila v jednotřídní s kapacitou 25 dětí. Děti z MŠ jezdí do plavání, navštěvují kurzy keramiky, divadelní představení, jezdí na školku v přírodě aj.

Historie
První písemná zmínka o naší obci prochází z roku 1306. V arcibiskupském archivu v Olomouci je uložena listina, ve které čteme: „…Biskup Jan dal scholastikovi v Olomouci farní pozemky a desátek z přifařených dědin: Šlapanic, Slatiny, .. Jiříkovic, Kobylnic a Ponětovic.“

Z dřívějšího názvu Kobylníky, případně Kobelnice se staly Kobylnice dne 16. 3. 1939.

Původní tvrz z 15. století byla na místě dnešní Hasičské zbrojnice a byla obtékána potokem z druhé strany, než je tomu dnes. V té době byl v Kobylnicích dvůr, pivovar s hostincem, mlýn a 2 rybníky. Ve zdi hasičky je zazděn kámen z tvrze, který byl nalezen při zemních pracech v roce 1875 a na kterém je nápis: Za urozeného pána Jana Gbelského ze Gbelska s nápisem a na Kobylnicích léta Páně 1563.
Od nejstarších dob patří Kobylnice ke šlapanické farnosti, stejně jako Ponětovice, Jiříkovice, Bedřichovice. Dříve bývaly součástí šlapanické farnosti i Líšeň, Slatina, Podolí a další.

V roce 1824 byla na návsi postavena zvonice zasvěcená Panně Marii Sněžné. V současné době je zařazena mezi kulturní památky České republiky.

První Boží muka na místě dnešní poklony byla trojboká a postavena byla v roce 1769. Později byla odstraněna a postavena trojboká Poklona, která měla na čelní straně umístěnu mramorovou desku s nápisem: „Na památku jubilea 60letého panování císaře a krále Františka Josefa I. a 50letého kněžství papeže Pia IX. Zbudoval křesť. soc. spolek a dobrodinci 1908.“ Brzy po vzniku samostatné Československé republiky byla deska obrácena, aby nebylo vidět nápis. Do původní polohy byla otočena při opravě v roce 2006. V roce 2002 byla Poklona prohlášena za kulturní památku.

Prvním starostou obce byl Ignác Vičar z č. p. 9 poté, co se Kobylnice staly samostatnou obcí v roce 1867 oddělením od Sokolnic. V letech 1958–1964 probíhala výstavba nynějšího obecního úřadu současně s mateřskou školou.

První škola byla v naší obci postavena v letech 1854–1855 a vyučovat se v ní začalo 1. září 1856. Prvním učitelem byl Hledík J., který zde učil 10 let. Škola byla postavena z nepálených cihel, provlhla a místnosti byly nezdravé, proto bylo r. 1888 obci nařízeno postavit školu novou. Se stavbou se započalo 3. července 1890, kdy byl posvěcen základní kámen položený v rohu při silnici a 1. září 1891 se v nové dvojtřídní škole začalo vyučovat. Ve školním roce 1912-1913 byla otevřena třetí třída.

První dobrovolní hasiči se sešli v roce 1898 při založení Sboru dobrovolných hasičů. Jejich prvním starostou byl František Chlup z č. p. 33 a prvním náčelníkem Karel Pátek z č. p. 6. V roce 1932 dokončena budova hasičské zbrojnice a k ní roku 1965 přistavěna klubovna. V roce 1998 byla provedena demolice hasičky a do roku 2001 postavena zbrojnice nová.

První tělocvičná jednota byla jednota Orla, která vznikla v roce 1910. Krátce na to, také v roce 1910 byla založena také Tělovýchovná jednota Sokol Kobylnice, jejímž prvním starostou byl Alois Fojtl a prvním náčelníkem Vojtěch Matula. Tato, na rozdíl od jednoty Orla, udržela svou kontinuitu až do dnešních dnů a svou činností přispívá ke sportovnímu a kulturnímu životu obce.

První sokolovna byla postavena v letech 1947–1952, v roce 1954 upraveno fotbalové hřiště a založen oddíl kopané. V roce 1975 bylo zřízeno osvětlené parku – bývalého výletiště – a provedena přístavba pro letní taneční zábavy. V roce 1996 byl park vybaven pevnými stoly a lavicemi a byl zřízen betonový taneční parket.

První světová válka přinesla smrt 34 kobylnickým občanům. Padlým obětem války byl odhalen pomník v roce 1919. Až do přemístění do parku před hřbitovem stál Na Návsi před domem č. p. 23. Po 2. světové válce byl pomník doplněn o vzpomínku na padlé ve druhé světové války. 10. dubna 1942 ve třetím roce 2. světové války byl z naší zvonice zabaven zvon. Nový zvon byl pořízen z milodarů občanů už v roce 1943. Zabavený zvon byl nalezen v Hamburku a po 2. světové válce navrácen. V současné době plní službu umíráčku.

První elektrický proud byl zaveden do Kobylnic v roce 1922, kdy byla provedena elektrifikace.

První obecní knihovna byla založena v roce 1923 a umístěna v budově školy. Při zřízení byly zakoupeny knihy v celkové hodnotě 1.000,- Kč. Později byla knihovna umístěna v budově obecního úřadu, v současnosti je v obecním domě č. p. 42 a je v ní k půjčování 5000 knih. Přesto nebyla knihovnou první. Již v roce 1908 působily v obci 2 knihovny spolkové a 1 školní.

První hřbitov a do dnešního dne jediný byl zbudován a slavnostně vysvěcen 2.října 1949. Hřbitov byl postaven za finanční podpory a mnoha hodin dobrovolné práce zdejších občanů.

První kobylnická kapela byla založena již před rokem 1880, kapelníkem byl František Hruška. Další kapelou byla 18ti členná kapela, jejímž kapelníkem byl Julius Svoboda. Dalším významným kapelníkem byl také Cyril Svoboda. V současné době působí v naší obci dechová hudba Zlaťanka z Kobylnic s kapelníkem Ladislavem Hrdličkou, která byla založena v roce 1994 a pravidelně pořádá koncerty ke svátku matek. Pro život obce je významná také existence hudební skupiny Flash, která hraje na diskotékách a mnohých akcích pro děti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kobylnice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA