Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Syrovice

Z historie
Historie obce sahá podle archeologických nálezů hluboko do pravěku. První písemná zmínka je z roku 1294. Obec mívala trojí vrchnost: díl dolnokounický, sokolnický (sv. Anenský) a hájanský (Starobrněnský). Jednotlivé části měly svého rychtáře, purkmistra a pečetě. Když bylo poddanství zrušeno, spojily se všechny tři díly v jednu katastrální a politickou obec.

Syrovice jsou rodiště rytířského rodu Sekorů ze Seknberka. Tomáš Jan dosáhl v roce 1733 českého šlechtictví a v roce 1734 dne 14. dubna byl přijat do rytířského stavu v českých zemích. Velmi pěkná kulturní památka v Syrovicích je farní kostel svatého Augistina, který stojí na kopci a je významnou dominantou celé obce.Kostel byl postaven v roce 1775 Marií Cecílii ze Sekenberka, je renesančního slohu a má podobu kříže. Do současné podoby byl rozšířen v roce 1862. Před kostelem stojící kříž je z roku 1770 a socha Jana Nepomuckého u kostela je z roku 1771.

Současnost
V obci v současnosti jsou tři obchody se smíšeným zbožím s běžným sortimentem, restaurace, pošta a autobusové spojení do Brna, Ivančic a Židlochovic. Vzdělání a výchovu poskytuje základní škola 1. - 5. ročník a mateřská škola. Do těchto škol chodí i děti z okolních obcí Sobotovic a Ledců. Spolková činnost má v obci dlouholetou tradici v Moravské hasičské jednotě, Mysliveckém svazu, Svaz vinařů a na své ideály opět navázal Sokol.

Občané Syrovic jezdí za zaměstnáním a do škol vyššího stupně hlavně do Brna. V místě poskytuje pracovní možnosti zemědělské družstvo, školy, obchody, lihovar, firma Hama s.r.o. a rozvíjející se síť podnikatelů.  O zdraví občanů pečují obvodní lékaři zdravotního střediska v Rajhradě a poliklinika v Židlochovicích.

Folklórní slavnosti
 V obci se každoročně koná pouťová slavnost v polovině měsíce července, dále pak Augustinské hody konané poslední neděli v srpnu.

Polohopis
Obec leží 15 km jihozápadním směrem od Brna v rovinatém kraji zemědělské a vinařské oblasti. Bobravská vrchovina, součást Brněnské vrchoviny. Nejvyšší Lipová hora (478 m n. m.). Leží na jih od sníženiny mezi Brnem a Kuřimí. Tvořena vyvřelinami brněnského plutonu. Zbytek tektonicky rozlámané paroviny s epigenetickými údolími Svratky, Bobravy a Jihlavy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.syrovice.cz/index.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA