Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řícmanice

Historie
Obec Řícmanice je, rozložená v údolí potoka Časnýře, který je levým přítokem řeky Svitavy. Vyvěrá východně od Kanic, protéká jimi, pak Řícmanicemi a v sousedních Bílovicích se vlévá do Svitavy. Po pramenu v území obce Kanic se nazývá Kanický potok ( ve starších mapách je nesprávně označen jako Březinský p. ), v dolním toku na území Řícmanic a Bílovic je nazýván Časnýř.

O Řícmanicích je první historická zmínka již k roku 1210, kdy se po osadě píše Zdislav z Řícmanic (Recmanisci). Příslušná listina Codex diplomaticus je sice pozdější falsum, leč pravděpodobně jména této listiny mohou být správná a skutečná, aby tím spíše byla utvrzena její pravděpodobnost. Okolní obce jsou v pramenech jmenovány později (Obřany 1234, Křtiny a Ochoz 1237, Jedovnice 1251, Líšeň a Obce 1261, Olomučany 1346, Bukovinka 1283, Babice, Březina, Útěchov a Vranov 1365, Hostěnice 1371, Proseč 1390), Řícmanice jsou tedy jednou z nejstarších zápisy historicky doložených obcí v kraji.

Obecní pečeť společná pro Řícmanice a Kanice z XVII. století - ve znaku palice, klučnice a rádlo, odznaky mýcení lesa a orby. V nápisu zachován středočeský název obce s koncovkou  -ice. Oválný tvar na výšku je neobvyklý. Pečeť zvětšena, skutečná velikost je 28 mm na výšku a 24 mm na šířku.

Zajímavosti
- Arboretum MZLU Brno
- Koupaliště v obci
- Nástupní místo do Moravského krasu

Současnost
Od Brna jsou Řícmanice severovýchodním směrem vzdušné vzdálenosti přibližně 10,5 km. Vzdušná vzdálenost sousedních obcí od Řícmanic činí do Bílovic 2,5 km, do Kanic 1,8 km, do Ochoze 3,2 km. Vlastní územní rozloha Řícmanic je malá, dnes představuje jen 150 ha (227 domů, 604 obyvatel), kdežto v minulých stoletích, kdy Řícmanice se sousedními Kanicemi tvořily jedinou obec, byla tato rozloha téměř 12 km2.

Okolí obce je z velké části zalesněno, na některých, převážně jižních svazích, jsou pole. V údolí u potoka jsou louky, dnes částečně využity jako stavební parcely, pozemek obecního koupaliště a fotbalového hřiště a již nepoužívaný malý písečný lom.

Střed obce je v nadmořské výšce 280 m a ze všech stran ji obklopují zalesněné kopce o nadm. výškách 320 až 470 m. Vlastní zastavění vykazuje krajní body od východu k západu ve vzdálenosti asi 2,5 km a od severu k jihu 1 km. Na východě obec stavebně splývá se sousedními Kanicemi až na vzdálenost krajních domů Řícmanic a Kanic v rozpětí necelých 500 m, kdežto na západě je stavební splynutí s Bílovicemi úplné.

Obec je výletním místem všech, kteří touží po osvěžení v místním koupališti, nebo kteří se chtějí projít malebnými lesními zákoutími okolních smíšených lesů.

Každoročně se zde na podzim pořádá akce pro děti nazvaná Pohádkový les. Jeho trasa vede lesem z Řícmanic do Bílovic a je to akce velmi oblíbená jak místními, tak i přespolními dětmi a každoročně sem přichází i mnoho rodičů a prarodičů s dětmi z blízkého města Brna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ricmanice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA