Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ochoz u Tišnova

Historie
Na počátku století XII. byly statky Tišnov a Březina pokud mohlo býti zjištěno v držení knížat českých. V roce 1215 měla Konstancie, vdova po Přemyslu Otakarovi I., králi českém a dcera uherského krále Bely III. pro sebe v užívání na Moravě tzv. ,,Břeclavskou provincii“ a nechala v Břeclavi svým nákladem zámek postaviti. Celou tuto provincii však roku 1230 postoupila svému synu Václavovi I., jelikož pojala úmysl v Praze zříditi klášter, kde by svoje poslední léta v klidu žíti mohla.

Dle listiny sepsané v Praze v klášteře sv. Jiří dne 6. února léta páně 1233 shledala královna, že klášter na tomto nevhodném místě by určenému účelu nevyhovoval a rozhodla se založiti klášter na místě tichém, hluku a lomozu městského vzdáleném. Protože často jezdila z Prahy do Brna za synem Přemyslem, nebo na své statky do Břeclavi a přitom používala staré obchodní cesty, jež vedla Tišnovem a královna kdykoliv tudy jela, vždy se tady zastavovala.

Při těchto zastávkách poznala útulné a tiché místečko při stoku řek, kde klášter nyní stojí, že požádala svého syna markraběte Přemysla, aby je pro založení kláštera od řádu Johanitů získal. Přemysl tedy na žádost své milované matky koupil nejen Tišnov, ale i Březinu a ještě jinými statky rozmnožil a matce ku založení kláštera daroval. Založený klášter pak potvrdil a všelikými svobodami a výsadami nadal, jak se píše v dotyčné listině dne 31. října 1234 ve Znojmě vyhotovené.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA