Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Senorady

Obec Senorady leží v západní části Jihomoranského kraje v České republice, která je součástí Evropské Unie.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1351. V obci byly také nalezeny zbytky pravěkého hradiště, antické mince a měděné nástroje.

V obci Senorady žije přibližně 400 obyvatel, kteří se v minulosti živili převážně zemědělstvím a nyní většina lidí za prací dojíždí do blízkých měst.

Senorady leží v turistické oblasti mezi dvěma řekami Jihlavou a Oslavou. V okolí je mnoho zřícenin hradů - Levnov, Šance, Kraví Hora, Templštýn. Tyto hrady a mnoho dalších míst v okolí je opředeno mnoha pověstmi.

Mezi významné senoradské občany patřil Ctibor Zarubský z Hofeřic (16.stol) nejvyšší správce maršálství Krumlovského, František Lemberk učitel a bojovník proti fašismu a Josef Matoušek učitel a spisovatel.

Historie
Mocné hradisko nade vsí dosvědčuje, že Senohrady byly samostatným střediskem většího statku. Hrad zdejší bezpochyby dřevěný v šeré dávnosti ztroskotán neb spálen byl, pak byly Senohrady v držení různých rodů, až konečně r. 1353 přivtěleny byly ku hradu Templštejnu a stejné osudy sdílely s jinými osadami tomuto hradu náležícími.

Ze starších zpráv o Senohradech vyjímáme:
R. 1347 pan Vrchoslav z Petrovic prodal ves Petrovice (u Krumlova) Matěji z Náchoda za 400 kop a přenesl věno své choti Bolky 130 kop na Senohrady, což r. 1351 v knihách vtěleno bylo na 8 1/2 lánu. Týž pan Vrchoslav postoupil r. 1350 jakési pani Markétě v Senohradech menší dvůr místo věna 55 kop a slíbil, kdyby se na dvoře nedostávalo, věno jinde poukázati. V těch letech vyskytuje se na listinách Smil ze Senohrad, jehož žena se jmenovala Anka a syn Hartman. Drželi statky v Klíčovicích (zaniklé osadě u Jevišovic) a v Únanově.

Jiné zboží Senohradské měl Jindřich z VaIrtenberka neb z Goldenberka, který r. 1354 svého bratra Beneše vzal za spolumajitele statků: Drnholce, Nového Sídla, Přerob, Gutenfeldu, Hroznatic, Nové Vsi, Purkmanic a Senohrad, 2 leta potom spojil se na jmenované zboží Beneš (z Kolberka = Goldeberka) s Jindřichem z Drnholce, jenž své manželce na Novém Sídle a v Senohradech 660 kop věna pojistil.

Avšak již r. 1358 Jinřich z Drbholce prodal Ješkovi řečenému Ptáčkovi z Pirkštejna jeho matce Jutce a sestře Elišce ves "Senohrad". Ješek z Pirkštejna ihned vyznal, že pokud bude v držení Senohrad, klášteru oslavanskému nebude překážeti v jeho desátkách. (Klášter Oslavanský desátek v Senohradech obdržel bezpochyby zároveň s patronátem farním v Mohelně r. 1234., r. 1418 odloučen byl desátek ten od fary v Mohelně a přidělen klášteru). R. 1398 markrabí Jošt přivolil, aby Jindřich a jeho synové se spolčili se sirotkem Ptáčka z Pirkštejna na zboží v Senohradech.

R. 1412 stala se smlouva mezi urozeným Hanušem z Lipého odj. z Templštejna (hrad Templštejn patřil Hyncovi z Lipého od r. 1379) a Janem Ptáčkem z Pirkštejna ve při o hrad Rataje (na Sázavě v Čechách) týkající se též Senohrad:
"Také má řečený Ptáček za škody a náklady, ježto pan Hanuš, bráně páně Ptáčkova zboží, vzal, ves svou Senohrady dáti s tím se vším, což k té vsi přísluší, sstoupiti, mocna učiniti, v dsky vložiti, zprávu listem učiniti podle obyčeje a práva země Moravské. A ten plat, jakož na Senohradech, ježto jej mniši nebo kněží zapsán mají, totižto 8 kop platu a páně Ptáčků list ti mniši neb kněží na to mají, tak vypovídáme, aby Hanuš ten velký list do veliké noci, jakož nyní přijíti má, panu Ptáčkovi vyvadil bez jeho škody a těm jistým kněžím svou jistotu ujistil, aby jim ten plat před se šel."

Pan Ptáček úmluvy nedržel, teprve po 3 letech prodal ves Senohrady s tvrzí, dvorem, mlýny a vším příslušenstvím Hanušovi z Lipého jinak z Temlplštejna.

Se zbožím Templštejským připadly Senohrady ve stol XVI. ke statku Krumlovskému. R. 1568 vložil p. Pertolt z Lipého manželce své Zuzaně Černohorské z Boskovic věnně právo na město Ivančice, na předměsti téhož města, na dvůr a ves Hrubšice, na dvůr a ves Biskupice (Biskoupky) a na ves Čučice, na ves Sudice, na ves Senohrady a na ves Kytkovice. R. 1591 užíval zdejšího dvora Ctibor Zárubský Kepina z Hofeřic, regent a najevšší správce maršálství Krumlovského.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.senorady.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA