Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Níhov

Obec leží na východním úpatí Českomoravské vrchoviny asi 10 km severně od Velké Bíteše, kde je přivaděč k dálnici Praha - Brno. V blízkosti protéká potok Bařina a nalézá se zde 5 rybníků, z nichž největší je Bařina a další např. Halda a Tomkův. Návštěvníci je mohou využívat ke koupání a rybolovu. V okolí jsou vhodné trasy jak pro pěší turistiku, tak pro cykloturistiku.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1349, kdy obec patřila k panství Osovskému. Od roku 1537 patří Níhov k panství Náměšťskému. Obyvatelé obce se živili především zemědělstvím a drobnou řemeslnou prací: Teprve stavba nové železnice dala i jiné pracovní možnosti. Ke konci druhé světové války se zde na několika místech ukrývali letci z amerického zásobovacího letounu sestřeleného u Tišnova dne 17. 4. 1945. V 90. letech 20. století dostal i Níhov, stejně jako sousední obce, obecní samosprávu vyloučením z Velké Bíteše.

V roce 1997 byla postavena mateřská škola, v roce 2000 byla obec plynofikována a v roce 2003 byl uveden do provozu obecní vodovod.

Historie obce
Původně ves, ležící severovýchodně od Velké Bíteše v nadmořské výšce asi 470 m, patřila již počátkem 14. století k Osovskému panství. V roce 1365 prodal ji Jindřich z Osové Janu staršímu z Meziříčí, od meziříčských se dostala přes Lacka z Kravař na druhou linii pánů z Lomnice a s nimi k Náměšti, kde byla až do zrušení poddanství v roce 1848. Současně, zvláště pak v létech 1412-1470 , existoval vladycký rod pánů z Níhova, který měl majetek jak ve vsi samé, tak např. i v Rozseči, Vidoníně nebo Osové Bítýšce. Robotou byli osadníci povinni své vrchnosti, desátky odevzdávali i vrchnosti církevní – faráři v Březí – kam Níhov patřil.

Velmi zajímavá je historie vzniku níhovské školy: s vyučováním bylo započato v roce 1822, první učitel byl Josef Vokůrka, tkadlec a námezdní dělník, který se v uvedeném roce přistěhoval. Původně bylo vyučováno „po domech“, pak v bytě učitele v č. p. 8, později byla tato privátní škola přeložena do chaloupky u č. p. 3. Teprve v padesátých letech 19. století bylo za prvního skutečného učitele Jana Kouřila započato se stavbou takzvané staré školní budovy, která nesloužila dlouho, byla obcí prodána Josefu Hamříkovi a místo ní byla postavena budova nová, která s různými úpravami sloužila až do roku 1978, kdy byla škola v Níhově pro malý počet dětí uzavřena. Za léta kdy škola v Níhově existovala, se vystřídala řada učitelů, z nichž mnozí např. Vilém Kožnárek a Jan Vetiška jsou známi i starším občanům velkobítešským.

Stejně jako škola, byl v Níhově založen i jeden z prvních požárních sborů v našem okolí. Bylo to v roce 1895 za starostenství Jana Jaška.

Počet domů a obyvatel se různil. Je uvedeno, že počátkem 17. století měl Níhov 12 domů se 76 obyvateli, po válce třicetileté byly dva domy pusté a jen 10 domů slabě osazeno, v roce 1794 zde bylo již 16 domů s 141 obyvateli, v roce 1837 je zapsáno 24 domů a 191 lidí, v roce 1900 již 37 domů a 291 obyvatel a v roce 1931 bylo ve 46 domech 244 občanů.

Obyvatelé obce se živili především zemědělstvím a drobnou řemeslnou prací. Teprve stavba nové železnice trati dala i další pracovní možnosti, obživu, byly přineseny i nové společenské názory.

Okupace obce, válečná léta a dny osvobození se podobaly v průběhu sousedním obcím. Po osvobození se začal i Níhov měnit: byly postaveny veřejné i obytné budovy, provedeny úpravy návsi a zbudována kanalizace, zřízena nová prodejna, hostinec Jednoty a další. V roce 1957 bylo v obci založeno JZD, které hospodařilo samostatné do roku 1970 a dosahovalo výborných výsledků. V tomto roce bylo sloučeno s JZD Lubné a v roce 1974 přešlo do JZD Horka v Křoví.

Po změnách v politice zemědělského hospodaření se velké zemědělské celky rozpadají na menší. I družstevníci v Níhově si založili samostatné Hospodářské obchodní družstvo. V 90. letech 20. století dostal i Níhov, stejně jako sousední obce obecní samosprávu vyloučením z Velké Bíteše. V roce 1997 byla postavena mateřská škola, v roce 2000 byla obec plynofikována a v roce 2003 byl uveden do provozu obecní vodovod.

V roce 1993 proběhly oslavy 100. výročí založení hasičského sboru, v roce 1997 125. výročí postavení zdejší kaple.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=382, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA