Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křižínkov

Křižínkov se nachází na mírně zvlněném terénu severní expozice. Charakter sídla je venkovský s funkcí převážně zemědělsko-obytnou. Náves obce je situována pod silnicí směrem na Tišnov. Náves je tvaru nepravidelného a lemována byla selskými usedlostmi.

Několik původních objektů bylo asanováno a vystavěna prodejna. Téměř všechny bývalé selské usedlosti prošly stavebními úpravami. Pozůstatek poměrně zachovalé selské zástavby lze najít před kapličkou. Při silnici ke Křoví byla vystavěna domkářská stavení. Nejnovější výstavba – tj. ve směru od kapličky na Katov a při účelové cestě na Pánov je poplatná době vzniku ve snaze napodobit městský styl zástavby tzv. „vilové domy“.

Na 50% zemědělské půdy hospodaří firma Agroskalka Kuřimské Jestřabí, na části ZD Křoví a soukromě hospodařící zemědělci na zbytku. Lesy jsou v drobné držbě většinou obyvatel bydlících v obci.

Historie
Základ názvu je odvozen od Křižan, přejatém Křišťan z lat. Christian. Dlouhé slabice došlo na západní Moravě k přehlásce, odtud Křižínkov.

Křižínkov dal v XIV. století jméno rytířům z Křižíkova, kteří statků svých neměli zde, nýbrž něco jižněji. R. 1309 patřil bratřím Vojslavovi a Martinovi z Křižíkova. „de Crysanelis“. Koncem století XIV. patřil klášteru Žďárskému, který jej i s rychtou a dvorem zastavil r. 1416 Jimramovi z Pernštejna. Roku 1504 koupil klášter Žďárský od Václava Hadburak z Bobešovic Křižínkov zpět a podržel jej až po válku 30letou. Po třicetileté válce patřil Křižínkov k panství Novoměstskému a od r. 1663 farnímu kostelu ve Víškově. R 1687 koupil jej rytíř Martin Proskovec z Freienfelsa, načež dědicové jeho jej roku 1722 prodali k panství Náměstskému, hrabatům z Werdenberka. Matka jednoho z nich prodala jej r. 1738 hraběti Bohumírovi z Waldorfa. Jeho dědicové ho roku 1746 prodali královskému městu Brnu.

1850 – 1867: osada obce Svatoslav
od 1. 7. 1980: část obceVelká Bíteš
od 1. 1. 1992: samostatná obec

Současnost obce
Aktivně v obci pracuje Sbor dobrovolných hasičů, který kromě svého poslání organizuje v obci řadu společenských akcí jako jsou oslavy ostatků, oslava Silvestra s vítáním Nového roku, slavení poutě na sv. Annu, pořádají kulturně poznávací zájezdy pro občany apod.  Neméně aktivní jsou myslivci  se svojí poslední lečí a plesem. Rovněž myslivecké sdružení pořádá poznávací zájezdy. Vedení obce navštěvuje spoluobčany u příležitosti jejich významných výročí s gratulací. Sportovní klub v obci není, o tuto činnost se opět starají hasiči. Jde o fotbalová a hokejová klání a pro své nástupce pořádají sportovní hry – mladý hasič.

Památka
V obci se nachází jedna nemovitá kulturní památka – kaple sv. Anny.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/prezentace/1034kriz/1034kriz.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA