Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stanoviště

Historie
Jednou z nejmladších obcí okresu Brno-venkov jsou Stanoviště - obec v západním cípu Rosicka. Ne svým vznikem, ale věkovým průměrem občanů, jak to ukázalo poslední sčítání lidu. Vesnice totiž existovala už ve 14. století. Dokazuje to historie - darovací listiny z roku 1327, kdy královna Eliška založila panenský klášter na Starém Brně. Mezi jinými darovala i obec Stanoviště tomuto klášteru. Od té doby patřila vesnice neustále mimo dobu husitských válek, kdy král Zikmund zastavil veškeré klášterní zboží, této církevní instituci.

O původu jména obce se zachovala málo hodnověrná pověst:
Po velké bitvě někde na blízku zde "stanula" vojska a učinila příměří. Od toho název Stanoviště.

Dříve však vesnice stávala na jiném místě. V místní trati "Sapoušky" byly ještě v minulém století náznaky dřívějšího osídlení.

Autor knihy "Zaniklé osady na Moravě za feudalismu" vydané roku 1961, Vladimír Nekuda, na str. 158 uvádí: "... v lese Sapouškách je jedno místo, v němž jsou patrny stopy po osídlení, zvané Staré Stanoviště. Ves byla patrně na čas pustá a při obnovení byly Stanoviště založeny na novém - nyní současném místě..."

Současné Stanoviště (úředně je jméno v množném čísle - proto se užívá ve Stanovištích) leží v místech, o kterých brněnský básník Josef Suchý, pocházející z nedalekého Lesního Jakubova, kdysi napsal: "Obec leží v místech, kde vysočina nabírá dech..."

Vesnice je jižně od silnice Velká Bíteš - Zastávka u Brna. Je to mírné podélné údolí od severu na jih na přítoku potoku Chvojnice. Starší části obce tvoří náves podoby nepravidelného obdélníku na jihu otevřeného. Nová část obce doslova roste na východní části při silnici Velká Bíteš - Rapotice.

Obyvatelstvo se především zaměstnávalo v zemědělství a v dřívějších létech třetina docházela pěšky do rosických dolů.

V minulém století ve Stanovištích doslova "kvetlo" hrnčířství. Dobré podmínky k tomu vytvořila místní naleziště kvalitní hrnčířské hlíny, zvané čistý hlínovec. Dokonce v některých místech se nacházel pravý kaolín. Dokladem někdejší hrnčířské tradice byly při opravách domů nalezené zbytky a pozůstatky starých hrnčířských pecí. V obci je také zvonice - drobná, výrazná stavba zlidovělých barokizujících forem a oktogonálního půdorysu. Střecha tvoří osmiboký stan s otevřenou oktogonální lucernou zastřešenou "cibulí".

V okolí obce Stanoviště se nachází překrásné lesy, které se táhnou od Rosic, Zastávky, Litostrova až k Velké Bíteši. V blízkosti myslivny při silnici Zbraslav- Velká Bíteš je jeden z nejvyšších bodů okresu Brno-venkov ve výši 531 m.

V místech, kde se dolovala hrnčířská hlína, zvaných Na Dolích, najdeme dva rybníky obklopené překrásným borovým lesem. Jeden z nich pro zachování chráněných živočichů je vyhlášen jako chráněné přírodní území. Rozsáhlá výstavba rodinných domků ve východní části obce, která pokračuje i v současnosti a nárůst dětí z mladých rodin hovoří o budoucnosti této obce, která však postrádá místní školu pro ty nejmenší. Školní budova, která se svým zařízením patřila mezi nejmodernější vesnické školy v okrese Brno-venkov, patří dnes mezi "nejsmutnější" budovu (ovšem v roce 2004 prošla kompletní rekonstrukcí a dnes jsou v ní byty pro mladé rodiny, pozn. wm) v této jinak výstavné a upravené obci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.stanoviste.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA