Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ledce

Ledce se nachází  18 km jižně od Brna na silnici 52 Rajhrad - Pohořelice.

Zeměpisná šířka: 49° 3' 5"
Zeměpisná délka: 16° 33' 25"
Nadmořská výška: 200 m
Rozloha obce je 364 ha

V obci v současné době žije 207 obyvatel. V obci je zaveden vodovod, provedena plynofikace obce a   projednává se výstavba kanalizace.

Každoročně jsou v obci pořádány  tradiční akce, jako je  pálení čarodějnic, dětský den,  chytání ryb na místním jezírku a samozřejmě  zářijové krojované hody  a spousta dalších akcí. Volný čas je možno trávit na dětském hřišti, vybudovaném z bývalé černé skládky,v kulturním domě, nebo v bývalé škole. V zimním období je na dětském hřišti osvětlené kluziště.

V Ledcích je denně otevřen obchod s potravinami a smíšeným zbožím, denně kromě úterý  je v provozu hostinec.

Historie

Ledce od první zmínky do roku 1848
Název obce Ledce je odvozen od slova ledce, což je zdrobnělina slova lado ve významu „pustá, nezoraná zem“. Do historie vstupují Ledce v roce 1351, a to v souvislosti se svým držitelem Jindřichem z Ledce.

V letech 1412, 1419 a 1420 se v písemných pramenech vyskytuje Petr Vzteklec z Ledce.

Počátkem 15. století již Ledce nejsou v držení vladyků z Ledce, ale ve 2. polovině 15 století drželi Ledce vladykové z Vranovic. Jakým způsobem a kdy přesně získali vladykové z Vranovic Ledce, nevíme. Stalo se tak patrně před rokem 1459.

Od počátku 16. století náležely Ledce k bohutické tvrzi, se kterou měli stejné majitele. Již v 16. století se zde nacházel panský dvůr. Podle popisu z roku 1727 bylo v Ledcích osm chalup osedlých, osm chalup pustých a pustá hospoda. Koncem 18. století vedla přes Ledce silnice z Vídně přes Mikulov do Brna. Z tohoto důvodu byla v roce 1790 přemístěna pošta ze Židlochovic do Ledec. V roce 1820 bylo v Ledcích celkem 22 domů, z nich 8 selských domů drželi chalupáři, 7 domů měli domkaři, vrchnostenský dvůr, ovčinec, mlýn, kovárna a hospoda. V roce 1840 měly Ledce 108 obyvatel německé národnosti.

Ledce v letech 1848 - 1918
 Dne 7. září 1849 byl zrušen patent o poddanství císaře Ferdinanda V. V letech 1850 – 1872 byly Ledce částí městečka Medlova. V roce 1882 byl ledeckým starostou Jakub Ludwig. Obecná škola v Ledcích byla postavena v roce 1888. Do roku 1918 se v této škole učilo pouze německy, ale od roku 1918 se zde učilo výhradně česky. Obyvatelstvo Ledců bylo v druhé polovině 19. století a na začátku století následujícího národnosti jak německé, tak i české. V roce 1900 proběhlo sčítání lidu. Další sčítání lidu se provádělo v roce 1910 a bylo zde napočítáno 298 obyvatel. První světová válka citelně zasáhla do života Ledeckých.

Ledce v době první republiky (1918 - 1938)
První komunální volby v novém státě proběhly dne 15. června 1919. Starostou byl zvolen obchodník Josef Hřebíček. Další volby proběhly znovu v roce 1927.

V měsíci únoru roku 1921 se uskutečnilo v celé  ČSR sčítání obyvatelstva. V Ledcích se tehdy napočítalo 305 obyvatel. Do roku 1918 se Ledce pokládaly za německou obec. Vesnice ležela na česko-německé jazykové hranici a přes převahu českého obyvatelstva se před převratem  víc jak polovina Ledeckých hlásila k Němcům. Nejdůležitějším zdrojem obživy bylo zemědělství. Na přelomu let 1928 a 1929 zasáhly Ledce kruté zimy. Nejnižší teplota byla –31°C. V meziválečném období náležela obec Ledce do okrsku četnické stanice Bratčice. Zajímavý archeologický nález z roku 1936 dosvědčuje prastaré osídlení ledeckého katastru.

Ledce v letech 1938 - 1945
Vesnice byla v meziválečné době převážně česká, žily zde pouze čtyři německé rodiny. Mnoho Ledeckých uprchlo před frontou do Žabčic, kde čekali na konec války také lidé z Holasic, Syrovic a Sobotovic. Z Ledců vyhnali sovětští vojáci nepřítele 18. dubna  v pět hodin ráno.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ledceobec.cz , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA