Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chudčice

Obec Chudčice naleznete 20 km severozápadně od města Brna v mírné, příčné sníženině, geologicky dobře známé zlomové oblasti - Boskovické brázdě.

S obcí jsou svázány historické poznatky o osídlování jižní Moravy, ať již Kelty, Kvády či Slovany. V jejich věku byly Chudčice rovněž součástí Velkomoravské říše.

Historie
Chudčice patří k nejstarším slovanským osadám na sever od Brna.Jak byla zdejší oblast osidlována obyvatelstvem,můžeme usuzovat podle archeologických nálezů v oblasti Tišnovska.

V pravěku, asi 40 000 let př. n. l. žilo místní obyvatelstvo v tlupách.Živilo se sběrem poživatelných částí rostlin a lovem zvěře.Prokazují to nálezy fosilních zbytků ve sprašových hlínách u Tišnova.Když tento první pravěký lid starší doby kamenné opustil střední Evropu,zůstala oblast Tišnovska dlouhou dobu bez lidského osídlení.

Teprve 4 000 let př. n. l. bylo toto území postupně znovu obydleno zemědělským lidem a dokonalejší kulturou.Tento lid přišel z jihovýchodních vyspělých oblastí a je označován jako lid mladší doby kamenné.Vyráběl hlazené a vrtané kamenné nástroje - motyky, sekery, mlaty, zbraně. Pálil a zdobil hliněné nádoby, choval domácí zvířata a zabýval se primitivními formami polního hospodářství. Tito obyvatelé zakládali malé osady i na území Boskovické brázdy, v které Chudčice leží.

V době bronzové vedla Boskovickou brázdou důležitá obchodní cesta směřující z jihu na sever.Svědčí o tom nálezy surového bronzu,bronzových svitků,bronzových nástrojů i celých depotů,tj.skladů tehdejších obchodníků.Byly náhodně objeveny u Malhostovic,Kuřimi a u Železného.

Asi 500 let př. n. l. přišli do zdejší oblasti Keltové - válečníci,obchodníci a řemeslníci.Dokumentují to náhodně objevené zbytky jejich chaty na trati Pod Čebínkami u Moravských Knínic.

Na počátku našeho letopočtu byly keltské kmeny na Moravě vystřídány germánskými kmeny Kvádů. O jejich pobytu v regionu není mnoho přímých důkazů. Od 5. století našeho letopočtu začínají pronikat do střední Evropy ze své pravlasti mezi řekami Vislou a Dněprem první slovanské kmeny. Osazovali nejdříve rovinné oblasti při hlavních tocích řek Moravy a Dyje.Zde také vznikají hlavní střediska jejich první říše - Říše velkomoravské (Mikulčice, Pohansko, Staré Zámky u Líšně). Z těchto oblastí pronikali Slované na sever,proti proudům řek do pahorkatin.

Území Tišnovska bylo součástí Říše velkomoravské.Pravděpodobně sem brzy proniklo i křesťanství.
Život ve zdejší oblasti souvisle pokračoval i po zániku Říše velkomoravské,kdy se Morava dostala do zájmové sféry českých knížat z rodu Přemyslovců.

Pro toto ranné historické období nemáme z našeho regionu žádné písemné zprávy.Dá se však dost přesně rekonstruovat postup slovanského osídlování,spojený s názvy osad,které jsou na Tišnovsku vždy české.

Turistické trasy a výlety
- Výlet lodí po Brněnské přehraděvýlet lodí z Chudčic do Brna
- K hradu Veveříturistická trasa lesem kolem obory
- Šmelcovnavýlet klidným údolím Bílého potoka

Cyklotrasy
V okolí Chudčic prochází významná "Pražská stezka", která spojuje Prahu s Brnem. Trasa je značena žlutočerně. Délka trasy je 250 km a prochází přes města Kutná Hora, Čáslav, Bystřici nad Pernštejnem, Doubravník, Tišnov, Veverskou Bitýšku.

Cyklotrasa 5231
Brno, Mokrá Hora - Kuřim - Chudčice - Veverská Bítýška.

Kamery v okolí Chudčic
- Tišnov - kruhový objezd u vlakového a aut. nádraží (ul. Janáčkova) - 10 km
- Tišnov - Městský úřad Tišnov (nám. Míru) - 10 km
- Lyžařský areál Klínek - Předkláštěří - 12 km

Koupaliště Chudčice
Koupaliště v Chudčicích naleznete uprostřed obce, za kulturním domem. V areálu koupaliště se nachází dva bazény, z toho jeden pro děti. K vybavení koupaliště patří sprchy, WC, šatny. V areálu najdete též stánek s občerstvením.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://chudcice.com/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA