Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malešovice

Současnost
V posledních letech byla vytvořena řada nových staveb ku prospěchu obce i občanů naší obce.
1991 - zahájena dlouhá cesta obnovy krajiny
1991 – 1996: dokončeno obnovení systému vodních toků na celém k. ú. Malešovice
1994 - oprava hřbitovní zdi, márnice, úprava okolí hřbitova, likvidace skládky odpadu před hřbitovem
1995 a 1999: proběhla oprava budovy kulturního domu.
1996 – 1999: obec byla investorem a tvůrcem obnovení toku Potůčku z Malešovice až do Cvrčovic na splav
1996: plynofikace obce
1996: ukončen provoz místní školy z důvodů poklesu žáků. Budova byla v letech 1997 – 1998 přestavěna s pomocí státních dotací na bytovou jednotku o 6 bytech, a tím byla budova uchráněna před demolicí.
1995 –1996: generální oprava budovy pošty v Malešovicích
1998: rozšíření veřejného osvětlení obce a následně v roce 2000 výměna veškerých svítidel veřejného osvětlení
1998 – 2000: výstavba 6 bytů formou půdní nástavby nad budovami MŠ a ŠJ
1998 – 2001: úprava veřejných prostranství parčíků před kostelem, hasičkou a na křižovatce
1999: opravena komunikace Malešovice – Medlov
1999: obec přispěla na opravu střech a vazby místního kostela

1999 - 2000:
provedena třetí etapa – napojení toku Potůček z Malešovice do hřiště na řeku Jihlavu nad splavem v Medlově. Tímto dílem vešla obec Malešovice do povědomí mnoha institucí našeho státu přes životní prostředí. Oblast byla později vyhlášena jako přírodní park Niva Jihlavy. Na základě těchto zdařilých akcí byla obci Malešovice dále udělena výjimka na státní dotace na vybudování splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod. Jmenovaná akce byla realizována rovněž za spolupráce s fondem ŽP, především s agenturou ochrany přírody a krajiny, jako další etapa obnovy krajiny a přírody. Stavba kanalizace a ČOV byla zahájena v roce 2002 a dokončena v roce 2003. Současně s touto akcí obec přispěla na domovní přípojky kanalizace, které jsou dnes téměř všechny v provozu.

2000-2001: generální oprava budovy obecního úřadu
2000: dokončen a schválen územní plán obce
2001 - započaly přípravy na možnost výstavby nových rodinných domů, dle územního plánu, v roce 2003 - byla výstavba zahájena
2002 – 2003: obec realizovala stavbu vodovodu v celé obci
2004 - přípojky domácností a obecních budov na splaškovou kanalizaci a vodovod
2006 - oprava obecních komunikací, oprava chodníků, výsadba zeleně, oprava obecního úřadu

Z historie
Malešovice leží na úrodné půdě u jižní hranice okresu Brno – venkov. Na jihovýchod od obce protéká řeka Jihlava.

První písemná zmínka se datuje rokem 1104. Stopy dřívějšího osídlení na území obce jsou doloženy archeologickými nálezy.

Dochován je kompletní otisk pečetě obce Malešovice. Obecní pečeť nese název: „+ SIGIL: ZVR: GEMAN: MALSPITZ:“. Uprostřed pečetě je umístěn tradiční znak obce: radlice mezi vinným hroznem a kosířem. Originál pečetě pochází z roku 1749 a je uložen v Zemském archivu v Brně.

Dějiny obce i jejího stavebního rozvoje jsou spojené s historií kláštera v Dolních Kounicích. Ve 14. stol. obec náležela různým majitelům Tak například r. 1364 se připomíná jméno Oldřicha z Malešovic. Před rokem 1537 patřily Malešovice k panství Kounického kláštera, s nímž byly téhož roku prodány Jiřímu Žabkovi z Limberka . Po roce 1590 přechází Malešovice zpět k panství kounickému.

Řada dokumentů o obci se vzhledem k dramatickým změnám v osídlování obyvatel nedochovala.

Stav zástavby a charakter katastru obce dokumentuje historická mapa –„ Mapa stabilního katastru“z roku 1825 uložená v Zemském archivu v Brně .V katastru Malešovic existovaly dvě vsi - dnes již zaniklé. Ves Držkovice (Derscowitz, též Štotendorf, Statendorf) se rozkládala v trati dříve zvané „Slatiny“.Zaniklá obec se nalézala cca 1 km od Loděnic a cca 2 km od Malešovic. Zmínky o citované vsi jsou z roku 1323 – původně patřila k jevišovskému panství. Ves Poříčany ležela v trati „Im alten Dorf“ , později zvané “ Za Poláčkovým sadem“ či „ Stará ves“. Roku 1297 koupil ves kounický probošt od Jindřicha z Lichtenštejna.

Původní zástavba byla většinou zděná, velký důraz byl kladen na vybudování bytelných zděných hospodářských budov, sýpek a stodol k uchování úrody a krmiv pro dobytek. Jádro obce se rozrůstalo podél nynější cesty od Odrovic k Pravlovu. K historickému jádru obce patřil kostel, škola a v samostatném seskupení několik staveb.

Památky v obci

Kostel svatého Štěpána
V jádru gotická stavba ze14. století (viz. opěráky u presbytáře, kamenné ostění u dveří do sakristie a základy) s pozdějšími opravami - zejména 17. a 19. století (roku 1822 přistavěn kůr), na věži kostela jsou hodiny -bohužel již řadu let nefunkční. Vlastíkem je církev římskokatolická. Kostel tvoří dominantu obce a je památkově chráněný.

Socha svatého Jana Nepomuckého
Kamenosochařská práce z roku 1737. Atributy světce: pero,kříž (architektonicky náročněji vytvořený sokl a ohrádka). Socha se nachází u silnice směrem na Kupařovice. Vlastníkem je obec Malešovice. Socha je památkově chráněna.

Zděná boží muka
Datum vzniku není známo. Stojí u cesty k bývalému mlýnu - stav památky je velice špatný. Vlastníkem je obec Malešovice. Boží muka jsou památkově chráněna.

Socha svatého Floriána
Výrazná sochařská práce z pozdního 18. století, nachází se v parku uprostřed obce. Motiv : kamenný sv. Florián hasící hořící dům u své levé nohy. Vlastníkem je obec Malešovice. Socha je památkově chráněna.

Ostatní historicky cenné objekty

Svatý kříž
Kříž je z pískovce - 19. století - text nečitelný. Stojí u silnice směrem do Pohořelic.

Svatý kříž
19. století - text nečitelný. Stojí u bývalé cesty do Odrovic - v polích.

Pomník padlým v 1. světové válce
Motiv: kamenný anděl na stupňovitém žulovém soklu, na němž je německý text: " Den gefallenen Helen 1914 - 1918 ". Nachází se uprostřed návsi.

Pomník padlým v letech 1939 - 1945
Sochařská práce - obsahuje český text. Nachází se v parku u silnice směrem na Loděnice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.malesovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA