Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Moravské Bránice

Historie
Obec Moravské Bránice leží v kotlině obklopené okolními kopci dosahujícími výšky až 380 m nad mořem. Pod obrysy Karlovy hory se rozkládají vinice. Hlínská vrchovina přechází na severozápadě v Bukovinu a na západě v kopec zvaný Kalce. V jejich dolní části byly v druhé polovině 20. století založeny vinice. Západně od obce vede polní cesta ke Komořině s dubovým porostem, s pozoruhodnou květenou a vzácnými druhy hmyzu.

Území patří k brněnskému vyvřelému masivu, který se vytvořil v prvohorách. Horninami jsou žuly, diority a granodiority. Geologové zde objevili dosud nepopsanou kru erolánu se vzácnými krystaly vesuviánů a hesonitů. Pod Komořinou v hlubokém údolí se klikatí silnice do Ivančic. Údolím protéká řeka Jihlava s přirozeným tokem, který dodává krajině osobitý ráz. Samotnou obcí protéká potok Bukovinka, do které u hřbitova vtéká potůček Lozarka. V některých lokalitách se dnes nacházejí zbytky suchomilné a teplomilné květeny i jediných příbuzných pomerančovníků a citrusovníků v naší zemi. Objevuje se třemdava bílá, pryšec mnohobarvý, kokořík vonný, jehož bobule jsou jedovaté, hluchavka nachová, rozrazil rezekvítek, či koniklec.

Staletá tradice pěstování vín na okolních svazích byla na dlouhá léta přerušena. Obnovení vinic probíhalo v šedesátých a v osmdesátých letech dvacátého století. K vinohradům se váže také pečeť Moravských Bránic. Stará pečeť obecní před rokem 1703 byla českoněmecká, ve znaku měla dva vinařské nože a hrozen. Nová pečeť je též se znakem dvou vinařských nožů, s českým nápisem Obec Moravský Bránice.

Vznik Moravských Bránic je dosud zastřen rouškou tajemství. Výklad o jejich založení není jednotný. První zmínka se podle kodexu českého datuje do roku 1173. Jde o falzum ze 14. století, kde se píše, že Vilém z Polan daroval ženskému premonstrátskému klášteru Rosa – Coeli v Dolních Kounicích založenému roku 1181 se souhlasem své manželky Žofie a syna Svatoslava tři vesnice: Kounice, Mělčany a Bránice. V textu není uvedeno které. Za legendu je též považován rok 1185, který se váže k bitvě u Loděnic. Nejpravděpodobnější je písemná zmínka o vzniku obce v roce 1276 dle kodexu moravského.

Kulturní památkou z 18. století je dřevěná zvonička. Její zvon denně rozdává svoje srdce. Původně stála nad sklepem domu č. 82. V roce 1929 se při prudké bouři sklep propadl. Zvonička byla silně poškozena. V témže roce byla přestavěna na kopec v původním slohu. Na zvonu je vyryto: „Svatá Anno, oroduj za nás.“ Nesmíme též zapomenout upozornit na lípy před vchodem na hřbitov, mezi kterými stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Lípy byly vysázeny v letech 1650 až 1700. Památník odboje nad hřbitovem pod sokolovnou, připomíná den vzniku Československé republiky 28. října 1918 a vzdává poctu československým legiím. Za zmínku stojí též mramorový kříž před školou z roku 1899, boží muka u silnice do Ivančic z roku 1832 a pamětní kříž „Na kopečku“ z roku 1812.

Moravskými Bránice končí kraj úrodných nížin a krajina se začíná mírně vlnit. Obec Moravské bránice leží v blízkosti Dolních Kounic a Ivančic, asi 20 km jižně od Brna. Při sčítání lidu v roce 2001 žilo v obci 918 obyvatel v 330 domech. Označení ulic se neužívá. Je z roku 1933 a pro mnohé občany je spíš zajímavostí.

Katastrální území obce měří 825 hektarů. Z celkové plochy vlastní obec 124 ha, z toho cca 90 ha lesů. Výměra orné půdy činí přibližně 350 ha. Složení půd je různorodé. Od úrodné hlinité okolo řeky až po půdy písčité, až kamenité ve vyšších polohách.

V obci je základní škola se školní družinou. V mateřské škole, která je v samostatné budově je školní kuchyně. V části budovy mateřské školky je místní lidová knihovna.

Obyvatelům obce i jejich návštěvníkům nabízí své služby „Potraviny Brustmannová“ a „Potřeby pro domácnost“. Žíznivým a hladovým vyjdou určitě v ústrety v „Restauraci u Kališů“ nebo v „Hospodě na Vodárně“. Při troše štěstí se určitě podaří návštěvníkovi obce v některém ze soukromých sklípků posoudit i kvalitu místních vín. Při čekání na vlak, který i v této době zajišťuje dobré spojení do tří směrů – Ivančic, Moravského Krumlova a především Brna, je možno též využít stánek občerstvení na nádraží, jehož budova byla postavena v letech 1868 až 1870.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.moravskebranice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA