Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Železné

Historie
Název obce je odvozen od těžby železné rudy. V historických pramenech se objevuje ve tvaru Železné, Železná (MZA Brno).

Původní osídlení obce se vyvíjelo kolem návsi se statky a mělo výrazně zemědělský charakter. Poblíž obce stával hrad, v 15. stol. již pustý.

Majetková držba: ves držel klášter Porta coeli , tvrz samostatnou potom rod Železných (Železníků) ze Železného (po husitských válkách, vymírá v 16. století). Nejvýznamnějším členem této rodiny je Jan Starší ze Železného, připomínaný 1465 jako purkrabí v Olomouci.

V Železném byl od počátku poplužní dvůr, který patřil po většinu času klášteru. Roku 1662 byl prodán radnímu města Brna Michalu Rauseckovi. V dalších letech byl několikrát prodán do soukromého vlastnictví a r. 1707 opět klášteru, tentokrát tišnovskému Porta Coeli.

Roku 1786 byl klášter císařem Josefem II. zrušen, dvůr byl rozdělen a rozprodán. Z událostí minulých let stojí ještě za zmínku, že asi roku 1858 byla postavena kaple na návsi, r. 1875 stihla obec povodeň, r. 1921 byl založen Dobrovolný sbor hasičský, který měl 44 členů. Roku 1927 bylo zavedeno elektrické osvětlení, a r. 1928 byl postaven na návsi pomník padlým a zemřelým v I. světové válce, do které odešlo 57 mužů, z nichž 15 bylo zabito. Rod Železníků vlastnil nejen dvůr v Železném, ale také v nedalekých Vohančicích. Svědčí o tom i račí klepeta v obecních znacích.

Příroda

Hradisko
Výrazný kopec se široce klenutým vrcholovým hřbetem, vystupující z nivy potoka Lomničky (5 ha, 305 - 347 m n. m.), s převládajícími strmými jihozápadně až jihovýchodně exponovanými svahy. Na svazích jsou zbytky dvou lomů, ve kterých se v minulosti těžily krystalické vápence. Na kopci převládají druhově bohaté teplomilné travobylinné porosty. Na svazích v západní části je téměř souvislý porost cizorodého akátu (Robinia pseudoacacia). Na části strmého skalnatého západního svahu k potoku je náletová borová (Pinus sylvestris) kultura.

Významné druhy rostlin jsou zastoupeny omanem oko Kristovo (Inula oculus-christi), hvězdnicí chlumní (Aster amellus), bělozářkou větvitou (Anthericum ramosum), modřencem chocholatým (Leopoldia comosum), diviznou rakouskou (Verbascum austriacum) a koniklecem velkokvětým (Pulsatilla grandis). Významné druhy živočichů jsou zastoupeny slepýšem křehkým (Anguis fragilis), ještěrkou obecnou (Lacerta agilis), kudlankou nábožnou (Mantis religiosa), ťuhýkem obecným (Lanius collurio) nebo linduškou lesní (Anthus trivialis).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelezne.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA