Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrovačice

Historie
Nejstarší zmínka o Ostrovačicích pochází z 26. listopadu 1048. V listině z tohoto dne daruje kníže Břetislav I. majetek nově založenému klášteru břevnovských benediktinů v Rajhradě. K tomuto majetku náleží i Domašovský statek, jehož byly Ostrovačice v té době součástí. Proto Ostrovačice začaly být od té doby nazývány vsí klášterskou. Tato darovací listina je psána minuskulou na silném pergamenovém papíru o rozměrech 345x295 mm a je na ní žlutou nití přivěšena pečeť z tmavohnědého vosku. Typ písma i ostatní odlišnosti však dokazují, že listina je padělkem a byla vyhotovena pravděpodobně až ve 13. století.

Druhá, tentokrát již autentická, písemná zmínka pochází z 6. listopadu 1255 a píše se v ní faře v Ostrovačicích. Král Václav v této listině řeší spor břevnovského opata Martina s olomouckým biskupem Brunem o patronát a obsazování fary. Pře byla rozhodnuta ve prospěch opata, protože právo klášterní trvá prý od nepaměti.

V roce 1395 potvrzuje král Václav IV. všechny klášterní privilegia a mezi nimi jako klášterní majetek uvádí také Ostrovačice.

Podle Rajhradského urbáře z roku 1405, který byl sepsán za břevnovského opata Diviše II., byl v Ostrovačicích dvůr se dvěma poplužími ve vlastní správě, který náležel klášteru. Tzv. pozemkové činže platilo 15 poddanských lánů a 2 lány, které činže neplatily, měly povinnost pohostit opata s družinou, kdykoli sem zavítal. Zdejší fara byla obsazována benediktiny hlavně z Broumova a z Rajhradu.

Kolem roku 1390 příslušel menší majetek Maroldu z Ostrovačic, v roce 1420 měl ve vsi majetkový podíl také velmož Jošt Hecht z Rosic.

Roku 1436 stvrzuje král Zikmund, společně s jinými klášterními výsadami, také darovací listinu Břetislava I. z roku 1048.

Přírodní park Podkomorské lesy
Přírodní park Podkomorské lesy leží částečně na území okresu Brno – venkov (obce Ostrovačice, Jinačovice, Moravské Knínice a Rozdrojovice) a částečně na území města Brna. Park je tvořen rozsáhlou náhorní plošinou s průměrnou nadmořskou výškou 450 m n. m., 95 % rozlohy parku pokrývají lesy. Na území parku se nachází i značná část Brněnské přehrady s hradem Veveří. Park je protkán hustou sítí lesních potoků a potůčků, nachází se zde i řada studánek (nejznámější je Helenčina a Ríšova studánka) a pramenů s kvalitní pitnou vodou.

Přírodní park nabízí své půvaby v každé roční době. Hustá síť silniček, cest a pěšin přímo vybízí k procházkám, cyklistickým výletům a v zimně i túrám na běžkách.

Přírodní park Podkomorské lesy je jednou z nejnavštěvovanějších a nejdůležitějších turistických oblastí v okolí města Brna.

Památník Pohádky máje - (náměstí Viléma Mrštíka 54)
Památník je otevřený od 1. května do 28. září každou sobotu a neděli a ve státní svátkyod 14 do 16 hod.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ostrovacice.eu/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA