Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šlapanice

Šlapanice leží necelých deset kilometrů jihovýchodně od Brna. Rozkládají se v nadmořské výšce od 220 do 260 m. Patří mezi nejzajímavější oblasti na Moravě s tisíciletou kulturní a historickou tradicí. Nejstarší písemná zpráva pochází z roku 1235.

Mezi významné památky patří kostel Nanebevzetí Panny Marie, Scholasterie se starou farou, budova gymnázia a budova městského úřadu. Dnes žije ve Šlapanicích 6329 obyvatel, z toho 326 v části Bedřichovice. Město Šlapanice je od roku 2003 městem s rozšířenou působností. Jeho správní obvod tvoří 40 okolních měst a obcí.

Nejstarší údaje
Podle archeologických nálezů se udává osídlení pod dnešním městem a okolím již od starší doby kamenné. Slovanské osídlení existovalo potom v období Velké Moravy v 9. - 10. století (nálezy v horní části dnešního Masarykova náměstí blízko kostela) a podle křesťanského pohřebiště z 11. století (odkrytého při stavbě cihelny Tondach Krytina). Archeologické výzkumy prováděli: dr. Josef Stávek (1874 - 1938) a prof. Josef Poulík (1910 - 1998). Podle prvních písemných zmínek v latinsky psané listině olomoucké kapituly existovala zde již v r. 1235 osada s kostelem a farou.

Památky

Stará fara a scholasterie
Počátky budovy z přelomu 13. a 14. století, přestavěna v roce 1613. Vzhled zůstal z renesance. Dnešní barokní podoba interiérů z počátku 18. století. Před bitvou u Slavkova (1805) hlavní stan rakousko-ruské armády, během bitvy francouzské velitelství IV. armádního sboru maršála Soulta. Sídlem muzea od roku 1949, roku 1995 ukončena generální rekonstrukce.

Gymnázium
Původně zámek moravského místodržícího barona Blümegena postaven po roce 1750. V letech 1781 - 1784 klášter paulánských mnichů. V době bitvy u Slavkova ústřední nemocnice francouzské armády. Později počátek 1. brněnské strojírny. V roce 1901 objekt přestavěn na školu a v roce 1993 na gymnázium.

Radnice - restaurace
Původní budova postavena v polovině 16. století jako nová radnice. Scházel se tu rychtář s radními, bylo zde i sídlo soudu. Ve sklepeních byla šatlava, tedy obecní vězení. V roce 1843 bylo postaveno druhé podlaží s velkým sálem pro společenské akce, které bylo v roce 1905 strženo.

Budova Městského úřadu
Původně svobodný statek Pavla Čapatého, připomínaný před rokem 1590. Dnešní pseudorenesanční vzhled pochází z roku 1877, kdy byla sídlem prezidenta správní rady akciového cukrovaru Aloise Tauschinského. Roku 1934 zde bylo založeno místní muzeum. V roce 1993 byla provedena generální oprava s dostavbou dvorního křídla.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
První písemná zmínka je z roku 1235. V 15. století kostel několikrát vyhořel a poté byl obnoven v pozdní gotice. V letech 1755-57 přestavba v barokním slohu. Po bitvě u Slavkova zde bylo umístěno asi 400 ruských zajatců. V roce 1887 byla stará věž zvýšena na 36 m a opatřena cibulovitou bání a hodinami. Poslední stavební úpravy provedeny v 80. letech 20. století.

Vzdělávací středisko Masarykovy univerzity
Budova postavena v roce 1899 jako hospodářská škola, později zde bylo zřízeno zemědělské odborné učiliště. Od roku 1976 sídlem střediska pro vzdělávání učitelů. V roce 1989 byl přistavěn trakt pro ubytování. V roce 1992 převzala středisko Masarykova univerzita Brno. V roce 2000 celková rekonstrukce budovy.

Hřbitov
Založen v roce 1832, kdy po epidemii cholery nestačil starý hřbitov kolem kostela. Hlavní kříž z roku 1850, Černý kříž z roku 1915 při prvním rozšíření. Další v 70. a 90. letech minulého století. Ze 70. let pochází také smuteční síň. Pomník francouzským vojákům vybudovaný v 60. letech 20. stol., ve kterém jsou uloženy náhodné kosterní nálezy z Bitvy tří císařů. Rodinná hrobka Kalvodů, ve které je pohřben slavný rodák Šlapanic, malíř mistr Alois Kalvoda (1875 - 1934). Náhrobek je dílem sochaře Rudolfa Březy z nedalekého Podolí; v roce 1998 byl odborně restaurován.

Křížový kámen
V parčíku na Brněnské ulici se nachází "křížový" (nebo také "smírčí") kámen. Pochází z 16. století a dle tradice stojí na místě bývalého popraviště. Křížovými kameny se označovala rozcestí, nebo se také stavěly jako smírčí provinilcem na místě vraždy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www2.slapanice.cz/mambo/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA